YURTTAŞ;"CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİNİ EN BAŞARILI İLK 10 ÜNİVERSİTEDEN BİRİSİ YAPACAĞIZ"

AK Parti Manisa Milletvekilleri Dr. Muzaffer Yurttaş, Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Uğur Aydemir ve Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Mehmet Pakdemirli YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'ya ziyarette bulunarak üniversite yatırımları ve Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerinin genel talepleri olan bütünleme sınavlarının tekrar uygulanması yönündeki taleplerini ilettiler.

YURTTAŞ;


YURTTAŞ;"CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİNİ EN BAŞARILI İLK 10 ÜNİVERSİTEDEN BİRİSİ YAPACAĞIZ"


AK Parti Manisa Milletvekilleri Dr. Muzaffer Yurttaş, Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Uğur Aydemir ve Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Mehmet Pakdemirli YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’ya ziyarette bulunarak üniversite yatırımları ve Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerinin genel talepleri olan bütünleme sınavlarının tekrar uygulanması yönündeki taleplerini ilettiler.
SALİHLİ VE AKHİSAR’A FAKÜLTE Konuyla ilgili açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’ya Manisa’daki yükseköğrenim kurumlarının durumu, Salihli’de yapımı devam eden İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve Akhisar Doğa ve Ziraat Bilimleri Fakültesi ve tarafımıza ulaşan Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerinin iptal edilen bütünleme sınavlarının yapılmasına ilişkin taleplerini aktarma imkanı bulduklarını kaydetti.

Açık Öğretim Fakültesinde her geçen gün öğrenci sayısı hızla artmakta olduğunu ve bu nedenle Açık Öğretim büroları daha arttırılmasıyla ilgili düşüncelerini Çetinsaya’ya ilettiklerini belirten Milletvekili Muzaffer Yurttaş; “Açık Öğretim sınavları sadece Manisa merkezde değil merkez olarak seçilecek olan en az iki ilçede daha bu sınavlar yapılmalıdır. Çünkü merkeze uzak bir ilçede oturan Açık Öğretim Üniversitesi öğrencisinin Manisa merkeze girerek sınavlara iştirak etmesi o öğrenci açısından zorluk teşkil etmektedir. Sınavlar ilçelerde de yapıldığı takdirde bu zorluğun aşılacağı kanaatindeyiz” dedi.

Salihli İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin kurulumuyla ilgili yazıların daha önceki süreçte Celal Bayar Üniversitesinden çıkıp YÖK Genel Kuruluna gönderildiğini kaydeden Yurttaş; “YÖK Başkanımız kurulacak olan İnsan ve toplum Bilimleri Fakültesine sıcak baktığını tarafımıza iletti. Çevresinde ki yerleşim yerleriyle birlikte yaklaşık 500 bin nüfusa hitap eden Salihli’de açılacak olan bu fakülte ilçe ve Manisa açısından çok önemli. Salihli’de kurulacak olan Fakülte Vefa kampüsü adını verdiğimiz  670 dönümlük bir arazi üzerinde kurulacak. Salihlili hayırseverlerin katkılarıyla bu fakültemizin yapımının yarısı bitmiş durumda. Önümüzdeki dönemde Vefa kampüsünün olduğu alan bir değil birkaç fakültenin açılması için uygun bir konuma sahip. Ayrıca Akhisar’da kurulması için planlanan Fakülte Akhisar ilçesi başta olmak üzere Manisa ilimiz açısından büyük önem teşkil etmektedir. Akhisarlı vatandaşlarımızın zeytin diyarı olan Akhisar’da Ziraat Fakültesi ve Doğa Bilimleri Fakültesi isteği vardı. Manisa merkezinde ve ilçelerinde ziraatla ilgili çok sayıda tarımsal sanayi tesisi bulunmaktadır. Bu Fakülteden mezun olan öğrenciler bu nedenlerden dolayı çok rahat bir şekilde iş imkanına sahip olma avantajına sahip olacaklar. En kısa zamanda 10 olan fakülte sayımızı 12’ye çıkaracağız YÖK Başkanımız bu konunun tekrar YÖK Yürütme kurulunda tekrar ele alınacağını kaydetti” şeklinde konuştu.  Demirci Eğitim Fakültesine bağlı Psikolojik ve Rehberlik Danışmanlık Bölümünün açılması Demirci Meslek Yüksek Okuluna bağlı Orman Ürünleri Bölümünün açılması talebinde bulunduklarını kaydeden Yurttaş; Turgutlu’ya yeni kurulan Teknoloji Fakültesinin iki bölümü bu yıl içerisinde öğrenci almaya başlanacağını ve bundan sonraki süreçte başka kurulacak olan bölümlerle ilgi olarak YÖK Başkanı Çetinsaya ile görüş alış verişinde bulunduklarını belirtti.
MANİSA’YA ORGAN NAKİL MERKEZİ Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ilgili gelişmeleri de YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ile paylaştıklarını belirten AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; “Sayın YÖK Başkanımıza sağlık kampüsü hakkında bilgi verdik. En önemli taleplerimizden birisi ise Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesine Organ Nakil Merkezi kurulmasıyla ilgili oldu. Bu konuda YÖK’ün gerekli çalışmalar için girişimlerde bulunması konusunu gündeme getirdik. Ben Sağlık Komisyonu Üyesi olarak bu konuyu Sağlık Bakanlığıyla görüştüğümü ve Bakanlığımızın da Organ Nakil Merkezi kurulmasına sıcak baktığını belirttim. Ayrıca şu anda 10 olan Celal Bayar Üniversitesine bağlı Fakülte sayısının Akhisar ve Salihli’de ki fakültelerin kurulum aşamalarının tamamlanmasıyla bu sayının 12’ye çıkacağını ifade ederek bundan sonra açılacak olan Fakültelerin hangi bölümlerle ilgili olacağı esasında YÖK Başkanımız ve Yürütme Kurulu Üyeleriyle istişarelerde bulunduk. Gayet verimli bir ziyaret gerçekleşti. Manisa’nın bundan sonra bağımsız bir üniversite şehri olması ve Celal Bayar Üniversitesinin kendi ayakları üzerinde yürüyen, gelişmesini tamamlayan büyük bir kampüse sahip olması ve Üniversitenin fakültelerle desteklenmesi gerekliliğinde yaptığımız gayretli çalışmalar bundan sonrada devam edecektir.     AK Partili üç Manisa Milletvekilinin ve Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Mehmet Pakdemirli’nin ziyaretinden dolayı memnuniyet duyduğunu kaydeden YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya; “Açık Öğretim Fakültelerinde bütünleme sınav hakkını kaldırmıştık. Bu yönde tarafımıza gelen talepler vardı. Milletvekillerimizde öğrencilerimizin bu konuda ki taleplerini tarafıma bir kez daha aktardılar. Bu konuda bir iyileştirilme yapılabileceğine inanıyorum ama öncelikle bu konuyu YÖK Yürütme Kurulunda ki arkadaşlarımızla görüşmemiz gerekiyor. Özellikle Açık Öğretim Fakültesi son sınıf öğrencilerine bu tarz hakkın verilmesi gerektiği kanaatini taşıyorum. Bunun yanı sıra Milletvekillerimizin Açık Öğretim sınavlarının sadece Manisa merkezinde değil merkez dışında en az iki ilçede yapılması konusunda talepleri oldu. Bu konuyu Üniversite Röktörü Mehmet Pakdemirli ve Dekan arkadaşlarımızla görüştükten sonra net bir açıklama yapılması düşüncesindeyim. Ancak uygulanabilir bir talep olduğunu belirtmek istiyorum. YÖK olarak nihai çözüm önerileri oluştururken mutlaka bütün paydaşlarla konuşup tartışıyoruz. Bu faaliyetlerimiz devam ediyor. Manisa sanayisi, tarımı ve kırsal turizmi ile sürekli büyüyen bir şehir. Büyükşehir olmasıyla birlikte bundan sonra Üniversitesi ve fakülteleriyle daha çok anılacağını düşünüyorum. Milletvekillerimize ve rektörümüze bir kez daha teşekkür ederim” dedi.
Konuşmaların ardından AK Parti Manisa Milletvekilleri Dr. Muzaffer Yurttaş, Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Uğur Aydemir ve Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Mehmet Pakdemirli YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’ya Manisa mesiri ve sultaniye kuru üzümünü takdim ettiler. YÖK Başkanı Çetinsaya ile yapılan görüşmenin ardından Manisa Milletvekillleri ve Rektör Pakdemirli  YÖK Yürütme Kurulu Üyeleriyle de bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundular.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.