20 BARO AYNI DAVAYA MÜDAHİL OLACAK

Elazığ’da yaşanan ve Türkiye’yi derinden sarsan 8 yaşındaki bir çocuğun, 7 yıl boyunca cinsel istismara maruz kalmasıyla ilgili 20 barodan kınama mesajı geldi. Başta Elazığ Barosu olmak üzere 20 barodan yapılan ortak açıklamada, davaya müdahil olunacağını belirtildi.

20 BARO AYNI DAVAYA MÜDAHİL OLACAK

Elazığ Barosu başta olmak üzere, Gaziantep, Diyarbakır, Sinop, Manisa, Eskişehir, İzmir, Tunceli, Şırnak, İstanbul, Adana, Sakarya, Bursa, Ankara, Bartın, Denizli, Sivas, Giresun, Mersin, Aydın ve Bitlis Baroları, Elazığ’da yaşanan cinsel istismar ile ilgili ortak açıklama yaptı.

VİCDANİ ÇÖKÜNTÜ

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Nezahat Bölge, yaşanan vahim olayla ilgili yaptığı açıklamada, "Son yıllarda ülkemizde ne yazık ki çocuğa karşı şiddetin ve çocuk istismarı olaylarının hızla arttığı bir gerçektir. Bu durumun güncel örneği de kamuoyunda yankı uyandırdığı üzere ahlaki ve vicdanı çöküntüye sebep olmuş, Elazığ iline Karakoçan ilçesine bağlı, köyde meydana gelen ve hepimizi derinden sarsan ancak ve ancak vahşet olarak nitelendirebilecek çocuğun cinsel istismarı olayıdır. Olay ile ilgili savcılıkta soruşturma başlatılmış savcılık tarafından hazırlanan iddianamenin kabulü ile Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmış ve davanın ilk celsesi 26/05/2015 tarihinde görülmüştür. Cinsel istismara uğramış mağdur çocuk, koruma altındadır. İstismar olayını gerçekleştiren, mağdur çocuğun ailesi ile birlikte yaşları 14 ile 65 arasında değişen çok sayıda suça sürüklenen çocuk ve sanık yargılanmaktadır. Önemle belirtmek gereklidir ki sanıkların ve suça sürüklenen çocukların dışında bu olaya sessiz kalan, göz yuman her birey vicdani ve ahlaki değerlerini kaybetmiş olmanın yanında olaya sessiz kalarak yasal anlamda sorumlu hale gelmişlerdir." dedi.

20 BARO MÜDAHİL OLACAK

Bölge, Manisa Barosu dahil 20 baronun davaya müdahil olmak istediğini belirterek, "Şiddetin her türlüsüne maruz kalan çocukların yanında olacağımız ve çocuk ihmal ve istismarı konusunda hassasiyetimiz baromuzca defaten vurgulanmıştır. Dolayısı ile duruşmanın ilk celsesinde Elazığ Barosu Başkanlığı olarak davanın takipçisi olmak adına müdahillik talebinde bulunduğumuzu, talebimizin kabul edilmesini beklediğimizi bildiririz. Elazığ Barosu ile birlikte olan Diyarbakır Barosu, Manisa Barosu, Şırnak Barosu, Giresun Barosu, İzmir Barosu, Denizli Barosu, Sivas Barosu, Sakarya Barosu, Ankara Barosu, Mersin Barosu, Aydın Barosu, Adana Barosu, Bitlis Barosu, Gaziantep Barosu, Bartın Barosu, Bursa Barosu, Sinop Barosu, Eskişehir Barosu, Tunceli Barosu, İstanbul Barosu olarak söz konusu cinsel istismar olayında davanın takipçisi olacağız." diye konuştu

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

Nezahat Bölge son olarak şunları söyledi, "Tüm barolar; ülkemizde çocuğun yaşama, gelişme, korunma ve katılım haklarının güvence altına alınması, çocuğun haklarının korunması sırasında insan haklarına dayalı, adil, etkili ve süratli bir usul izlenmesi, soruşturma ve kovuşturma sürecinde çocuğun durumuna uygun özel ihtimam gösterilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Tüm Barolar tek yürek olup, ciddi olarak ihlal edilen çocukların yüksek yararı, yaşama ve gelişme hakkını koruyacak ve gözetecektir. Elazığ’da yaşanan çocuğun cinsel istismarı olayını şiddetle kınar, Elazığ Barosu ve aşağıda tekrar edeceğimiz baroların Çocuk Hakları İzleme Komisyonu olarak davayı takip edeceğimizi çocukların daha iyi yaşam şartlarında yaşamaları ve çocukların geleceğinin güvencesini sağlamak adına üzerime düşeni yapacağımızı ve bunu kamuoyu ile birlikte gerçekleştireceğimizi duyururuz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.