banner278

ZİRAAT ODASI KONGRESİNDE 12 YIL SONRA BİR İLK!

Manisa’da 12 yıl sonra ilk kez iki adaylı genel kurul yapıldı. Kongre 23 yıldır Manisa Ziraat Odası Başkanlığını sürdüren Nuri Sorman’ın karşısına meclis üyesi Mustafa Karakaş aday olarak çıktı.

ZİRAAT ODASI KONGRESİNDE 12 YIL SONRA BİR İLK!

 ZİRAAT ODASI KONGRESİNDE 12 YIL SONRA BİR İLK!  

Manisa’da 12 yıl sonra ilk kez iki adaylı genel kurul yapıldı. Kongre 23 yıldır Manisa Ziraat Odası Başkanlığını sürdüren Nuri Sorman’ın karşısına meclis üyesi Mustafa Karakaş aday olarak çıktı.   Ziraat Odası toplantı salonunda yapılan 11. Genel kurula Vali Vekili Salih Gürhan, İGM Başkanı Dursun Ali Yıldız, AK Parti, CHP ve MHP İl Başkanları ile oda ve dernek temsilcileri katıldı. 4 yılda bir yapılan Genel kurulda divan başkanlığını Süleyman Boğaz yaparken divan Abdullah Şenol, Ayhan Uludemir ve Hasan Keskin’den oluştu.

İHTİYAÇLARI ANLATTI 

Genel Kurulda açış konuşmasını yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman tarım sektöründeki sıkıntı ve ihtiyaçları anlattı. Başkan Sorman, “Hükümetin elektrik borçlarını ertelemesi üreticiyi sondajını tekrar kullanma yoluna itti. Bu çok iyi oldu. Böylelikle ürün çeşidi artacak. Bunun yanı sıra ülkemizde tarımın gelişmesi için tarım ürünlerine pazarlama sisteminin getirilmesi, arazi ofislerinin kurulması, ülkemizde kullanılamayan 4 milyon hektar alanın tarıma kazandırılması, tarımsal israfın önüne geçilmesi, hammadde ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Ayrıca damak tadı değişiyor. Bu değişime tarım sektörü uyum göstermeli” dedi. Sorman ayrıca üreticiye seslenerek ürününü mutlaka TARSİM’e sigortalatmasını istedi.   NEDEN SUSUYORSUNUZ  Genel Kurulda söz alan TARİŞ Üzüm Birliği eski Yönetim Kurulu üyesi Murat Uludemir’de üreticiye yön gösterdi. Uludemir “Biz bu ülkenin yüzde 20 oranında oy potansiyeline sahip en büyük kitlesiyiz. 2007 yılında Manisa mitinginde Başbakan ‘Bu rakamlar varsa üretici aç ölür. Tarım desteklenmeli’ demişti. İşte bugün açız. Bugün 300 üyeli bir Hak İş Sendikası kadar değerimiz yok. Üreticiler neden susuyorsunuz. Kimse bize değer vermiyor” dedi.

HAKSIZLIK YAPILMASIN

Uludemir sözlerinden sonra söz alan İGM Başkanı Dursun Ali Yıldız tarım alanında yapılanları anlattı. Yıldız, “Tarım bizim için çok önemli. Üretici memnunsa memleket memnun demektir. Tarıma çok değer verdiğimiz ve bunu gösterdiğimizi düşünüyorum. Son olarak Manisa’da 543 km ova yolunun 60 gün içinde 125 km’sini yeniden elden geçirdik. Bu memlekette her şey güzel güllük gülistanlık diyen yok. Ama memleketinde şartları göz önüne alınarak eleştiriler yapılmalıdır. Eminim ki devletin imkanları fazlalaştıkça hükümette gereken payı verecektir” dedi. 

GENÇ EKİBE OY VERİN Manisa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı için Nuri Sorman’ın karşısına çıkan Mustafa Karakaş delegenin oyunu istedi. Karakaş, “Biz oda yönetimine bir heyecan gelmesini istiyoruz. Daha iyiyi arayan üretecinin sesi oluyoruz. Genç ve dinamik bir ekiple yola çıktık. Projelerimizi yaparken Manisa’yı 4 ayrı bölgede inceliyoruz. Dertlenmeden güzel günler gelmez. Biz üreticiyiz ve üreticinin derdini bilir anlarız” dedi. Oda yönetiminin 23 yıllık sistemini eleştiren Karakaş, “Bu odada ‘Ben’ sistemi var. Bugüne kadar ‘Biz’ denmiş olsaydı bugün Manisa Ziraat Odası buralarda olmazdı. Sorunlar temelden çözülürdü. Mevcut yönetim 23 yıllık görev süresince sadece bulunduğumuz binayı yaptı. Ayrıca yapılan ova yolları da 40 ayrı kurum ve kuruluşun ortak çalışmasıdır. Kimse bunu sadece Ziraat Odasına mal etmesin” dedi.

ÖNCE TOPLANTIYA GEL

Mustafa Karakaş’a yanıt vermek için konuşan Nuri Sorman da rakibi Karakaş’ı bilgisizlikle suçladı. Sorman, “Bu arkadaşımız 3 ayda bir sadece üyeliği düşmesin diye meclise gelen bir üyedir. Bugüne kadar proje üretmediğimizi söylüyor. 4 yıldır meclis üyesi olan Karakaş hiç proje üretti mi? Ayrıca ‘Ben ‘ mantığı diye bir şey yok. Meclis karar alır yönetim kurulu uygular. Devleti zarara uğratmaya çalışan bu kişiye dikkat edin” dedi.    PLAKET VERİLDİ Yapılan konuşmaların ardından Manisa Ziraat Odasının faaliyet ve denetim kurulu raporları okunu ve 4 yıllık tahmini bütçesi belirlendi. Ardından 125 km’si tamamlanan ova yollarının yapımına destek veren kuruluşların temsilcilerine Manisa Ziraat Odası Yönetim kurulu tarafından plaket verildi. Seçimlerde 167 delegenin oy kullanması gerekiyor.  Oylama devam ediyor. Sandıklar 05.00’da açılacak.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.