YURTTAŞ, MACARİSTAN MECLİS BAŞKANI'NA MESİR VE MANİSA ÜZÜMÜ İKRAM ETTİ

Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı Laszlo Köver ve yardımcıları TBMM'yi ziyaret etti. AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş ziyaret esnasında Köver ve Macaristan Dostluk Gurubu üyelerine Manisa üzümü ve Mesir Macunu takdim ederek Manisa'nın tanıtımında başat rol oynadı.

YURTTAŞ, MACARİSTAN MECLİS BAŞKANI'NA MESİR VE MANİSA ÜZÜMÜ İKRAM ETTİ


YURTTAŞ, MACARİSTAN MECLİS BAŞKANI'NA MESİR VE MANİSA ÜZÜMÜ İKRAM ETTİ

Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı Laszlo Köver ve yardımcıları TBMM’yi ziyaret etti. AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş ziyaret esnasında Köver ve Macaristan Dostluk Gurubu üyelerine Manisa üzümü ve Mesir Macunu takdim ederek Manisa’nın tanıtımında başat rol oynadı.

Macaristan Meclis Başkanı Köver ve beraberindeki heyetin TBMM’yi ziyaretlerinde başta Meclis Başkanı Cemil Çiçek olmak üzere AK Partili Milletvekilleri hazır bulundu. Her iki grubun gerçekleştirdiği toplantıda 2020 Yaz Olimpiyatları gündemi oluştururken Olimpiyatların İstanbul'da gerçekleşmesi halinde, ilk defa halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede olimpiyat yapılmış olacağını, bunun ayrı bir değer taşınacağı belirtildi.

Türkiye'nin Macaristan'dan beklentileri hakkında açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş;  “2020 Dünya Sergisi ve EXPO Manisa ilimizin komşu şehri İzmir’de gerçekleşecek. Gerçekleşecek olan Dünya genelinde önemli olan bu iki program sadece İzmir açısından değil yakın şehirler açısından da çok önem teşkil ediyor. İllerimizin tanıtımı, turizm, kültürel ve sosyal birliktelik alanında adeta bölgemiz ve ülkemiz açısından büyük bir fırsat yakalanmış olacak. Macaristan Meclis Başkanı Sayın Laszlo Köver ve beraberindeki heyete ziyaretleri esnasında Manisa Sultaniye üzümünü ve Mesir Macununu ikram ederek Manisa’ya davet ettik. Hediyemizden ve davetten çok memnun kaldıklarını belirten heyet ilk fırsatta Manisa’ya gelmek istediklerini tarafımıza belirttiler. Türkiye olarak UNESCO Dünya Miras Komitesi'ne aday ülkeyiz. Türkiye, dünya mirası içinde önemli bir yere sahip. Bu konuda kendilerinden destek beklediğimizi ifade ettik” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde, Macaristan'ın verdiği destekten dolayı teşekkür etti. İki ülke arasında siyasi bir sorun bulunmadığını, stratejik işbirliğinin yükseldiğini belirten Çiçek, bu kapsamda parlamentolar arası ilişkileri de güçlendirmeyi arzuladıklarını ifade etti. 

Türkiye-Macaristan arasında ekonomik ilişkilerin her iki ülkeyi de tatmin edecek düzeyde olmadığını kaydeden Çiçek, 2015 yılında ticaret hacminin 5 milyar dolara yükselmesini ümit ettiklerini dile getirdi. Enerji alanında işbirliğinin önemine dikkati çeken Çiçek, iki ülkenin de önemli ihtiyaçlarından birinin enerji olduğunu belirtti. 

Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı Laszlo Köver de Macaristan Hükümeti'nin, özellikle 2010 yılı itibariyle kararlı stratejik açılımı kapsamında dış politikalarını çeşitlendirmek istediklerini ifade etti. Köver, bu konudaki çalışmalarını, 20 yılda ihmal edilen alanları da kapsayacak şekilde yürüteceklerini söyledi. 

Macaristan'ın, AB'nin genişleme sürecine destek verdiğini belirten Köver, bu nedenle Türkiye'nin AB üyeliğini de desteklediklerini, çifte standarda karşı olduklarını, her ülkenin erdemlerine göre değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin muazzam bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu belirten Köver, ''Yaşadığımız kriz sürecinde AB'de de bir belirsizlik hakim. Böyle dönemlerde güçlü bir şekilde vizyon sahibi olmak gerekiyor'' dedi. Köver, AB'ye katılım sürecinde elde ettikleri tecrübeleri Türkiye ile paylaşabileceklerini kaydetti. Ekonomik ilişkilere de değinen Köver, Türk iş adamlarını Macaristan'da yatırıma davet etti. AB içinde, özellikle Orta Avrupa ülkelerinde ekonomik açıdan iyi bir potansiyelin bulunduğuna dikkati çeken Köver, bu potansiyelin yatırım olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Köver ayrıca, Türkiye'nin, Macaristan'daki Osmanlı dönemine ait eserlerin restorasyonlarına gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.