YURTTAŞ; 'TRAFİK KAZALARINI ÖNLEMEK MÜMKÜNDÜR'

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, trafik kazalarında terörden daha fazla can kaybı oluştuğunu ve bunu önlemenin mümkün olduğunu belirtti.

YURTTAŞ; 'TRAFİK KAZALARINI ÖNLEMEK MÜMKÜNDÜR'

YURTTAŞ; ’TRAFİK KAZALARINI ÖNLEMEK MÜMKÜNDÜR’

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, trafik kazalarında terörden daha fazla can kaybı oluştuğunu ve bunu önlemenin mümkün olduğunu belirtti.

Trafik kazalarını önleme konusunda önce ciddi ve bilinçli bir eğitimin şart olduğunu, bu sorunun çözümü konusunda tüm birey ve kurumların işbirliği yapması gerektiğini ifade eden Yurttaş, Manisalı hemşerilerine “Gelin Manisa’yı trafikte en güvenli kent yapalım.  Manisa’da bölünmüş yolların, ışıklandırmaların, işaret ve levhaların konması devam ediyor. Alt yapı konusunda üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Sürücü kurslarının, okulların, emniyet müdürlüğünün, sivil toplum kuruluşlarının ve bireylerin bu sürece katkı vermelerini istiyoruz. Hız, cep telefonu kullanımı, emniyet kemeri takma, alkol konusunda yapılacak eğitim ve toplumsal bilinç kazaları azaltacak olup, araç sürücüleri aşırı güven konusunda da dikkatli olmalıdırlar” dedi.

HER YIL 300 BİN İNSANIMIZ KAZALARDA YARALANMAKTADIR

“Ülkemizde 2012 yılında 950 bini aşkın kaza gerçekleşmiş olup, günlük ortalama kaza sayısı 2 bin 500'ü aşmıştır” diyen Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş açıklamalarına şöyle devam etti; “Geçen yıl 3.750 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmiştir. Bu kazalar nedeniyle ilgili olarak yaklaşık 1 milyar 393 milyon lira civarında maddi kayıp oluşmuştur. Her yıl 270-300 bin civarında insanımız kazalar nedeniyle yaralanmaktadır. Ülkemizdeki önemli sorunlardan birisi trafik kazalarıdır. Nisan ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı toplam 17.350.448 taşıt vardır. Ülkemizde her 30-33 saniyede bir trafik kazası meydana gelmektedir.”

EN ÇOK TRAFİK KAZALARI PAZARTESİ OLUYOR

İstatistiklere göre en çok maddi hasarlı kazaların Pazartesi günleri gerçekleştiğini belirten Yurttaş; “Pazartesi gününden sonra en çok kazanın gerçekleştiği gün ise cuma olarak ortaya çıkıyor. En çok kazanın gerçekleştiği saat dilimi ise 14.00 - 14.59 olarak göze çarpıyor. İstatistiklere göre gerçekleşen kazalarda kadınlar erkeklere göre daha az kusurlu. Yani erkekler sanılanın aksine daha fazla hata yapıyorlar. 18-25 yaş arası sürücüler ise daha fazla kusurlu bulunmuşlar. Trafik kazaları, gelişmekte olan diğer ülkeler gibi Türkiye için de önemli bir halk sağlığı sorunudur ve her yıl kazalara bağlı binlerce insan yaralanmakta ya da ölmektedir. Trafik kazaları maddi manevi her yönden büyük kayıplara neden olmakta, gün geçtikçe daha da önemli bir sorun haline gelmektedir. Trafik güvenliği probleminde hatırlanması gereken ilk şey; yapılacak her türlü çalışmanın, temelde insan yaşamının veya yaşamlarının kurtarılabilmesi gibi anlamlı bir öncelik içerdiğidir. Trafik  kazalarının önlenmesi ve azaltılması için en etkili çözümün eğitim olduğu görüşü büyük orandadır. Bunun yanı sıra trafik cezalarının arttırılması ve bölünmüş yol ve otoyol yapımı etkili çözümler arasında anlamlı paya sahip olduğu gözlenmiştir” dedi.

AVRUPA'DA Kİ SİSTEM TÜRKİYE'DE DE UYGULANMALI

Avrupa’da sürücü belgesini almaya hak kazanmış yeni sürücülere, belgenin verilmesini takip eden ilk yıllarda geçerli olmak üzere bir takım kısıtlamalar getirildiğini kaydeden Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş; “Genellikle ilk iki yıllık sürücülük süreçlerinde stajyer sürücü olarak anılan sürücüler, bu süre zarfında trafik suçu işleme, hız yapma, yolcu taşıma, belirli seviyede alkol alarak sürücülük yapma ve benzeri konularda sınırlandırılmış, bazı ülkelerde de sürücülük yeteneklerini geliştirmeleri için bir takım ileri eğitim kurslarını almakla yükümlü tutulmuşlardır. Uygulanan bu kurallara uymayan sürücülerin stajyerlik süreleri yetkili makamlar tarafından uzatılmakta, hatta belirli koşullarda sürücülerin sürücü belgeleri geri alınarak yeniden sürücü eğitimi almaları ya da yalnızca teorik ve pratik sınavı yeniden geçmeleri istenmektedir. Ülkemizde de buna benzer bir uygulamanın getirilmesi sürücü becerilerine sahip olmayan vatandaşların kolayca ehliyet almasına ve trafikte tehlike unsuru olmasına engel olabilir. Yaya yolları ve kaldırımların genişlikleri, eğimleri ve döşemeleri engellinin hayatını sınırlamayacak şekilde olmalıdır. Yaya kaldırımları, tüm yayaların ve özellikle engellilerin serbestçe hareket etmelerini sağlamak için en az 150 santimetre genişlikte olmalıdır” şeklinde konuştu.

GENÇLER HIZ,İLERİ YAŞ HATALI SOLLAMA NEDENİYLE KAZA YAPIYOR

“Trafikte en çok ceza alma nedenlerine bakıldığında 20-24 genç yaş grubu hız sınırlarının aşılmasından, 25-35 yaş grubu cep telefonu ile konuşma ve hız sınırı aşımından 35 ve üzeri yaş grubu hatalı solamadan en çok ceza almıştır” bilgilerine açıklamasında yer veren AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; “Emniyet kemeri takma konusunda büyük ihmal olduğu gözlenmektedir. Bu sorunun aşılabilmesi için emniyet kemerinin faydaları ana okuldan başlayan bir eğitimle çok iyi anlatılmalı, görsel ve yazılı basında emniyet kemeri konusuna daha çok yer verilmelidir. Bireylerin bu konuda daha da bilinçlenmesi gerekmektedir. Trafikte karşılaşılan sorunların en önemlileri aşırı hızla araç kullanma, ehliyetsiz araç kullanma, cep telefonu ile konuşma ve alkollü araç kullanma olarak saptanmıştır” dedi.

TRAFİK KAZALARININ NEDENLERİ VE KORUNMA YOLLARI

Trafik kazalarının oluşmasının en önemli faktörü insan faktörü olduğunu kaydeden Yurttaş kazaya sebebiyet veren faktörleri şu şekilde belirtti; “ İnsan Faktörü %66’dır, Sürücü faktörü %27’dir, Yolcu faktörü %1’dir, Araç Faktörü %5’dir, Yol Faktörü ise %1’dir. Trafik Kazalarının Başlıca sebeplerini ise; “İnsan, Sürücü, Yaya, Yolcu, Yol, Taşıt, Çevre şeklinde sıralayabiliriz.

İNSAN FAKTÖRÜNE BAĞLI TRAFİK KAZALARININ NEDENLERİ

İnsan faktörüne bağlı trafik kazalarının nedenleri hakkında da bilgi veren AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; “İnsanlara bağlı kazaların nedenlerinin başında acemilik, dikkatsizlik ve uzun süre uykusuzluk gelmektedir.Bu nedenlerin ardından ise hatalı sollamanın, aşırı hızın, fazla yük taşımanın, alkollü araç kullanmanın, bazı ilaçları kullandıktan sonra araç kullanmanın, trafik kurallarını dikkate almanın ve rutin araç bakımlarını yaptırmamanın gelmesi ise rastlantı olmayıp dikkat çekeci hususlardır” ifadesinde bulundu. 

TRAFİK KAZALARINDAN KORUNMA YOLLARI
Trafik kazalarından korunmak için bazı tedbirlerin alınmasının mutlak şart olduğunu kaydeden Yurttaş; “Alkollü araç kullanmamak, Emniyet kemeri takmak, Araç kullanırken dikkatli olmak, Hız limitlerine uymak, Far ayarlarınızı kontrol ederek, Tehlikeli sürüş ve yakın takipten kaçınarak, Bisiklet ve motosiklet kullanırken kaskınızı takarak, Karşıdan karşıya geçerken geçiş kurallarına ve ışıklara uyarak, Kavşaklarda durarak, tehlikeli yerlerde sollama yapmayarak, Acelelikten kaçınarak, Trafikte dikkatli ve hoşgörülü olarak trafik kazalarından korunabiliriz” ifadesinde bulundu.

EMNİYET KEMERİ VE ÖNLENEN RİSKLER ŞUNLARDIR:

“Emniyet kemeri takmanın araç içinde meydana gelen ölümlerin %45 ağır yaralanmaların %50 oranında azalttığı biliniyor” diyen Milletvekili Muzaffer Yurttaş; “Ölümle meydana gelen yaralanmalar incelendiğinde baş boyun yaralanmalarının %37, omurga, göğüs yaralanmalarının %8 oranında olduğu görülür. Grafikte görüldüğü gibi 0,5 promil değerinden sonra kaza ihtimali yüksek bir eğilim gösterir Bunun sonucunda kanında 1,00 promil alkol bulunan sürücülerin %70 nin kazalara sebep olduğu bilinmektedir. Kandaki alkol miktarı arttıkça kişinin denge, görme ve işitme gibi beyinsel fonksiyonlarında azalmalar olur Kas kontrolü gibi çok önemli duyu ve kontrol kabiliyetleri azalmaktadır” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.