YURTTAŞ; "ÖNCELİĞİMİZ SOSYAL GÜVENLİK BİLİNCİ"

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Yurttaş; "Sosyal Güvenlik ve İş Güvenliği konusunda AK Parti iktidarı olarak reform niteliğinde uygulamaları hayata geçirdiklerini kaydederek. Öncelikle sosyal güvenlik bilincini arttırmayı hedeflediklerini kaydetti.

YURTTAŞ;


YURTTAŞ; "ÖNCELİĞİMİZ SOSYAL GÜVENLİK BİLİNCİ"

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Yurttaş; “Sosyal Güvenlik ve İş Güvenliği konusunda AK Parti iktidarı olarak reform niteliğinde uygulamaları hayata geçirdiklerini kaydederek. Öncelikle sosyal güvenlik bilincini arttırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Sosyal Güvenliğin modern ve sosyal bir devlet olma yolunda olmazsa olmazlardan biri olduğunu belirten Yurttaş; “Eskiden vatandaşlarımız SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı olarak üç kuruma ayrılmıştı. Sosyal güvenlik kurumlarını da tek çatı altına topladık. Vatandaşlarımız, Bağkur'lu, SSK'lı, Emekli Sandığı gibi ayrı ayrı kurumlardan sosyal güvenlik için yararlanırken, bunu tek şemsiye altında topladık ve sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmayan hiçbir vatandaşımız kalmadı. Sosyal güvenlik şemsiyesi altında olan her vatandaşımız da aynı zamanda sağlık hizmetlerinden aynen yararlanmaktadır. Bu sosyal devlet olmamızın gereğidir” şeklinde konuştu.

Sosyal bir devlet olarak engelleri teker teker ortadan kaldırıyoruz diyen AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; "2002'de 5 bin 777 olan engelli istihdamı mart ayı itibariyle 33 bini geçti. 2002 yılında 30 engelliye 1 bakım elemanı düşerken, şimdi 6 engelliye 1 bakım elemanı düşüyor. Kurulan engelsiz yaşam merkezleriyle engelli kardeşlerimizin çok rahat ve konforlu şekilde, uzmanlarca bakımı gerçekleştiriliyor. Şu anda 93 yaşam evinde, her evde 12 engelli kardeşimiz bulunacak şekilde bu hizmet yürütülüyor. Engelli aylıklarını ciddi oranda arttırdık; İhtiyacı olan tüm engelli kardeşlerimiz, taşıma ücreti de devletimizce karşılanmak suretiyle, özel eğitim merkezlerinden ücretsiz yararlanıyor. Engelli çocuğu bulunan anneler, 5 yıl erken emekli olabiliyor; engelli çocuğu bulunan ebeveynler, günde 1 saat bakım izini alabiliyorlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını ihdas ettik, bünyesinde de engellilere yönelik çalışmaları yürütecek genel müdürlük kurduk, böylece engellilere yönelik politikaların daha süratli ve verimli yürütülmesine yönelik mekanizma oluşturduk. 2002'de kamu ve özel sektörde çalışan toplam engelli sayısının 49 bin iken, bu sayının şimdi 101 bine ulaştı. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde öğrenim gören öğrenci sayısının 2006'da 83 bin iken bu sayı şimdi 246 bine yükseldi. Engelli kardeşlerimizin sosyal hayata uyum sağlamaları her türlü haktan en iyi şekilde yararlanabilmeleri için de düzenlemelerimiz sürüyor. Sokakları, toplu taşıma araçlarını, kamu ve belediye hizmet binalarını yeniden düzenliyor, engelli kardeşlerimizi gözetecek şekilde ulaşımı daha da kolaylaştırıyoruz. Şimdi bütün bakanlıklarımızda, devlet dairelerinde, erişebilirliği artırmaya çalışıyoruz. Ülkemizde il il özürlü sayısı ne kadardır? Bunların özürlülük oranı nedir? Bu konuda TUBİTAK, TUİK, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız çalışmalarını sürdürmektedir. Yüzde 12 özürlümüz var deyip genelliyoruz. Aslında bunun yüzde 80'i hastalıktan dolayı özür grubuna giriyor. Yaklaşık bunun yüzde 20'sinin hakikaten bedensel engelli, işitme engelli, görme ve zihinsel engelli olduğunu biliyoruz. Toplamda 886 bin 98 özürlü birey bulunmaktadır" ifadesinde bulundu. 

Evde bakım hizmetlerinin 30 Temmuz 2006 tarihinde 26244 sayılı genelgeyle başladığını vurgulayan Yurttaş; "Evde bakım veren eğitimcilerin eğitimleri, özürlünün neye ihtiyacı var, nasıl hareket etmek gerekiyor bunu vermek istiyoruz. Ayrıca yapılan düzenlemelerin ne kadarının özürlüye ulaştığını ve özürlünün yaşamını ne kadar kolaylaştırdığını izlemek istiyoruz. Evde bakılan her engelli birey için, bakanlara (anne, abla, teyze v.s) bir asgari ücret tutarında aylık bağladık. Halen 300 bin engelli birey bu uygulamadan yararlanmaktadır. Sosyal yardımlara ve hizmetlere 2002'de 1.2 milyar TL. ayrılırken bugün 15 milyar TL. ayrılmaktadır. Birinci derecede engelli yakını olan devlet memurlarının, engelliler için eğitim imkanı bulunan yerlere öncelikli olarak atanmalarını, yasal değişiklikle sağladık" dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.