YURTTAŞ'TAN TOPLU SÖZLEŞME YASASIYLA İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMALAR

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, toplu sözleşme yasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

YURTTAŞ'TAN TOPLU SÖZLEŞME YASASIYLA İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMALAR

YURTTAŞ’TAN TOPLU SÖZLEŞME YASASIYLA İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMALAR

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, toplu sözleşme yasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, İşkolu barajı kalkınca sanki sendikasız çalışan kalmayacakmış gibi hava estirildiğini ama bunun gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yurttaş ayrıca toplu sözleşme konusuna da değinerek “ Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmede muhalefet partilerinin de değerlendirmeleri olmuştur. Yaklaşık 2,5 milyon memuru ilgilendiren yasanın alt komisyon tarafından iyi irdelenmesi gerektiği yönünde kanaat oluştu, Bakanlığımız olarak da sıcak baktığımızdan yasa alt komisyona gönderildi. Yasa bir aksilik olmadığı takdirde inşallah önümüzde ki hafta alt komisyondan da geçecek. Tasarı tali komisyon olan ve benimde üyesi bulunduğum Aile, Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşülecek” ifadesinde bulundu.

Yurttaş açıklamalarına şöyle devam etti; “TBMM'ye gönderilmesi konusunda, yasanın tümüyle ilgili bir sorundan ziyade yasanın işkolu barajıyla ilgili bir durum var. Bu konuda maalesef belli çevreler tarafından çok detaylı bilinmediği için sanki işkolu barajı kalkınca sendikalar her yerde örgütlenecekmiş gibi bir yaklaşım var. Bu doğru değil. İşkolu barajının yanında bir de işyeri barajı var. Bir sendikanın, işkolunda yetki alsa bile işyerinde yarıdan bir fazla eğer üye kaydetmiyorsa orada toplu sözleşme hakkını elde etmesi mümkün değil. Bunlar bir bütünlük içinde kamuoyunda ele alınmıyor. Çok haksız şekilde bu konu bazı çevreler tarafından değerlendiriliyor. Konunun uzağında, yakınında olmayan iş dünyası da 'ne oluyor, bir şey mi oluyor' gibi bir durum ortaya koyuyor. Bir baraj olacaksa bununla ilgili uzlaşı da mümkün. Binde 5 baraj gönderildi Bakanlar Kurulu'na. Bu farklılaştırılabilir, oturup anlaşılmayacak bir konu değil. 50+1 barajı göstermezseniz, o zaman ciddi bir haksızlık yapmış oluyorsunuz endüstriyel ilişkilerde diye düşünüyorum.'' dedi.

Yurttaş, Sendikaların, ''hizmet kolunda da toplu sözleşme yapılması'' yönünde talepleri olduğunu söyleyerek açıklamalarına şöyle devam etti; “Bakanlık bünyesinde görüşmeler yapılırken, toplu sözleşmenin çerçevesini tahrip etmeyecek bir hizmet kolu sözleşmesi yapılabileceği yönünde konfederasyonların görüşleri mevcut. Hizmet kolunda sözleşmenin, genel sözleşmeyi bozmayacak şekilde olmasında da mahsur görmediğimizi ifade ettik. Bakanlar Kurulu'nda ve bakanlıklar arasında yapılan değerlendirmelerde hizmet kolu sözleşmesi değil de hizmet kolunu temsil eden konfederasyonların sendika temsilcilerinin toplu sözleşme görüşmelerine katılmaları, bu görüşmelerde hizmet koluna ilişkin taleplerini bildirmeleri ve bunların konfederasyonlarla yapılacak nihai görüşmede dikkate alınması şekline dönüştürüldü. Bize bu alanda bir sıkıntıyı ifade ettiler. Alt komisyon, bunları değerlendirecektir. Bir aylık bir toplu sözleşme süresi var. Bunun ilk haftası, hizmet kollarıyla değerlendirmenin yapılması, Bakanlar Kurulu'ndan giden şekil bu. 1 hafta hizmet kollarının taleplerinin masaya yatırılması, enine boyuna konuşulması. Bu taleplerin nihai bağıtlama dediğimiz konfederasyonlarla yapacağımız toplu sözleşme görüşmelerine zemin teşkil etmesi şeklinde bir düzenleme. Bunun gerekçesi de şu: Kamu yönetiminde ücret farklılaşması olmasının getireceği sıkıntılara ve sorunlara dayanarak Bakanlar Kurulu böyle bir değerlendirme yaptı. Biz eşit unvana eşit ücret düzenlemesi yaparken, toplu sözleşmelerle ücretlerin farklılaşması endişesinden dolayı konfederasyonlarla toplu bir görüşmenin yapılması şeklinde bir anlayış TBMM'ye sevk edilmiş bulunuyor. Alt komisyonda görüşülecek, konfederasyonlar burada görüşlerini ifade edecekler. Dolayısıyla kamu olarak da bizler, bunların getiri götürüsünden ziyade kamu yönetiminde bir bütünlük arz etmemesinin getirdiği sıkıntıları yine masaya yatıracağız. İnanıyorum ki alt komisyondan sağlıklı bir uzlaşı içinde çıkılır.” dedi.

Türkiye'de 3 milyon 200 bin sendikalı işçi yok. Türkiye'de 880 bin sendikalı işçi var olduğunu vurgulayan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, “İki yolumuz var. Ya, '3 milyon 200 bin sendikalı işçimiz var' deyip kendimizi kandıracağız, kimsenin inanmadığı bir yalanı söyleyeceğiz. Bunu söylemeyeceğimize göre 880 bin sendikalı üyemiz var. SGK verileri bunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Sanal alemden gerçek aleme geçmemiz gerekiyor. Buraya geçince de yüzde 10 barajı mevcut sendikal hayatımızın sürmesi için çok ciddi engel değil, adeta sendikaların yetkisini ortadan kaldıran bir tablo arz ediyor. SGK verileri esas alınırken barajda da düzenleme yapılacağı şeklinde konfederasyonlar görüşüldüğü için bugün bu yasa önümüze gelmiş bulunuyor.” diye konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.