BEYAZFİL'İ SATIN AL, TESCİLİ KALDIRT VE YIK!


Saruhan Simsaroğlu

Saruhan Simsaroğlu

14 Ocak 2018, 19:39

Yazılarıma gelen olumlu veya eleştirel tepkiler beni memnun ediyor. Doğru bir konuya değindiğimi anlıyorum. Amaç zaten konu edindiğin durumu gündeme taşımak. Yapılan bir çok yorumdan, okuyucularımın karşılıklı yazışmalarından, benim yazdığımın ötesinde çok daha derinlikli tartışılmış, yeni fikirler çıkmış oluyor. Köşe yazarı hastalığı adını verdiğim, yerelde ve ulusalda bu hastalığı tutulmuş bir çok yazar gibi “ben her şeyi bilirim”, “ben her şeyin en doğrusunu bilirim” tavrında değilim. Bu sebeple yorumlarınızı çok önemsiyorum, gelen telefon ve mesajlardan, benim gibi yazdığım konunun muhataplarının da yorumlarınızı okuduğunu bilmenizi istiyorum.
Çalışan Gazeteciler Günü’nde yazdığım yazı ile ilgili Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı yıllardır tanıdığım, mesleğe uzun yıllarını vermiş, basın sektörünün hemen her kademesinde çalışmış, bir müddet beraber de çalıştığımız arkadaşım Cihad Taysi aradı. Yazımı okuyanlar bilirler, meclis salonunda gazeteci arkadaşların bilgisayarlarını, kağıdını kalemini koyacakları bir masa dahi olmadığından köşe bucakta zorlukla işlerini yapabildiklerini, bunun sebebinin biraz da yöneticilerin meslekten gelmedikleri için bu problemleri göremediklerinden kaynaklandığını yazmıştım. İşini hakkıyla yapan, bulunduğu yere çok yakışan Cihad bilindik mavracı uslubuyla, “Ben kabzımalım tabii” dedi. Uzun zamandır bir araya gelemediğimiz, bol kahkahalı iki laf edemediğimiz için üzüldüm o an. Cihad; yeni yapılacak belediye binasında bu konuların incelikle düşünüldüğünü, salonlarda her türlü ayrıntının planlandığını, bu tip mağduriyetlerin olmayacağını, içerisinde bir çok salonun olacağını söyledi. Ne güzel! Görüşmemizde söylediğim gibi Cihad kardeşim detayları gönderirsen burada bahsetmek isterim. Ama sen yine de şu anki salona 2 masa ayarlayıver e mi?
Son yazımda değindiğim otopark konusu ile ilgili de bir çok yorum geldi. Tüm otoparkların kapalı olmasından ötürü lpgli araçların büyük sıkıntı yaşadığı, çift sıra, otobüs durakları, kaldırımlarda park edilmiş araçlarla ilgili emniyetin yeterli çalışmadığı, otopark ücretlerinin pahalı olduğu ve benim de yazımda belirttiğim otopark kullanım alışkanlığımızın olmadığı gibi.. Dileyenler manisahaberleri.com Facebook sayfasından yazımın paylaşımının altına bakabilir. Ben birine çok güldüm, aynen aktarıyorum, Mehmet Dönertaş isimli bir okuyucum yazmış ;
“Nasıl yazı kardeş bu tam otopark sorununa sinirlenecem canım birden martini çekti.”
Denk gelirsek ısmarlarım bir gün Mehmet kardeş, borcum olsun.
 
                                                                      * * * *
 
Bazı okuyucularım da oturduğum mekanlardan bahsetmemi yadırgamış. Reklam kokan hareketler bunlar manasına gelen yorum yapmışlar. Arkadaşlar kendi beğenime göre keyif aldığım yerlerden bahsettim, bahsetmeye devam da edeceğim. Okuyan birkaç kişi dahi giderek aynı keyfi alırlarsa ne mutlu bana. Bu demek değil ki sipariş üzerine yazarım. Buradan duyuruyorum, asla! Ve bir şeyi daha belirtmeliyim, yazdığım veya gittiğim mekanlarda yemek yersem ardından ikram bir çay olabilir hatta bunu yapmayan mekanlara her Türk gibi inceden kıl olurum. Bunun dışında hesabımı öder çıkarım. O kadar…
 
                                                                      * * * *
 
Manisa’nın en okunabilir gazetesi Manşet’in haberine göre Beyazfil yıkılıyormuş. Ne yani üzerinde “Beyazfil” diye herhangi bir zamanda herhangi bir tabela, yazı vs olmadan Manisalı’ların taktığı isim de tarihe mi karışacak? Manisalı olmayan arkadaşların yol sorduğunda Beyazfil’in arka caddesi, Beyazfil’in karşı sokağı diye aldığı tarif sonucu Beyazfil heykeli aradığını bilirim. Kim, ne zaman, ne sebeple bu ismi takmış bilmiyorum. Sorduğum kimseden de bir cevap alamadım. Şayet bilen varsa ve bana bilgi verirse çok mutlu olurum. Satışı esnasında karşı çıkmış kendi sosyal medya hesaplarımdan bunu belirtmiştim. Yine itiraz Manisalı arkadaşlarımdan gelmişti. “Ne yani içerisinde yıllardır 3 kuruş dükkan kirası verenler böyle mi devam etsin?” diyenler olmuştu. Yıllardır kiracı olanlar Manisalı, bunu söyleyenler Manisalı. Bakalım yerine “muhtemelen” dikilecek ucube mini AVM’nin sahibi nereli olacak? Satın alan şirket İstanbul’dan. Tıpkı Evkur açıldığında olduğu gibi etrafında hangi Manisalı esnaflar iflas edecek? Manisalı’nın Manisalı’ya ettiğini kimse etmiyor kardeşim.
2014 yılında pek de duyurulmadan yapılan bir ihale ile binanın satışı gerçekleştirilmiş ve çok tartışılmıştı. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün bir çağrı yaparak Manisa Belediyesi olarak satın almak istediklerini söylemişti. Ama Cengiz Bey’in önerdiği rakamın yaklaşık iki katı rakama satılmıştı.
Beyazfil alanı ve eski bit pazarı dediğimiz alan Bizans döneminde pazar yeriymiş. Bina ise erken Cumhuriyet dönemi eseri. İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak da tescil edilmiş. Satın alan firmanın tescile itirazını İzmir reddetmiş ama sonuçta firmanın Ankara’ya yapılan başvurusu kabul edilmiş.
İnsanın aklına geliyor işte; “Hangi iş adamı anıtlar kurulu tescilinin iptal edileceğinden emin olmadan Beyazfil binasına 30 milyon 450 bin TL verir ki?”
“Hangi siyasi bu yolu rahatlıkla açar ki?”
Sonuç olarak satın al, tescili kaldırt ve yık..
İnsan ister istemez de soruyor;
“Dergah” yazımı okuyanlar bilirler, bir eseri yıkmadan, dokunmadan hayatına devam eden bir işletmeye eleştiri getirenler Beyazfil’i yıkıp yerine muhtemelen AVM dikilmesine tek kelam edecekler mi?
Bizim memlekette hep gücü gücüne yetene mi? Kanun dediğimiz şey Ankara’ya eli uzanmayan için mi geçerli?
Haftanız güzel geçsin…
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BÜLENT HASGÖNÜLLÜ - 5 ay önce
SÜMERBANKA 1 KOYUP 15 ALACAKLARINI BİLENLER GİBİ EMİNDİLER...BURADAKİ ÇELİŞKİ...BEYAZFİL SATILMASIN EYLEMİNİ BAŞLATAN BİRİNİN SÜMERBANK SATILSIN DİYE YERİ GÖGÜ İNLETEN KİŞİ OLMASI....YOKSA İL VE ÜLKE DEĞERLERİN BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLMESİ ANLAŞILIR BİR DURUM DEĞİL...
Avatar
Saruhan - 5 ay önce
bu avm zihniyeti, kültürümüzü darmadağın etti, tıpkı apartman zihniyetinde olduğu gibi.
Alışverişe süpermarkete gidersiniz, ama öldüğünüzde cenazenize mahalle bakkalı katılır”
Avatar
Akdede - 5 ay önce
kardeş kuşbakışı baktığın zaman binaya file benziyor, binada beyaz olduğu için ismi beyazfil olmuş.
Avatar
mustafa - 4 ay önce
SGK nın elinde Beyzfil varken, ve hatta Taç Bina da SGK için uygun iken ve ayrıca SGK'nın milyarlarca borcu varken yeni bir taşınmaza geçmesi inşaatına arsasına masraf yapması zaten doğru değildi.
Avatar
Vatandas - 4 ay önce
Beyazfil binasını alanlar ile işbankası yerini alanlar aynı kişiler. İşbankası salak mı ki 10 yıl sonra geri gelip kendi binasına kiracı olsun. Ama bu arkadaşların ankaradan torpili var. Saruhan beyin dediği gibi hiçbir işadamı tescili kaldıracağını emin olmadan 30 milyon lira vermez.
Avatar
Birisi - 4 ay önce
Beyaz fil ilk yapıldığında börekçi abdurrahmanın yanında bir kolonyacı varmış. Beyazfil markası ile kolonya satıyormuş. Beyaz filin ismi oradan geliyor.
Avatar
Manisayı Düşünün - 4 ay önce
Manisa da yaşayıp manisanın esnafından biri olarak bu beyazfil kesinlikle yıkılıp ucube binadan kurtulmalı yoksa bu çarşı daha çok ölür.Manisa merkeze bi faydası olmayan saçma bir yapı düzgün bir otel iş merkezi yapılabilir manisa ya katklı sağlar....
Avatar
Av.Talat Özat - 4 ay önce
Sayin Simsaroglu, beyazfil ,hantal ise yaramayan boşa harcanmış yatırımlara verilen bir isimdir. Faydalı olduğunu duyarsam sevinirim.