banner271

1000 MANİSALI ÖĞRENCİ ATA’NIN HUZURUNA ÇIKTI

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 1000 üniversiteli öğrenci ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı.

1000 MANİSALI ÖĞRENCİ ATA’NIN HUZURUNA ÇIKTI

Ata’nın Ankara’ya gelişinin 94. yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen Ankara ziyaretinde gurur ve hüzün bir arada yaşandı. Hep bir ağızdan Andımız’ın yankılandığı Anıtkabir’de Manisalı gençlerden Türkiye’ye ‘Atamız’ın yolunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçileriyiz’ mesajlarını verdi.

Manisa Belediyesi, il çapında yankı uyandıran ‘Manisalı Gençler Ata’nın Yolunda Pojesi’ ile Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerini Ankara’ya götürdü. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 94. yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen organizasyonda, Manisa merkez fakülteleri ve ilçelerindeki meslek yüksek okullarında eğitim gören öğrenciler Manisa Belediyesi’nin kendileri için tahsis ettiği 2 trende toplam 20 vagonla yolculuğa başladı. Yolculuk boyunca öğrencilere Belediye Başkan Yardımcıları Mimar Azmi Açıkdil ve eşi İnci Açıkdil, Tamer Çipiloğlu ve eşi Arzu Çipiloğlu, Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kenan Tozak, Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Köroğlu ve Haldun Oluç, Kültür Müdürü Mümin Deniz, Bilgi İşlem Müdürü Metin Memiş, Ülkü Ocakları İl Başkanı Onur Pabuççuoğlu, CBÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Genç de eşlik etti.

 

İLK DURAK ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

Tren yolculuğunda keyifli vakit geçirerek sabah saatlerinde Ankara’ya ulaşan öğrenciler, Anıtkabir ziyareti öncesi araçlarla Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne hareket etti. Müzeyi gezen öğrenciler, yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ülkemizin zenginliklerini görme fırsatı buldu. Müzede hatıra fotoğrafları çekerek ziyaretlerini ölümsüzleştiren öğrenciler, müze ziyaretinin ardından yine Ulus’ta bulunan Gençlik Parkı’na geçti. Parkta serbest zaman geçiren öğrenciler, Ankara ziyareti anlamlı kılacak olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’e doğru hareket etti.

ÖĞRENCİLER BAŞKAN ERGÜN’LE BİR ARAYA GELDİ      

Ülkemizin dört bir yanından gelerek Manisa’da eğitim gören üniversiteli öğrenciler, hayatlarında ilk kez Anıtkabir’i görecek olmalarının heyecanıyla dolu yolculuk sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkmak üzere Anıtkabir’e ulaştı. Tandoğan kapısından girerek Barış Parkı’nda bir araya gelen öğrencileri Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün karşıladı. Başkan Ergün’e eşi Şeyda Ergün ve kızı Hande Ergün ile birlikte Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Milletvekili Sümer Oral da eşlik etti. Öğrenciler Başkan Ergün’e büyük ilgi göstererek, kendileri için hazırladıkları organizasyon sayesinde Ankara’da Ata’nın huzuruna çıkma imkanı bulduklarını ifade ettiler. Gurur ve heyecanlarını Başkan Ergün’le paylaşan üniversiteli gençler bol bol hatıra fotoğrafları çektirerek buluşmalarını ölümsüzleştirdi. 

BAŞKAN ERGÜN ‘GENÇLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ’

Tören öncesi bin kişilik öğrenci topluluğuna hitap eden Belediye Başkanı Cengiz Ergün, öncelikle Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda ilerleyen aydın, çağdaş ve vatansever gençlerle Ankara’da olmaktan gurur duyduklarını belirterek şunları söyledi, “Öncelikle projemize koşa koşa gelen, Atamız’ın huzuruna çıkmak için Manisa’dan uzun bir yolculukla Ankara’ya ulaşan siz değerli gençlerimize hoş geldiniz demek istiyorum. Manisa Belediyesi Kent Konseyi ve Celal Bayar Üniversitesi Gençlik Konseyi işbirliğiyle yapılan bu organizasyon inanıyorum ki güzel bir başlangıç olacaktır. Elbette burada bulunmamamızın en önemli nedeni Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 94. Yıl dönümüdür. Bu anlamlı günde sizlerle birlikte, Atamız’ı minnetle anma duygularıyla buradayız. Değerli genç arkadaşlarım, inanın ki bu güzel coşkuyu sizlerle birlikte paylaşmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bu güzel ve anlamlı günü organize etmenin görevlerimiz arasında olduğunu belirtmeliyim. Yoğun talep dolayısıyla bugün bizimle olamayan genç arkadaşlarımızı da ileride burada ağırlamak istiyoruz” Konuşmasını ‘Manisalı Gençler Atası’nın Yolunda’ projesinin önemli mesajlar verdiğini belirterek sonlandıran Başkan Ergün, ‘Bu anlamlı gezimizin tüm Türkiye’ye, özellikle içinde bulunduğumuz bu konjektürde önemli mesajlar vereceğine inanıyorum. Çok saygıdeğer Atamız nur içinde yatsın. Biz her zaman siz genç arkadaşlarımızla birlikte O’nun gösterdiği yolda emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz” dedi.

ASLANLI YOLDAN GÖRKEMLİ GEÇİŞ

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün konuşmasının ardından protokol ve 1000 kişilik öğrenci gurubu Ata’nın huzuruna çıkmak için hazırlanırken, askerlerin nöbet değişimi gerçekleştirildi. Alkışlar eşliğinde tamamlanan değişimin ardından kortej, 262 metre uzunluğunda, her iki tarafında 24 Oğuz boyunu temsil eden 24 tane aslan heykelinin bulunduğu Aslanlı Yol’dan görkemli bir geçiş yaptı.

RAHMETLİ İSMET İNÖNÜ’YE SAYGI

Türk Milleti’nin birlik ve beraberliğini temsil eden Aslanlı Yol’un ardından tören meydanına varılarak 25 Aralık 1973 yılında vefat eden, Atatürk'ün en yakın silah arkadaşı,Kurtuluş Savaşı'nın Batı Ceğhesi komutanı 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün sembolik lahdi önünde saygı duruşunda bulunularak, dualarla anıldı.

ATA’NIN HUZURUNDA GURUR VE HÜZÜN BİR ARADA

Manisalı Öğrenciler Atası’nın Yolunda projesinin en önemli anlarının yaşandığı  Anıtkabir Tören Meydanı’nda, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün önderliğindeki 1000 öğrenci 42 basamaklı merdivenden çıkarak, Ulu Önder Mustafa Kemal’in ebedi istiharatgahına ulaştı. Şeref Holün’de bir araya gelinerek, mozole önünde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün mozoleye çelenk sunumunu gerçekleştirdi. Gurur, hüzün ve mutluluğun bir arada yaşandığı anlarda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk dualarla anıldı.

BAŞKAN ERGÜN’DEN ANLAMLI SÖZLER

Törenin ardından Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve beraberindeki protokol Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Başkan Ergün, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları kaydetti, “Yüce Atam, yeni nesli emanet ettiğiniz gençlerimizle birlikte, huzurunuzda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk içerisindeyim. Ankara’yı onurlandırışınızın 94. yıldönümü olması vesilesiyle 1000 Manisalı öğrencimizle birlikte sizlerin huzurunuzdayız. Zati Aliniz’in Ankara’yı ziyareti sıradan bir ziyaret değil; yaralı bir ulusun artık sizin öndeliğinizde buradan şahlanmasının göstergesiydi. Bu ziyaret kutsal kavramımız Kurtuluş Savaşımız’ın meşalesini yakmış ve en büyük eseriniz Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. İşte bu duygularla sizlerin huzuruna çıkma, genç beyinlere sizin eserlerinizi, ilke ve inkılaplarınızı daha iyi aşılamak amacıyla bu ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Bu duygularla başta Siz ve değerli silah arkadaşlarınız olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nin korunması ve kollanması için gözünü kırpmadan can veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, anınız önünde saygıyla eğiliyorum”

 

ANITKABİR’DE HEP BİR AĞIZDAN ANDIMIZ’I YANKILANDI

 Başkan Ergün’ün Misak-i Milli Kulesi’nin ziyaretinin ardından Anıtkabir merdivenlerinde bir araya gelen heyet, hep bir ağızdan Andımız’ı okudu. Manisa’dan Ankara’ya uzanan gurur günü Andımız ile daha da anlam kazanırken, Anıtkabir ziyareti müzelerin gezilmesiyle devam etti. Başta Belediye Başkanı Cengiz Ergün olmak üzere Manisa heyeti İstiklal, Misak-ı Milli, Müdafaa-i Hukuk, Hürriyet, Cumhuriyet, İnkılap, Zafer, Mehmetçik ve Barış Kulesi ile birlikte Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni gezdi. Rehberler eşliğinde gerçekleşen müze ziyaretlerinde Şanlı Türk Tarihimiz dioromalarla canlandı. Ziyaretçilerini dev Atatürk tablolarıyla karşılayan müzelerde savaşlarda yorgun düşen ama azimle ayağa kalkan Türk Milleti’nin yeniden doğuşu gözler önüne serildi. Öğrenciler detaylı olarak gezme fırsatı bulduğu Anıtkabir’de bol bol hatıra fotoğrafları çektirerek, ziyaretlerini ölümsüzleştirdi. Manisa Belediyesi Kent Konseyi ile CBÜ Öğrenci Konseyi işbirliğiyle gerçekleştirilen Ankara ziyaretinin sonunda Belediye Başkanı Cengiz Ergün, gençlere olan inancının güçlü olduğuna dikkat çekerek, büyük bir heyecanla projeye katılan öğrencilere teşekkür etti ve onları Manisa’ya uğurladı.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.