banner278

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) Proje Hedefleri Belirlendi

banner297

Tarımsal arazilerde toprak ve su kalitesinin korunması, yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilirliği ile yoğun tarımsal faaliyetlerin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik gerekli kültürel tedbirlerin alınması amacını taşıyan “Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma İl ÇATAK Uygulama Komisyonu Toplantısı” 17 Ocak 2017 tarihinde Salihli Lidya Sardes Otelde yapıldı.

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) Proje Hedefleri Belirlendi

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdür Vekili Metin Öztürk’ün başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Meran Kayhan ile 17 İlçe Müdürü katıldı.
Toplantıya ilişkin açıklamalarda bulunan İl Müdür Vekili Metin Öztürk;  “Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) Projesinde Bakanlığımız üreticilerimizin desteklenmesini 3 kategoride yapmaktadır. 1. Kategori; Tek yıllık bitkilerin üretildiği alanlarda minimum toprak işlemeli tarımın yapılmasıdır. 2.kategori; Toprak ve su yapısının korunması ve erozyonun önlenmesi amacıyla; setleme, canlı veya cansız perdeleme, taş toplama,drenaj, jips uygulaması, malçlama, ahır veya çiftlik gübresi, yeşil gübreleme uygulaması, aşırı otlatmanın engellenmesi, çok yıllık buğdaygiller veya yonca hariç baklagiller ile alanı kaplama gibi tedbirlerden en az ikisinin birlikte yapılması veya bu tedbirlerden en az biriyle birlikte arazinin boş bırakılması uygulamasıdır. 3.kategori; a)Su tüketimini asgariye indirecek uygun basınçlı sulama sistemleri ile birlikte Entegre Ürün Yönetimi genel prensiplerinde gübre ve bitki koruma ürünlerinin kullanılması, b)Organik tarım veya iyi tarım uygulamalarının, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması. c) kapalı drenaj sisteminin, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması şeklindedir.
2017 yılı için ÇATAK Projesi destekleme miktarları dekar başına, birinci kategori 30 TL,   ikinci kategori 60 TL, üçüncü kategori 135 TL dir. Araziler, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ve Tarım Bilgi Sistemi(TBS)’ne uyumlu olacaktır.
Manisa İlimizde Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) Programı 2011 yılında 3 ilçemizde 3.744,882 dekar alanda uygulamaya başlamıştır.  2012 yılında 6 ilçemizde 9.629,935 dekar alana çıkılmış, 2013 yılında 8 ilçemizde, 14803,492 dekar alanda bu program gerçekleştirilmiştir. ÇATAK programı 2014 yılında 9 ilçemize ulaşmış, 23.148,25 dekar alanda uygulama yapılmıştır.  2015 yılında Bakanlık onayına müteakip 14ilçemizde, 1.406 üreticimiz ile 41.810,913 dekar alanda programa devam edilmiş, 4.473.668,16 TL.  destekleme ödemesi yapılmıştır. ÇATAK programında 2016 yılında 17ilçeye ulaşılarak,  2.579 üreticide,85.064,485 dekar alanda 9.772.310,15 TL destekleme ödemesi gerçekleşmiştir.
Manisa olarak, daha önce 41.810 dekar olan proje alanımız, 2016 yılı itibarıyla 85.000 dekara çıkarılmıştır. ÇATAK projesinde sürdürülebilir ve kaliteli tarımsal üretim ile sağlıklı ve güvenilir gıda üretmek ana hedefimizdir. Proje alanının artırılmasıyla Bakanlığımız projeye büyük önem vermektedir. Dolayısıyla daha önce tarımsal destekleme ödemesi yaptığımız proje kapsamındaki bütün ilçelerimizde projeyi yürütmeye devam edeceğiz. Bakanlığımızın projeye ayırdığı destekten daha fazla sayıda çiftçimiz yararlanacaktır” dedi.
 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eker Jips - 2 yıl önce
Jips kullanımın desteği 60 tl/da.