banner278

YURTTAŞ; ''SİGARA SADECE BUGÜNÜN DEĞİL YARININDA SORUNUDUR''

31 Mayıs "Dünya Tütünsüz Günü" dolayısıyla açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş sigaranın en büyük sağlık sorunu ilan edildiğini kaydetti.

banner292
YURTTAŞ; ''SİGARA SADECE BUGÜNÜN DEĞİL YARININDA SORUNUDUR''

YURTTAŞ; ''SİGARA SADECE BUGÜNÜN DEĞİL YARININDA SORUNUDUR''

31 Mayıs “Dünya Tütünsüz Günü” dolayısıyla açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş sigaranın en büyük sağlık sorunu ilan edildiğini kaydetti.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Sigara Sadece bugünün değil yarının da en önemli sorunudur. Bu sorunla mücadele öncelikle sigarayı kafadan atarak sağlanır. Sigara ile mücadele konusunda verdiğimiz kararlılık neticesinde Türk gibi sigara içmek» artık tarihe karışıyor. Onun yerine «Türk gibi sigara ile mücadele etmek» deyimi yerleşiyor” şeklinde konuştu.

HASTALIKLARIN BAŞLICA SEBEBİ SİGARA
Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Sigaranın aynı zamanda Kalp damar hastalıkları, Kalp krizi, Damar tıkanıklığı, Kangren, Burger hastalığı, Bronşit, Amfizem, Sık enfeksiyon, Astım, Göğüs Kanseri ,Prostat kanseri, Rahim kanseri, Boğaz kanseri, Akciğer kanserine sebep olan etkenlerin başında geldiğini belirtti. 

Türkiye’de akciğer kanserine yakalanma oranının her yıl 30-40 bin yeni vaka olarak görüldüğünü belirten Yurttaş açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Sigara içimi organ kaybına kadar giden kötü sonuçlara neden olabilir. Kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin 1/3’ünün sebebi sigaradır. Miyokard infarktüsü geçirmiş hastaların büyük bir kısmının, hastaneden çıktıktan sonra da sigara içmeye devam etmesi acı bir gerçektir. İnfarktüs geçiren bir insanın sigarayı bırakamaması, sigaranın ne kadar büyük bir bağımlılık yaptığının açık bir kanıtıdır.İnsanlara öleceklerini bile bile,sigara kendisini içirtmektedir. Bütün uyuşturucular arasında en fazla ölüm nedeni olan madde sigaradır. En çok rastlanan ve en çok öldüren sebep AC kanseridir.

SİGARA PASİF İÇİCİLER İÇİNDE BÜYÜK TEHLİKE
Sigaranın aktif içiciler kadar pasif içici olarak adlandırılan dumanlı hava sahasına maruz kalan kişiler üzerinde de olumsuz etkiler taşıdığını belirten AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, “Sigara dumanı her yıl binlerce sigara içmeyen kişinin ölümüne neden olmaktadır. Haksız yere bir insanın ölümüne sebep olmak, bütün insanlığın ölümüne sebep olmak gibidir. 

Çiftlerden sadece birinin sigara içmesinin çocuk olmaması riskini 3 kat arttırdığını vurgulayan Milletvekili Muzaffer Yurttaş,Erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlık, Kadınlarda erken menopoz ve kısırlık’ın sigaranın zararlarından dolayı kaynaklandığını ifade etti.

HER YIL 100 BİN KİŞİ SİGARADAN ÖLÜYOR
Her yıl sigaradan 100 bin ölüm vakasının olduğunu vurgulayan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, “Bir tarafta insanlar ölürken diğer tarafta sigara satışından dolayı Sektöre yaklaşık 200 milyar dolarlık bir gelir sağlıyor ve tabii bu parayı paylaşan dev sigara şirketleri, her yıl biraz daha devleşiyor. Dünya Bankası, sigaradan kaynaklanan hastalıkların dünya ekonomisine yılda net 200 milyar dolar kaybettirdiğini ortaya çıkardı. Ne yazık ki, bu kaybın yarısı gelişmekte olan ülkeleri kapsıyor. Dünyada her yıl 4 milyon insan sigaradan hayatını kaybetmektedir. Eğer, gerekli önlemler alınmazsa bu sayı, önümüzdeki 20 yılda 10 milyona ulaşacaktır. Sigarayı bırakır ve parasını “sanki içtim” diyerek bir kenara atarsanız 30 yıl sonra bir ev alıp, adını da “sanki tüttürdüm evi” koyabilirsiniz” şeklinde konuştu.

SİGARA İLE MÜCADELE ÖNCELİKLE KAFADAN ATILARAK BAŞLAR
Gelişmekte olan ülkeler baz alındığında kanunların yetersiz veya uygulanmadığını belirten Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Sigara reklamlarına karşı hiçbir kanun yok veya zorlayıcı değil. Asya kıtasının nüfusu, tüm dünya nüfusunun %60'ını oluşturuyor ve tütün endüstrisini yeni tüketici arayışında kendine çekiyor. Doktorların da büyük bir kısmının sigara içiyor olması, sigara karşıtı çalışmaların inandırıcılığını azaltıyor. Politikacılar, sanatçılar, doktorlar, öğretmenler ya da imamlar gibi topluma örnek olan kişilerin sigara içmesi ne yazık ki, insanlara çok kötü örnek oluyor. “Hafif" (Light) veya mentollü etiketlemeler tüketicileri yanıltıyor ve sağlığa verdiği zararları azaltıyormuş gibi gösteriyorlar. Dünya Sağlık Örgütü, Ülkeleri, Kadın ve Genç Kızlardaki Sigara Salgınına Karşı Acil Önlem Alınması Yönünde Uyarmaktadır.

Devletin sigara ile mücadele çalışmaları arasında Dumansız hava sahası uygulaması, tuzun azaltılması çalışmaları ve obezite ile mücadele çalışmalarının yer aldığını ifade eden Yurttaş sigara ile mücadelenin özellikle sigarayı öncelikle kafadan atılarak sağlanacağını söyledi.

Türkiye’nin sigara ile mücadele konsunda büyük mesafe aldığını ve WHO tarafından örnek ülke olarak gösterildiğini belirten Milletvekili Muzaffer Yurttaş, “Bu mücadele kolay olmadı. Tütün endüstrisinin engellemeleri, Anayasa Mahkemesi halk sağlığının yanında yer aldı.Halkın ve Medyanın desteği büyük katkı sağladı. Dünya Sağlık Örgütü temsilcisi Maria Cristina Profili de sigaraya karşı yürüttüğü mücadele ve elde ettiği başarı açısından Türkiye'yi ''biricik ve benzersiz' bir ülke olarak niteledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.