64 Meslekte Sınav Ve Belgelendirme Yetkisi Aldılar

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (BTSO MESYEB) kapasitesini 64 mesleğe çıkararak, Türkiye’nin en büyük sınav ve belgelendirme merkezi oldu.

64 Meslekte Sınav Ve Belgelendirme Yetkisi Aldılar

Meslek niteliklerinin geliştirilmesi amacıyla, uluslararası standartlara göre mesleki yeterliliklerin ölçülmesi, belgelendirilmesi, değerlendirilmesi ile meslek niteliklerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla 2014 yılından bu yana BTSO bünyesinde faaliyet gösteren MESYEB, kısa süre içerisinde önemli bir mesafe katetti. Türk Akreditasyon Kurumu’nun (TÜRKAK) TS EN ISO 17024 Personel Belgelendirme Standardı’na göre akredite olan, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) yetkilendirme denetimlerinin başarı ile tamamlanması sonucunda MYK tarafından yetkilendirilen BTSO MESYEB, Türkiye’deki mesleki yeterlilik ve sınav belgelendirme hizmeti veren 43 merkez arasında en geniş kapasiteli yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu oldu. Mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme hizmetlerine 3 meslekle BTSO MESYEB, bölgemizin ihtiyaçları göz önüne alınarak başlatılan yetki kapsamını genişletme çalışmalarını tamamlayarak inşaat sektöründe 14, metal sektöründe 18, enerji sektöründe 8, otomotiv sektöründe 21, kimya sektöründe ise 3 meslek olmak üzere toplamda 64 meslekte sınav ve belgelendirme yapma yetkisine sahip ülkenin en kapsamlı, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu oldu.
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, başta Bursa ve Güney Marmara olmak üzere tüm Türkiye ye hizmet sunmak amacıyla hayata geçirdikleri MESYEB’in kısa süre içerisinde Türkiye’nin en büyük yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşu olduğunu ifade etti. Burkay, “BTSO MESYEB, iş dünyamızın yerel ve küresel ekonomide rekabet gücünün artırılabilmesi için ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesi ve geliştirilmesine artık çok daha fazla katkı sağlayacak. Mesleki yeterlilikleri tarafsız bir şekilde değerlendirerek, belgelendiren merkezimiz, meslek standartlarının dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulanmasına öncülük edecek” dedi.
İbrahim Burkay, belgelendirme programlarını Bursa iş dünyasından gelen talepler doğrultusunda hazırladıklarını ifade etti. Firmaların hiçbir belge ve sınav masrafı ödemeden kendi işletmelerinde belgelendirme işlemini gerçekleştirebildiğini hatırlatan Burkay, bunun yanında çalışanların da sınavda başarılı olmaları durumunda sınav ve belgelendirme ücretlerini geri aldığını söyledi. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki BUTGEM yerleşkesi yanında MESYEB’in kapasitesini geliştirmek amacıyla gerçekleştirdikleri yeni MESYEB hizmet binası inşaatının Mayıs 2016 sonunda tamamlanmış olacağını ifade eden Burkay, “Hem çalışanlarımızı hem de işletmelerimizi hizmetlerimizden yararlanmaya davet ediyorum” diye konuştu.
BTSO MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök, başta Balıkesir, Manisa ve İzmir olmak üzere Bursa dışındaki illere de meslek standartlarının yükseltilmesi konusunda da öncülük ettiklerini söyledi. Mesleki yeterlilik belgesi konusunda sistemli, hızlı ve verimli bir belgelendirme hizmeti sunduklarını kaydeden Karakök, meslek sahiplerinin başvurularının ardından alanında uzman sınav yapıcıların gözetiminde, teorik ve performans uygulama sınavlarını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Sınavda başarı oranının yüzde 90’lara ulaştığına dikkat çeken Karakök, bölgemizde mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme yetkisi almış kuruluş sayısının az olması ve zorunlu mesleki yeterlilik belgesi alma süresi daraldıkça sınav taleplerindeki yoğunluk da artıyor. Firmalarımız, mesleki yeterlilik belgesi ihtiyacı olan çalışanlarının belirlenerek, bir sınav programı belirlenmesi için kuruluşları ile ilgili gerekli mesleki analizleri yaptırmak üzere geç kalmadan MESYEB’e başvurmaları gerekmektedir" açıklamasında bulundu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.