2013 YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2014 yılı birinci İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Manisa Valisi Abdurrahman Savaş Başkanlığı’nda, İl Genel Meclisi’nde gerçekleştirildi.

2013 YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Haber: Cemil Seval

2013 Yılı yatırım programının Manisa’da uygulama sonuçlarının değerlendirilmesi ve 2013 yılı yatırım programı koordinasyon çalışmalarının tespiti amaçlayan 2014 yılı birinci İl Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz, Turizm ve Kültür Müdürü Erdinç Karaköse, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, TKDK İl Müdürü Ahmet Şahin, Dsi 2. Bölge Müdürü Recep Özbal, İller Bankası İzmir Bölge Müdürü Muhittin Menekşe, Celal Bayar Üniversitesi Rektörlük Temsilcisi Hayati Turan, TCDD 3. Bölge Müdürü, Selim Koçbay katıldı.

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş; “2013 yılı son dönem yatırımcı kuruluşlar dönem raporlarına göre 2013 yılında ilimizde 522 kamu yatırım projesi uygulandı. Bunların toplam projesi tutarı 3 milyar 742 Milyon TL olduğu anlaşılmıştır. Projeler için önceki yıllarda 855 milyon TL harcama yapılmış, 2013 yılı için toplam 565 milyon TL ödenek ayrılmıştır. Yıl sonu itibariyle 459 milyon TL harcanarak %81 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Bu projelerin 234’ünün tamamlandığı, 207’sinin devam etmekte olduğu, 40’ının ihale aşamasına getirildiği ve 41 projeye ise henüz başlanmadığı tespit edilmiştir. Tüm bunlarda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum”

İLLER BANKASI
İller Bankası İzmir Bölge Müdürü Muhittin Menekşe,” geçtiğimiz yıl çok güzel bir performans yakaladık. İçme suyu sektöründe Saruhanl’ıda % 52’sini kredilendirmek suretiyle yola çıktık ve çalışmalar devam ediyor. Atık su projesi kapsamında Gediz Havzasında yoğun olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Akhisar’da sık sık yaşanan yağmur sularıyla ilgili yarısı hibe yarısı ise kredilendirmek suretiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Manisa’da Akhisar çıkışında otogar inşaatımız bitti. Manisa’da köprülü kavşak’ta 2013 yılı arasında tamamlanarak yol trafiğe açıldı.”

CBÜ
Celal Bayar Üniversitesi Rektörlük Temsilcisi Hayati Turan; “125 Milyon 175 Bin TL, proje harcama gerçekleştirdik. 2014 yılı ile ilgili olarak 4 sektörde 9 projemiz devam ediyor. Muradiye kampüsündeki projemizin %95’i tamamlandı ve bitmek üzere. 16 bin m2 bir alanda inşaatı devam ediyor. 2013 yılında tamamlanan projelerimizden bir tanesi merkezi laboratuar ve cihaz alımlarımız devam ediyor. İki gün sonra ihalesi yapılacak, iktisat ve mühendislik fakültesi inşaatları gerçekleşecek. Burası yaklaşık 18 bin m2’lik bir alana sahip olacak.”

KARAYOLLARI
Karayolları 2.Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, “İlimizde yürütülen toplam 24 proje bulunmaktadır. 2013 yılında 99 milyon TL harcama yapıldı. 28 km bölünmüş yol, 19 km tek platformlu yol tamamladık. Menemen-Manisa yolunu bitirdik ve trafiğe açtık. Manisa Turgutlu yolu arasında, 5 Km’lik kesimi bitirdik ve yarından itibaren yolu trafiğe açıyoruz. İzmir- Ankara hattında bir alt geçidi bitirerek yolu trafiğe açtık. Gediz köprülü kavşak projesi çalışmaları başladı, burasını çok güzel bir hale getireceğiz.  Sabuncubeli tüneli, 4070 Metre uzunluğunda, İzmir tarafında girildi çalışmalara devam ediliyor. Manisa tarafından heyelanlar olmuştu. Şubat ayı içerisinde Manisa tarafından da tünel için kazı çalışmaları başlayacak. “ifadelerini kullandı.

TCDD
TCDD 3. Bölge Müdürü, Selim Koçbay;” 16 projemiz mevcut. 93 Milyon 272’ bin lira proje maliyeti. Menemen Manisa Bandırma arasında 300 milyon tl yatırım bedeli olan hayalizasyon sistemi uygulanıyor. Akhisar Gar yapımı bu Akhisar ilçesinin cevre yoluna alınması gibi bir şeydir. Karayollarıyla ortak bir projelerimiz vardır. Manisa Salihli arasında yol yenileme çalışmaları gerçekleştirdik bedeli ise 3.600 bin TL’dir.
HIZLI TREN PROJESİ
Hızlı tren Ankara Polatlı afyon kısmında inşaat aşaması devam etmektedir. Eşme – Turgutlu - Manisa Güzergahı için proje çalışmaları devam etmektedir. Manisa üzerinden Menemen Alsancak Garına gelecek, Menemen Üzerinden Basmane Garına ulaşacak iki farklı projemiz devam ediyor. “

DSİ
Dsi 2. Bölge Müdürü Recep Özbal; “2 Baraj, 13 sulama, 16 sulamalı gölet, 6 tane de diğer işler olmak üzere 57 adet proje yaptık. Bunların proje bedeli 69 Milyon TL’dir ve bu ödeneğin tamamı harcanmıştır. Yılın ikinci yarısında toplulaştırma başarılı götürürsek boru döşeme işlerline başlayacağız. Muhtelif belde ve köylerde yanderelerin ıslahı bitirildi. Sarıgöl’de kanal tamamlama işleri bitirildi. 2014 yılı içerisinde güneşli barajının sulaması bitirilecek. Kelebek barajı ek yatırım programına alındı. Alaşehir Kemaliye ve kula yurtbaşı göletlerinde sulama işlemleri tamamlandı. Ve projelerimiz devam ediyor. Gediz köprüsünün 35 Km’lik bir bölümünde çalışmalar tamamlandı. Demirci Köprü barajında %49’luk bir doluluk oranı var. Buldan Barajında %48 durumunda doluluk var. Marmara gölümüzde geçen yıl ile aynı bir doluluk oranına sahip ” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.