banner278

ZAFER KALKINMA AJANSI KALKINMA KURULU MANİSA'DA TOPLANDI

Zafer Kalkınma Ajansı 7. Kalkınma Kurulu Toplantısı, Manisa'da gerçekleştirildi.

ZAFER KALKINMA AJANSI KALKINMA KURULU MANİSA'DA TOPLANDI

ZAFER KALKINMA AJANSI KALKINMA KURULU MANİSA’DA TOPLANDI

Zafer Kalkınma Ajansı 7. Kalkınma Kurulu Toplantısı, Manisa'da gerçekleştirildi.
Büyük Saruhan Otel'de yapılan toplantıya Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ve Kalkınma Kurulu üyeleri katıldı. Öğle yemeğinin ardından başlayan toplantının açılış konuşmasını Kalkınma Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler yaptı. Mühsürler, "Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye’deki diğer kalkınma ajansları ile koordineli çalışıyor. Ajansın bölgede etkisi her geçen gün arttırıyor. Bizler 4 ilimizin önde gelen yetkilileri olarak, ajansı her anlamda desteklemeliyiz. Ajansımızı geleceğe taşımak, bölgemize fayda getirmesini sağlamak amacımızdır. Ajansımız bölgedeki tüm kurumlara yakın çalışmalıdır. Çalışmalar iş biriliği halinde yapılmalıdır" dedi.
Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz de, kalkınma ajanslarının Türkiye’de henüz yeni sayılacak kuruluşlar olduğunu söyledi. Daşöz, “AB’ye aday statüsünde olan Türkiye’nin her anlamda AB ile uyum sağlamak üzere bu geçiş döneminde bu hazırlık döneminde bilhassa bölgesel kalkınma, bölgesel arası dengesizliğin giderilmesi, AB ve diğer uluslararası fonların kullanımı gibi amaçlarla ülkemizde kurulan kuruluşlar. Tabii bundan sonraki süreçte proje hazırlama, finansman, fonlama ve kendisinin fon temini, bölgesel kalkınma stratejileri, yenilikçilik gibi çağımızın günümüzün en önemli konularıyla yakından ilgilenen bir kurum. Belki bugün için kullandığı fonların parasal değeri çok yüksek değil ama bu aynı zamanda bir kültür oluşturmayı bir bölge vizyonuyla bakmayı bir sinerji ve bir farkındalık oluşturmayı amaçlayan bir proje. Dolayısıyla ajanslarımız sadece bugün içinde bulunduğu durumlarla değerlendirilmesi eksik bir değerlendirme olacaktır. Avrupa ülkelerini, AB’ye tam üye ülkeleri incelediğimiz de orada kurulmuş bulunan benzeri yapıların ne kadar güçlü ne kadar etkin olduğunu görüyoruz. Biz inanıyoruz ki bizim ülkemizde de ajanslar ve bizim ajansımızda zaman içerisinde gerçek bir aktör olacak gerçek bir yol gösterici, belirleyici, yönlendirici ve bugün oynadığı rollerde kıyaslanmayacak kadar büyük ölçüde roller oynayacak” diye konuştu.

"45-50 İSTİHDAMIN GERÇEKLEŞMESİ BEKLENİYOR"
Yerel yönetimlerin projelere katkıları olduğunu dile getiren Kalkınma Kurulu Genel Sekreteri Yılmaz Özmen ise, "Belediyelerin, özel idarelerimizin yaptıkları mali katkılar var. Kanun gereğince belediyeler, bugün itibari ile önceki yıl gelir giderlerinden binde 5’ini, özel idarelerin ve ticaret odaların ise yüzde 1’ni bize aktarıyorlar. Haliyle diyorlar ki 'biz bu kadar kaynak aktarıyoruz ki aktardığımız kaynaklar geriye dönsün istiyoruz.' Diğer taraftan küçük belediyeler diyorlar ki 'biz zaten kendi personellerimizin ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz.' Biz ise mecbur olarak iller bankasına yazı yazmak zorundayız. Oradan otomatik kesiliyor. Üzülüyoruz ama yapacak bir şey yok. Keşke bu kanun değişse de bizde biraz rahatlasak. Mali alt yapı ile birlikte sanayimiz çok önemli, çünkü üretmezsek ve enerjimiz olmazsa biliyorsunuz ki ne istesek yapamayacağız. Son olarak da bu programın kapsamında da bazı istihdam rakamlar var. Toplamda bölgede 45-50 istihdamın gerçekleşmesi bekleniyor. Programa genel olarak bakıldığında proje içerisinde eksikleri ve yanlışlıkları biz proje sahiplerine bildirdik. Şunu açık yüreklilik ile söyleyebilirim yaptığı değerlendirmeleri, puanlarıyla, yorumlarıyla paydaşlarına en yararlı bilgi aktaran ajans biziz" dedi.
Toplantında kurul üyeleri, aynı zamanda hazırlıkları devam eden 2014-2023 Bölge Planı kapsamındaki çalışmalar ve “Alt Bölge” çalışmaları hakkında yapılan sunumların ardından konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundular. Toplantıda ayrıca EDUSER Danışmanlık firmasından yetkililer, “Bölgesel Girişimcilik ve İstihdam Stratejisi” ile ilgili bir sunum gerçekleştirerek, katılımcıları konuyla ilgili bilgilendirdi.
Kalkınma Kurulu Zafer Kalkınma Ajansı’nın faaliyet alanı olan TR33 Bölgesi’nde (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak) yer alan kamu kurumu, ticaret ve sanayi odası, ticaret borsası, birlik, STK ve üniversite gibi farklı kesimlerden 100 temsilciden oluşuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.