Bugun...


ÖĞRENCİLER PROJELERİNE DESTEK ARIYOR
Turgutlu ilçesinde, eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Hilmi Pekcan İlköğretim Okulu öğrencileri Gamze Varol ve Beyza Bingöl geliştirdikleri proje ile insan hayatına verdikleri önemi gösterdi.

facebook-paylas
Tarih: 09-04-2013 00:00
+ -


ÖĞRENCİLER PROJELERİNE DESTEK ARIYOR

Turgutlu ilçesinde, eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Hilmi Pekcan İlköğretim Okulu öğrencileri Gamze Varol ve Beyza Bingöl geliştirdikleri proje ile insan hayatına verdikleri önemi gösterdi.

Fen ve Teknoloji öğretmeni Adil Bedir’in desteğiyle Can Kurtaran Çizgiler isimli projeyi geliştiren öğrenciler, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen “Bu benim eserim” isimli yarışmaya Turgutlu adına katılmayı hak etti. 8. sınıf ilköğretim öğrencilerine yönelik Matematik ve Fen Bilimleri proje çalışmasına Manisa’dan katılmaya hak kazanan 22 proje arasına girmeyi başaran öğrenciler, bu proje ile aydınlatmanın yetersiz olduğu kara yollarında, ışığı yansıtabilme özelliğine sahip fosforlu boya ile yol çizgilerini boyayarak gece oluşabilecek trafik kazalarının engellenebileceğini ve insan hayatının buna değer olduğunu söylediler.
Öğrencilerden Gamze Varol, şehirler arası gece yolculuğu yaptığında yağışlı bir günde yol çizgilerinin neredeyse hiç görünmediğini fark ettiğini belirterek şöyle konuştu: "Ülkemizde meydana gelen trafik kazaları her an hepimizin başına gelebilir diye düşünüyorum. Yolculuğum esnasında yol kenarında bulunan tabelaların far ışığında parladığını ve çok net şekilde görüldüğünü fark ettim. Bu düşüncemi arkadaşım Beyza ile paylaştım. Öğretmenimizin de desteğiyle projemize adım attık. Boya araştırmamızın ardından projemiz için bir maket hazırladık, karanlık ve aydınlık ortamda yol çizgilerinin parlamasına baktık. Gündüz normal görünen fosforlu çizgilerin karanlık ortamda parladığını gördük. Bu da bize karanlıkta araçların far ışığıyla, fosforlu boya ile çizilen yol çizgilerinin parlayacağını gösterdi.” 
Başta Hollanda olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde sistemin kullanıldığını belirten öğrenciler, projelerinin insan yaşamına değer katacağını vurgulayarak; “Maliyeti yüksek olabilir ama hiçbir maliyet insan yaşamından daha yüksek olamaz” dediler.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

SON HABER YORUMLARI
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI