YURTTAŞ; "İSTİKRAR NOT ARTTIRIMINI GETİRDİ"

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Türkiye'de son dönemde yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarla birlikte, yapılan reformlar, "çözüm süreci" ve İsrail'in özür dilemesinin uluslararası arenada Türkiye'nin elini kuvvetlendirdiğini kaydetti.

YURTTAŞ;

YURTTAŞ; "İSTİKRAR NOT ARTTIRIMINI GETİRDİ"


AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Türkiye’de son dönemde yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarla birlikte, yapılan reformlar, “çözüm süreci” ve İsrail’in özür dilemesinin uluslararası arenada Türkiye’nin elini kuvvetlendirdiğini kaydetti.

Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; “Yıllardır Türkiye’nin kredi notunu yakaladıkları ilk fırsatta düşüren ancak iş yükseltmeye gelince buna direnen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları bir bir Türkiye’nin kredi notunu yükseltmeye başladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard & Poor's da Türkiye'nin BB olan uzun vadeli kredi notunun BB+'ya yükselti.  Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’de 2012’nin kasım ayında notumuzu arttırarak, BB’den BBB-‘ye yükseltmiş ve “yatırım yapılabilir” olarak belirlemişti. Türkiye’nin notunu artırırken cimri, düşürürken bonkör davranan bu kuruluşlar ülkemizdeki siyası ve ekonomik istikrarın sonucu kazanılan “zaferlere” artık kayıtsız kalamıyor” dedi.

Yurttaş açıklamalarına şöyle devam etti; “Standard & Poor's notumuzu arttırırken yaptığı açıklamada, “Türk ekonomisi direnç kazandı. Türk ekonomisinin görece sağlam olan mali performansını gözardı etmeden yavaşça yeniden dengelendiği görülüyor. TERÖR SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ çözülmesi için kaydedilen ilerlemenin daha önce gösterilen çabalardan daha uzun süreli olmasını bekliyoruz. Eğer öyle olursa, güvenlik sebepli harcamalar azalacak ve sınır ticareti artacaktır. Ayrıca Türkiye'nin dalgalı kur rejimi, döviz borçlanmasında temkinli limitlenme ve derinleşen yerel sermaye piyasası, ekonomiyi potansiyel sermaye hareketlerine karşı dirençli hale getiriyor. Bu sebeple, Türkiye'nin not görünümünü 'BB+'ya yükseltiyoruz.'' ifadelerini kullandı. Evet, bunlar doğru. Peki yeterli mi? Asla! Bu geç kalınmış bir karar. Daha yüksek bir notu hak ediyoruz. Kararlılıkla yürüttüğümüz çözüm süreci, yeni yatırım teşvik sistemimize olan ilgiyi daha da artıracak, bu da büyümeye, istihdama, ihracata yansıyacak, Türkiye hak ettiği yatırım yapılabilir ülke düzeyine önümüzdeki dönemde ulaşacaktır. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde kredi derecelendirme kuruluşları notumuzu yatırım yapılabilir ülke derecesine getirecekler. Not artırımının Türkiye ekonomisi için hayırlı olmasını diliyorum.”
“Demokratikleşme adımlarının atıldığı, reformların yapıldığı, özgürlüklerin genişletildiği süreçlerde Türkiye ekonomisi her zaman büyümüş ve ileri gitmiştir” diyen AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; “Darbeler döneminde ve demokrasinin askıya alındığı dönemlerde ekonomi tepetaklak aşağıya gitmiş ve birkaç zengin insanın türemesine fırsat verilmiştir. Şimdi yapılması gereken; köklü anayasal tecrübemizin ışığında milletimizi layık olduğu seviyeye taşıyacak; temel hak ve özgürlükleri genişletecek; halkımızın birlik ve beraberliğini pekiştirecek; demokrasimizi kurumlaştıracak bir Anayasanın bir an önce hazırlanmasıdır” ifadesinde bulundu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.