YURTTAŞ, "TASARI, İKTİDARIMIZIN KADINLARA EN BÜYÜK ARMAĞANIDIR"

Kadına şiddet yasası ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş "Tasarı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm kadınlarımıza bir hediyedir" dedi.

YURTTAŞ,

YURTTAŞ, "TASARI, İKTİDARIMIZIN KADINLARA EN BÜYÜK ARMAĞANIDIR"

Kadına şiddet yasası ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş "Tasarı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm kadınlarımıza bir hediyedir" dedi.
Yurttaş, kanuna göre, şiddete uğrayan kadınların korunması için alınacak önlemlere ilişkin usul ve esasların yeniden belirlendiğini belirterek "Anayasa ile Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Avrupa Konseyi Sözleşmesi ve yürürlükteki tüm kanuni düzenlemeler esas alınacak" diye konuştu.
Şiddet mağdurlarına ilişkin verilecek destek ve hizmetlerin sunumunda, temel insan haklarına dayalı, kadın erkek eşitliğine duyarlı, sosyal devlet ilkesine uygun, adil, etkili ve süratli bir usul izleneceğini vurgulayan Yurttaş, şunları söyledi: "Şiddet mağduru ve şiddet uygulayan için alınan tedbir kararları, insan onuruna yakışır şekilde yerine getirilecek. Şiddeti önleyen ve kadınları cinsiyete dayalı şiddetten koruyan özel tedbirler, ayrımcılık olarak yorumlanamayacak."
Kanun kapsamında korunan kişilerle ilgili alınacak tedbirlere mülki idare amiri tarafından karar verileceğini anlatan Yurttaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Alınacak tedbirler kapsamında kanun kapsamında korunan kişiye, gerekiyorsa beraberindeki çocuklara, bulunduğu yerde veya başka bir yerde, uygun barınma yeri sağlanabilecek ve gerekli görüldüğünde geçici maddi yardım yapılabilecek. Psikolojik, mesleki, hukuki ve sosyal bakımdan rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilebilecek. Korunan kişinin hayati
tehlikesinin bulunması halinde, ilgilinin talebi üzerine veya re'sen geçici koruma altına alınabilecek. Korunan kişinin çalışması durumunda, tedbir kararı süresince, çalışma yaşamına katılımın desteklemek üzere varsa çocukları için iki aylık süreyle sınırlı olmak kaydıyla gerektiğinde ücreti karşılanmak üzere kreş imkanı sağlanabilecek. Gerekli olması halinde korunan kişinin çocukları varsa, çalışma yaşamına katılımını desteklemek üzere dört ay, söz konusu kişinin çalışması halinde ise iki aylık süre ile
sınırlı olmak kaydıyla asgari ücret tutarının yarısını geçmemek Bakanlık bütçesinden kreş imkanı sağlanabilecek."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.