banner278

YURTTAŞ: "TERÖR EYLEMLERİNDE HAYATINI KAYBEDEN SİVİLLERİ ŞEHİT KATEGORİSİNE ALIYORUZ"

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, "Şehit yakınları ve gazilere yapılacak gayrimenkul hibelerine muafiyet getiriyor, bu hibelerin vergi matrahından düşürülmesini sağlıyoruz" dedi.

YURTTAŞ:

YURTTAŞ: "TERÖR EYLEMLERİNDE HAYATINI KAYBEDEN SİVİLLERİ ŞEHİT KATEGORİSİNE ALIYORUZ"

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, "Şehit yakınları ve gazilere yapılacak gayrimenkul hibelerine muafiyet getiriyor, bu hibelerin vergi matrahından düşürülmesini sağlıyoruz" dedi.
Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Turgutlu Temsilciliği'ni ziyaret etti. Ziyarette Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan, Turgutlu AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Azman, teşkilat üyeleri ve vatandaşlar hazır bulundu. Dernek Başkanı Turgut Gürkaş, ziyaretten büyük mutluluk duyduğunu, hükümetin yaptığı çalışmalardan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.
Şehit ve gazi yakınlarını en iyi imkanlara kavuşturmanın boyunlarının borcu olduğunu dile getiren Yurttaş ise, "Bu topraklar üzerinde hür ve bağımsız yaşamamızı sağlayan şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlıklı uzun ömür diliyorum. Şehitlerimizin eş ve çocukları ve gazilerimiz bizim için en kutsal emanettirler. Şehit dul ve yakınlarıyla gazilerimize bir defalık olmak üzere devlet ve vakıflar tarafından çeşitli tazminatlar ödeniyor, bu kişilere aynı zamanda aylık ödemeler de
yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nca yılda bir kez çocuklara eğitim yardımı veriliyor. TOKİ tarafından faizsiz konut kredi imkanı sağlanıyor. Şehit olan veya malul olanların hak sahiplerinden birine şu an itibarıyla iş imkanı sağlanıyor, şehitlerimizin dul ve yetimleriyle malullere elektrik ve su paralarında belli oranlarda indirim yapılıyor. Bu kişiler toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanıyor. 10 yıl süreyle kiraları ödeniyor, askerlik muafiyetinden istifade ediyorlar. Yine bu kardeşlerimize
çeşitli vergi muafiyetleri uygulanıyor" dedi.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ İMKANI
Şehitler, dul, yetimler ve gazileri ilgilendiren çeşitli kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde 20 madde de değişikliğe gideceklerini belirten Yurttaş, şöyle konuştu:
"Bu 20 maddedeki değişiklikle şehitlik, gazilik, malullük kapsamını daha da genişletiyor, şehit yakınlarıyla gazilerimize daha geniş imkanlar sunuyoruz. Şehit yakınları ve gazilere yapılacak gayrimenkul hibelerine muafiyet getiriyor, bu hibelerin vergi matrahından düşürülmesini sağlıyoruz. Tüm yurtta toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma şartını yeniden düzenliyoruz. Şehit ve gazilerimizin tüm çocukları bu haktan yararlanacak, toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmak için artık sosyal güvence şartı aranmayacak. Bürokratik engellerin kaldırılması için de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza yönetmelik çıkartma yetkisi veriyoruz. Terörle Mücadele Kamunu kapsamındaki er ve erbaş ile geçici köy korucularının da artık faizsiz konut kredisi imkânından yararlanmalarını getiriyoruz. 2008 yılının Ekim ayından sonraki harp malullerinin de faizsiz konut kredisinden yararlanmalarını sağlıyoruz. Malul olan gazilerimize sağlanan bakım desteğini köy korucuları ve sivil vatandaşları da kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Bakım desteğini bir asgari ücret tutarından iki asgari tutarına çıkartıyoruz. Terörle mücadele görevlerini ifade eden yaralanan kamu çalışanı ve sivillerin malullükleri kesinleşinceye kadar her türlü sağlık ve tedavi hizmetleri artık hiçbir katılım payı alınmaksızın yapılacaktır. Terörle mücadele esnasında yaralanan ve tedavisi devam eden personele 1 yıl süreyle ödenen özel harekat ve operasyon tazminatının ödeme süresini 12 aydan 24 aya kadar çıkarıyoruz. Terörle mücadele görevi sırasında olmasa bile, görevleri esnasında yaralanan, bakıma muhtaç olan vazife harp mamulleriyle köy korucuları da artık ihtiyaç duydukları her türlü iyileştirici, rehabilite edici araç-gereçlerden veya araç-gereçlerin temininde katkı payı ödemeyecekler. Maluliyeti sürekli olan kardeşlerimiz, sağlık durumlarında meydana gelen değişikliğe göre malullük derecelerini değiştirebilecekler."

"ŞEHİT YAKINLARINA İSTİHDAM HAKKI İKİYE ÇIKIYOR"
Yeni düzenlemede en önemli yapılan değişikliğin şehit ve gazi sayılma kapsamında yapıldığına vurguda bulunan Milletvekili Yurttaş, "Şehit ve gazi sayılma kapsamını genişletiyoruz. Terör olayları sebebiyle göreve gidiş-dönüşler esnasında meydana gelen kazalar sonucu yaralanan, sakatlanan ve hayatını kaybedenleri kanun kapsamına alıyoruz. Trafik ve yol güvenliği ile tutuklu ve hükümlülerin sevk ve nakillerinde görevliyken meydana gelen olayları aynı şekilde bu kapsama alıyoruz. Mülki idare amirleriyle ilgili dar kapsamı genişletiyoruz. Her derecede polis okulları ve askeri okullarda okumaya hak kazanıp geçici kaydı yapılan veya yaşları 18'in altında olan öğrencileri aynı şekilde bu kapsama alıyoruz. Çok önemli bir düzenleme, terör eylemlerinde hayatını kaybeden sivilleri şehit kategorisine alıyoruz. Mevcut durumda şehitlerin yakınlarına, ailesinden birine veya eşine veya çocuğuna bir istihdam hakkı tanınıyordu. Yapacağımız düzenleme ile biri eşi ya da çocuğu, diğeri ailesi olmak üzere istihdam hakkını ikiye çıkarıyoruz" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.