banner278

YÜZDE 22, MANİSA'DA YAŞAMAKTAN MUTSUZ

Türkiye'de ilk kez Manisa'da gerçekleştirilen "Kamu Hizmetleri Vatandaş Karnesi" uygulaması sonuçlarına göre, halkın yüzde 78'inin Manisa'da yaşamaktan mutlu olduğu, hane başına gelir ortalamasının da bin 280 TL olduğu ortaya çıktı.

YÜZDE 22, MANİSA'DA YAŞAMAKTAN MUTSUZ

YÜZDE 22, MANİSA'DA YAŞAMAKTAN MUTSUZ

Türkiye'de ilk kez Manisa'da gerçekleştirilen "Kamu Hizmetleri Vatandaş Karnesi" uygulaması sonuçlarına göre, halkın yüzde 78'inin Manisa'da yaşamaktan mutlu olduğu, hane başına gelir ortalamasının da bin 280 TL olduğu ortaya çıktı.

Manisa'da, aralarında akademisyen, hukukçu, eğitim ve iş adamlarının da bulunan farklı meslek gruplarından katılımcıların oluşturduğu Manisa Düşünce Birliği, 5. aylık toplantısında görüşülen konuların sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Yapılan yazılı açıklamaya göre, Manisa Kent Konseyi'nin öncülüğünde; Manisa Valiliği, Manisa Belediye Başkanlığı, Celal Bayar Üniversitesi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ve TEPAV ortaklığında, Dünya Bankası'nın destekleriyle Türkiye'de ilk kez "Manisa'da Kamu Hizmetleri Vatandaş Karnesi" uygulaması yapıldığı belirtildi. Bu kapsamda, Manisa merkez 12 bölgeye ayrılarak ve bu bölgelerde vatandaşların sosyo ekonomik durumlarının ölçümleri yanında; belediye, sağlık, eğitim ve emniyet gibi kamu hizmetleri hakkında memnuniyet dereceleri araştırıldı. Buna göre, Manisa'da yaşayan vatandaşların yüzde 35'inin Manisa'nın yerlisi olduğu, yüzde 11'inin Manisa ilçe ve köylerinden, yüzde 22'sinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu ve yüzde 12'sinin ise diğer yerlerden göç etmiş olduğu belirlendi. Halkın yüzde 78'inin Manisa'da yaşamaktan mutlu olduğunu beyan etti. Hane halkı aylık gelir ortalamasının da bin 282 TL olduğu anlaşıldı. Halkın deneyime dayalı hizmet değerlendirmesine göre; Belediyenin cenaze hizmetlerinden yüzde 83, itfaiye hizmetlerinden yüzde 81, devletin sağlık hizmetlerinden yüzde 81, emniyet hizmetlerinden yüzde 74, Milli Eğitim hizmetlerinden yüzde 74 oranında memnun olduğu ortaya çıktı. Manisa'nın en önemli sorunları sıralamasında ise ilk dört arasında; trafik-ulaşım, işsizlik, otopark, park- bahçe hizmetleri yer alıyor.
Manisa Düşünce Birliği'nin toplantısından çıkan diğer sonuçlar ise şöyle: "Dünyaya yön veren modern devletlerin temel dinamiğini ‘Katılımcı Demokrasi’ oluşturur. ‘İleri Demokrasiye’ geçme azim ve kararlılığında olan Türkiye’nin bu değişimi yapabilmesi; ‘Temsili Demokrasiden’, ‘Katılımcı Demokrasiye’ geçmesini zorunlu kılar. Katılımcı Demokrasi; işler iyi ise ‘Allah’a şükür’, kötü ise ‘Allah kahretsin’ diyerek; seçilmişlere ve atanmışlara işi ihale eden ve onların sunduğu şartlara razı olan değil, şartların oluşumuna katılan etkin yurttaşlarla ve bu yurttaşların oluşturduğu sivil toplum örgütleriyle mümkündür. Modern toplumlar, kamu hizmetlerini sadece istemekle, tüketmekle ve şikâyet etmekle yetinmezler. Hizmetleri değerlendirir, görüş ve öneri getirir, hizmetlerin oluşumuna katılır, onlara sahip çıkar, hesap sorar ve birlikte yönetimine talip olur. Nemelazımcı değildir. Bizim toplumumuz kamu hizmetlerinin oluşumuna katılmaz, verilenle yetinir, başına iş almamak için açıktan görüş belirtmekten kaçınır. Kamu idaremiz de, buyrukçu yönetim anlayışından halkla birlikte yönetim ve hesap veren bir anlayışa henüz geçememiştir. Kendisini halkın hizmetkârı değil efendisi olarak görmeye alışıktır. Toplumun ve kamu idaresinin, ‘Katılımcı Demokrasi ve Birlikte Yönetim’ esaslarına göre yeniden yapılandırılması, ‘İleri Demokrasinin’ olmazsa olmazıdır. Taraflarda bu yeni anlayışın hâkim kılınmasının en önemli enstrümanlarından biri Kent Konseyleridir.
Türkiye’de; ‘Katılımcı Toplum’, ‘Birlikte Yönetim’ ve ‘Katılımcı Demokrasinin’ gelişip yerleşmesinde, vatandaş ve yönetim düzeyinde farkındalık ve değişim yaratmada çok önemli yeri olan, bu alandaki ilk ve tek örneği oluşturan ve aynı zamanda değişim hareketini Manisa’dan başlatıp Türkiye’ye yayma fırsatını veren; ‘Vatandaş Karnesi’ uygulamasına ve sonuçlarına Manisa’da yaşayan herkes ve her kurum sahip çıkmalıdır. Ayrıca kamu daireleri yanında meslek örgütleri ve sivil toplum yapılarını da, hedef kitlelerine yönelik memnuniyet ölçümleri yaparak Türkiye’de ‘Katılımcı Toplum, Katılımcı Demokrasi’ ve ‘Birlikte Yönetim’ ilkelerinin ve özlemle beklediğimiz ‘İleri Demokrasinin’ tesisine yardımcı olmaya davet ediyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.