2014'TE HAYVANLARIN REFAHI YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Manisa’da hayvan alım ve satımı yapan celeplere yönelik eğitim toplantısı düzenlendi.

2014'TE HAYVANLARIN REFAHI YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Yapılan toplantıya İl Müdürü Hasan Çebi, İl Müdürü Yardımcıları, Şube Müdürleri, Veteriner Hekimler ve hayvan alımı satımı ile uğraşan 100’e yakın tüccar katıldı.

Yapılan eğitimde, hayvanların nakline ilişkin genel şartlar, nakil esnasında bulundurulması gereken belgeler, uyulması gereken teknik kurallar ve nakil araçlarına ilişkin hükümler, hayvan fizyolojisi, su içme ve beslenme ihtiyaçları, hayvan davranışları, stresin hayvanlara etkisi, hayvanlara yapılacak muameleler ve uygulamaya yönelik çalışmalar, hayvan refahının et kalitesi üzerindeki etkisi ve acil müdahaleler ile ilgili konuların üzerinde duruldu.

Toplantı açılışında celeplere hitap eden İl Müdürü Hasan Çebi, “Ülkemizde hayvan nakilleri, bulaşıcı hastalıkların bölgeler arası yayılmasında büyük öneme sahiptir. Nakiller sırasında celeplerin teknik ve hijyenik kuralları bilmesi, salgın ve zoonoz hastalıkların yayılmasının engellemesi ve hayvan refahı açısından oldukça önemlidir” dedi.

5996 sayılı kanuna uygun olarak yayımlanan ‘Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması’ hakkındaki yönetmelik gereği 65 kilometrenin üzerindeki mesafelerde hayvan taşımacılığı yapacak kişilerin Nakliyeci ve Sürücü Yetki, Yeterlilik Belgesi almaları gerektiğini vurgulayan İl Müdürü Çebi, “Bakanlığımızın hayvan nakillerinde hayvan refahı ile ilgili hazırlamış olduğu ve kapsamı oldukça geniş olan bu yönetmelik 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girecek. Yeni yönetmelik hayvanların güvenli bir biçimde nakillerinin yapılmasının sağlanmasını öngörüyor. Bundan böyle nakliyeciler Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinden yetki belgesi almak zorundadır. Yetki belgesi olmayanlar hayvan alım satımı ve nakil ticareti yapamayacaklar. Yönetmelik ile artık hayvanlar boynuzlarından, yünlerinden ve kuyruklarından tutulup çekilemeyecek, sivri uçlu değnekler ile hayvanlara müdahale edilemeyecektir. Hayvan nakillerinde, hayvanların yaralanmasını ve acı çekmesini önleyecek araçlar kullanılacaktır. Bu araçların hayvan nakillerinde kullanılabilmesi için İl Müdürlüklerinden onay belgesi alınması zorunludur. Onay belgesi almış hayvan nakil araçlarında çalışacak sürücüler ve nakilde görevli hayvan bakıcıları, İl Müdürlüklerinde eğitime katılmış ve yapılan sınavda başarılı olmuş kişiler olmak zorundadır. Ayrıca nakil sırasında hayvanların şiddete maruz kaldığı tespit edildiği takdirde ağır cezai işlemler uygulanacaktır” dedi.

İl Müdürünün konuşmasının ardından celeplere sunum şeklinde bilgilendirme yapıldı. Yapılan eğitimin sonunda katılımcılara çoktan seçmeli sınav uygulandı. Sınav sonuçları 15.12.2013 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü resmi sitesinde açıklanacak. Başarılı olan katılımcıların, belgelerini almaları için 31.12.2013 tarihi mesai bitimine kadar İl Müdürlüğüne müracaat etmiş olmaları gerekiyor. Aksi takdirde belgesi olmayan kişilere 01.01.2014 tarihinden itibaren Veteriner Sağlık Raporu düzenlenmeyeceği bildirildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.