1 MART MUHASEBECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Manisa serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odası, düzenledikleri kahvaltı ile üyeleriyle bir araya gelerek 1 Mart Muhasebeciler günlerini kutladılar.

1 MART MUHASEBECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Muhasebeci ve mali müşavirler hep birlikte kahvaltı ettikten sonra cumhuriyet meydanındaki Atatürk heykeline çelenk bırakarak, atayı saygıyla andılar. Oda başkanı Sadık İriler, yaptığı konuşmasında tüm üyelerin günlerini kutladı.

1 Mart Muhasebeciler günü münasebetiyle Manisa’daki muhasebeci ve mali müşavirler taş fabrikada düzenlenen kahvaltıyla bir araya geldi. Manisa serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odası üyeleri bu özel günlerinde bir araya gelerek birlik mesajları verdiler.

Kahvaltının ardından Cumhuriyet meydanındaki Atatürk heykeli önüne çelenk bırakan muhasebeciler Ataya saygı duruşunda bulundular.

Manisa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Sadık İrier, muhasebe meslek mensuplarının Muhasebe Haftasını kutlayarak, mesleki sorunlar nedeniyle meslek mensuplarının sabırlarının sonuna gelindiğine dikkat çekti ve sorunların bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini söyledi. Başkan İrier, TÜRMOB çatısı altında örgütlenen ülke genelindeki 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odası ile 8 Yeminli Mali Müşavir Odasına kayıtlı 93 bin meslek mensubunun, 16 bin stajyer ve 150 bin büro çalışanı ile sayısı 259 bine ulaşan muhasebe camiasının bu haftayı mesleki sorunların gölgesinde kutlayacağını kaydetti.

 

TTK düzenlemesi birlikte oluşturulan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu’nun TÜRMOB tarafından dünya uygulamaları açısından gerekli bir alt yapı olarak görüldüğünden dolayı kabul edildiğini belirten İrier, “TÜRMOB’la bağ kurmayan bunların etkin ve başarılı olması beklenemez. Bugüne değin yapılan uygulamalar beklentinin çok uzağındadır. Türkiye’de bağımsız denetim TÜRMOB üyesi SMMM ve YMM’lerin işidir. Bu ikisi dışında kimse bu işi yapmamalıdır. Bundan sonraki süreçte bağımsız denetçi olacak kişiler için 3568 sayılı yasaya göre yapılan staj ve sınav konularının kapsamı dikkate alınarak yetkilendirme yapılmalıdır” dedi.

 

Türkiye’nin ticari hayatını çağdaş bir yapıya kavuşturmak için hazırlanan Türk Ticaret Kanunu’nun başta denetim olmak üzere çıkış hedefinden uzaklaştırıldığının altını çizen İrier, “TTK’da yapılan bazı değişiklikler düzenlemenin temel taşıyıcı kolanlarından bazılarını yok etmiştir. Bağımsız denetimi hayatın her alanında yaşama geçirmek zorundayız. Yerel yönetimlerde, kamu idarelerinde, işletmelerde, tüm şirketlerde, siyasi partilerde kısaca yargı ve güvenlik dışında hayatın her alanında en etkin bir şekilde denetim uygulanmalıdır. Denetimin olmadığı her yerde suiistimaller yaşanır, yolsuzluk yaşanır, karanlık işler yaşanır. Bunların panzehri denetimdir” diye konuştu.

Maliye Bakanlığı’nın mesleki sorunların çözümünü bir an önce gündemine alması gerektiğini vurgulayan Başkan Sadık İrier, “Meslek yasamız günümüz koşulları ve mesleki ihtiyaçlarımız göz önüne alınarak değiştirilmelidir. Anti demokratik uygulamalardan kaçınılmalı.  YMM’lerin tasdikten doğan, SMMM’lerin beyanname ve finansal tablo imzalamaktan doğan sorumlulukları yeniden düzenlenmelidir. Bakanlık yapacağı düzenlemeler konusunda TÜRMOB’un görüşlerini almalıdır. Maliye denetim elemanlarının mükellef nezdinde yürüttükleri incelemelerde mutlaka meslek mensubunun bulunması sağlanmalıdır. Serbest meslek faaliyetlerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmelidir. KDV’yi doğuran olay tahsilata bağlanmalıdır. Serbest meslek yıpranma indirimi getirilmelidir. Stajyerlerimiz için sosyal güvenlik primi ve vergi muafiyeti sağlanmalıdır” diye konuştu.

 

Sorunların çözümü için yol haritasından bahseden Başkan Sadık İrier, şunları kaydetti: “Sorunlarımızın çözümünde ilk tercihimiz diyalog olacaktır. Hükümetimizin haklı taleplerimize olumlu cevap vermesini istiyoruz. TBBM’de beklentimiz olan yasal düzenlemeleri yapmasını, mesleğimizle ilgili düzenlemelerde görüş ve önerilerimizi değerlendirmesini istiyoruz. Bu iyi niyetli sesimize kulak verilmedir. Sorunların çözümü için işbirliği içinde olunmalıdır.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.