ADD'DEN TEPKİLİ KUTLAMA

Bu yıl 87. Yıl dönümüne girilen Laiklik Günü, ADD tarafından basın açıklaması ile kutlandı. Açıklamaya Cumhuriyet Halk Partisi’nin yanı sıra Eğiitm-İş, TDD, CKD, TKB, YKDD gibi sivil toplum örgütleri de destek verirken, basın açıklamasında iktidar partisi sert ifadelerle eleştirildi.

ADD'DEN TEPKİLİ KUTLAMA

Açıklamasına ‘Laiklik Günü’nün 87. yıl dönümünde olduklarını hatırlatarak başlayan ADD Başkanı Gülbahar Tahmilci: “Türkiye Cumhuriyeti laiklik niteliğini, 10 Nisan 1928’de kazanmıştı. Türkiye’de lailklik ilkesi anayasaya 1937’de girmiş olsa da, laikliğin temeli, Öğretim Birliği yasası, Halifelik ve Din İşleri ve Vakıflar Bakanlığı’nı kaldıran 3 devrim yasası ile atılmıştır. 1934’ten itibaren başta eğitim olmak üzere hemen her alanda laiklik fiilen uygulanmaya başlanmıştır. Atatürk’e göre laiklik yalnız din ve dünya işlerinin birbirinden ayrılması değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti demektir. Devlet idaresinde bütün kanunlar dünya ihtiyaçlarına göre yapılır ve uygulanır. Din düşüncesi vicdani olduğundan Cumhuriyet, din düşüncelerini devlet ve dünya işlerinden ve siyasetten ayrı tutmayı, milletimizin çağdaş uygarlık yolunda ilerlemesinde başlıca başarı koşulu görür. Hiçbir kimse, hiçbir kimseyi ne bir din ne de bir mezhebi kabul etmeye zorlayamaz. Türk devleti laiktir. Her yetişkin dinini seçmekte serbesttir. Ancak şu var ki, din Allah ile kul arasındaki bağlılıktır. Anayasa göre Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Laiklik, demokratik Cumhuriyetin olmazsa olmazıdır. Devletin ve halkın tüm dinlere karşı hoşgörülü olmasıdır” dedi.

NE YAZIK Kİ

Açıklamasını sürdüren Tahmilci, “Ne yazık ki AKP iktidarında Başbakan ‘tutturmuşlar laiklik elden gidiyor diye. Yahu bu millet istedikten sonra laiklik tabii elden gidecek. Hem laik hem Müslüman olunmaz’ diyebiliyor. İktidar 4+4+4 adlı ‘ucube’ yasası getirdi. Bu yasa şeriatçı kadrolaşmanın tuzu-biberi olmuştur. Bu yasa ile Öğretim Birliği Yasası ve Anayasanın laiklik ilkesi yok sayılmıştır. Oysa Öğretim Birliği Yasası ile din odaklı bilgisiz imam ve kadı yetiştiren medrese eğitimine son verilerek ‘aydın din adamı’ yetiştirmek üzere imam-hatip okulları açılmış ve bir ilahiyat fakültesi açılması öngörülmüştür. AKP iktidarında eğitim ‘dinci’leştirildi. Okullar ‘imam-hatipleştirildi’. Üniversiteler ‘medreseleştirildi’” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.