22 Mayısta Kongre Değil Cenaze Var

CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, parti binasında düzenlediği basın toplantısında partisini olağanüstü kongreye götüren ve aday olmayacağını açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na suçlamalarda bulundu.

22 Mayısta Kongre Değil Cenaze Var

Biçer, Davutoğlu’nun ülkenin içindeki kötü durumda payının büyük olduğunu ve haklarını helal etmeyeceklerini belirtti. 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Biçer, partisinin il teşkilatında düzenlediği basın toplantısında Başbakan Davutoğlu’nun partisini 22 Mayıs’ta olağanüstü kongreye götürme kararını değerlendirdi. Toplantıya CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul ve çok sayıda partili katıldı.
Açıklamasına Davutoğlu’nun veda konuşmasında yaptığı sözlerine gönderme yaparak başlayan CHP Manisa Milletvekili Biçer, “Davutoğlu sevaplarını sayıp döküyor, boyundan da kısa olan bir dönemi içeren başbakanlığı süresindeki, siyasi, ahlaki ve vicdani sorumluluklarından, suçlarından, günahlarından hiç bahsetmiyor. Davutoğlu, istemediği halde almak zorunda bırakıldığı kararın gerekçesini açıklayamama acizliğini ve burukluğunu ‘Ben yanlış yapmadım. Bana yanlış yapıldı’ anlamındaki sözleriyle örtmeye çalışıyordu. Hâlâ gerçeği saptırıyor, MKYK’daki meydan okumayı yol arkadaşlarına bağlıyor."
Davutoğlu’nun hiçbir fikri, felsefi ve siyasi derinliği olmayan stratejik derinlik adlı neo Osmanlıcı histerik kullanma kılavuzunun bugün ülkenin yaşadığı iç ve dış güvenlik sorununun siyasi açmazların, rejim bunalımının bir numaralı sorumlusu olduğunu anlatan Biçer, "Kendi tabiriyle, ‘Patlamadan yakalayamadığımız canlı bombalar’ demişti hatırlarsınız, bu ülkeyi kan gölüne çevirmesinin sorumluluğu Davutoğlu’nun. O patlayan bombalardan sonra da hiç utanmazca ‘Anketlerde oyumuz yükseliyor’ sözleri de Davutoğlu’na aittir. Davutoğlu en başından beri bu siyasi iktidarın bir parçasıydı. Aldığı her görevde de kendisine verilen rolü oynadı. Davutoğlu’nun çok önemli katkısıyla Türk siyasi tarihinin en sorunlu, en kirli, en ölümcül iktidarını oluşturdu” dedi.

GÖZDAĞI VERİLDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kullanılıp bir kenara atıldığını öne süren Biçer, şöyle konuştu: 
“Davutoğlu yaşadığı trajik son ile kullanılıp atılmışlar listesinin ilk basamağına yükseldi. Kendisi dahil dünya siyasi tarihinin tüm dinamik aktörleriyle sorunlu hale gelmiş bu kirli, karanlık iktidar Davutoğlu’nun günahlarıyla büyümüştür. Bunu hepimiz biliyoruz. Onu kullanıp atan biricik iktidar ise onun gidişiyle kendi krizinden çıkmaya çalışıyor. AKP’li Aydın Ünal’ın ‘Bundan sonra düşük profilli başbakan olacak’ demesi, bu da trajik komik sanki bugüne kadar yüksek profilli bir başbakan varmış gibi Erdoğan’ın 6 Mayıs’taki açıklamaları rejimin fiilen değişikliğinin de tescili. Erdoğan, Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde parlamenter sistemin yetersizliğini ispata çalıştı. Görünen o ki bundan sonra da topyekün olarak parlamentonun yetersizliği fikrinin üzerine gidecekler. Davutoğlu’nun bu süre içinde bağımsız olmasa bile özerk olma çabaları ne yazık ki onu kurtarmaya yetmedi ve yaşadığı bu trajik son bundan sonraki başbakanlara da Erdoğan eliyle verilmiş bir gözdağı.”

İKİ DUDAK DEMOKRASİSİ BAŞLADI

Davutoğlu'nu korkak olmakla suçlayan Biçer, açıklamasına şöyle devam etti:
“Korkusu ve korkaklığı ülkemizde açık bir darbeye yol açmıştır. Ol deyince olunan, öl deyince ölünen iki dudak demokrasisi başlamıştır. Davutoğlu’nun derdest edilme süreci 7 Haziran, 1 Kasım dönemlerinde ve dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinden bağımsız düşünülemez. Dokunulmazlıkların kaldırılması, anayasa değişikliği ve Kürt politikasındaki kopuş ile Erdoğan’ın yeni politikalarının sonucunda bölgedeki şiddet giderek artacaktır. Sarayın dış politikayı belirleyecek doğrudan müdahalesi Avrupa’dan da kopuş emareleri ve Orta Doğu politikalarında çok daha radikal bir dönemi getirmektedir. Suriye, Kuzey Irak, Rojava ile Kürt sorununun artık bir iç sorun olmadığı göz önündedir ve bu 3 nokta ülkenin yeni rotasına yön verecek şekilde önemli gelişmelere gebedir. Davutoğlu’nun trajik vedasını izlerken ürettiği IŞİD Kilis’i vurmaya devam ediyor. Balkonlarda gönül coğrafyalarına selam yollama telaşındaki uzun ve kısa adamın Kilis’teki ölümlere söyleyecek hiçbir sözü yok çünkü bu durum direkt olarak kendi oluşturdukları bir sonuç.”

PİYASA FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİĞİ YAŞIYOR

Yaşanan gelişmelerin ekonomide fırtına öncesi bir sessizliğe neden olduğunu kaydeden Biçer, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Ekonomi alanında kısa adam Davutoğlu’nun kısa başbakanlık ömrü kendi açıkladığı ekonomik programın işleyişini görmeye yetmedi. Ekonomiyi çalıştıracak likidite bankalardan çıkmayacak ve artık kredi almak da, yatırım yapmak da zorlaşacak. Doların bir gecede 2,95 TL’yi, Euronun 3,33’e sıçraması sonucunda Erdoğan’a biat cümleleriyle görevi bırakması piyasaya rahatlık getirdiyse de piyasanın henüz başbakan boşluğunu fiyalandırmaması etkilerini görüyoruz. Yeni kritik baraj 2,96. Şuanda kur 2,92 yani fırtına öncesi sessizliği yaşıyoruz. 22 Mayıs’a kadar beklemeyi seçen piyasaların olası bir seçim, FED’in olası bir faiz artırımı ve Suriye politikasındaki radikal bir çıkışa karşı tepkisi ülke ekonomisinin felaketi olabilir."
Biçer, konuşmasında Şimşek'in açıklamalarına değinerek sözlerini şöyle tamamladı: "Mehmet Şimşek’in açıklamaları, yeni kabinedeki ekonomi kurmaylarının değişimi ile birleşir ve ortaya bir seçim hükümeti çıkarsa önce bütçenin disiplinin bozulması sonrasında da yeni ekonomik felaketleri yaşamamız içten bile olmayacak. Tüm bu kara tablo ve senaryoların müsebbibinin siyasi idamından sonra 22 Mayıs’taki cenaze töreninde ‘Nasıl bilirdiniz?’ sorusuna ülkemizdeki milyonlarca insan gibi ‘Kötü bilirdik’, ‘Hakkınızı helal ediyor musunuz?’ sorusuna da ‘Etmiyoruz’ hatta ‘Haram olsun’ diyeceğiz. Ama hesabı da öteki tarafa bırakmayacağız.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adnan Menderes Altıntaş - 2 yıl önce
Bende Manisalıyım ve sen benim Vekilim asla ve asla olamazsın.. Senin genel Başkanın hakkını helal etmiş ve seni o koltuğa oturtan Genel Başkanın.. Genel Başkanını dinle saygılı ol ve otur oturduğun yerde.. Sen kendini ne zannediyorsun, baksana senin suratında meymenet yok..
Misafir Avatar
manisalı - 2 yıl önce @Adnan Menderes Altıntaş
herkes konuşmakta özgürdür kendi düşüncesini açıklamış bunda ne var bir evde 5 kişi hepsinin düşünceleri farklıdır bunda ne var bir vekil bir kişinin değil o yörenin vekilidir bir insan başka bir insanın hatalarını söylemez günahtır ayıptır
Avatar
Adnan Menderes Altıntaş - 2 yıl önce
Sevgili Manisalı Kardeşim. Madem ki günah diyorsun, sen ilk önce senin Milletvekilinin sarf ettiği sözlere cümlelere ve yaptığı Riyakârlığa bir bak.. Uzatmadan kısaca birşey söylemek istiyorum.. Sanki kendi boyu çok uzun, kendisinin boyu 1.50 cm ve gitsin bir aynaya boyuna yüze baksın.. Ve kısaca buda benim özgür hür iradem düşüncem duygularım..