banner278

YURTTAŞ; '' EKMEK İSRAFINA DUR DEMELİYİZ''

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş Ekmek israfının önüne geçilmesi gerektiğini belirterek; "Ecdadımız zengin de olsa fakir de olsa ekmeğe bir sarf malzemesi olarak değil bir nimet olarak bakmıştır. Bir milletin refah düzeyi sadece ürettiği ve tükettiği ile ölçülemez. Refah ve kalkınma bedenin ihtiyaçları kadar ruhun ihtiyaçlarının da karşılanması ile olur. Edebini, kutsallarını muhafaza etmesiyle olur" dedi.

banner292
YURTTAŞ; '' EKMEK İSRAFINA DUR DEMELİYİZ''


YURTTAŞ; '' EKMEK İSRAFINA DUR DEMELİYİZ''

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş Ekmek israfının önüne geçilmesi gerektiğini belirterek; “Ecdadımız zengin de olsa fakir de olsa ekmeğe bir sarf malzemesi olarak değil bir nimet olarak bakmıştır. Bir milletin refah düzeyi sadece ürettiği ve tükettiği ile ölçülemez. Refah ve kalkınma bedenin ihtiyaçları kadar ruhun ihtiyaçlarının da karşılanması ile olur. Edebini, kutsallarını muhafaza etmesiyle olur” dedi.
AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş Ticaret Odası Başkanı Mesut Altan’ın Babasının cenazesine katılarak Altan’a ve ailesine başsağlığında bulundu. Ardından Turgutlu esnafını ziyaret eden Yurttaş’a programı esnasında AK Parti Turgutlu İlçe Başkanı Hüseyin Azman ve parti yöneticileri eşlik etti. 
Esnafımızın yanındayız
Esnafın beklentilerini çok iyi bildiğini belirten Milletvekili Muzaffer Yurttaş; “Daha önceki dönemlerde sanayici iş adamları erbabımızın büyük bir kısmının yararlandığı 5084 sayılı teşvik kanunu sona erdiğinden, sanayicilerimiz bunun devam etmesini arzu ediyor. Bu sadece Manisa ilimizi ve bölgesini değil değil, 49 ili yakından ilgilendiriyor. Bununla alakalı bir çalışma yapılıyor. Başbakanımız, bakanlarımız ve vekillerimizle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde grup başkanları ile esnaflara yönelik bir çalışmanın devam ettiğinin müjdesini vermek istiyorum. İnşallah en azından kademeli de olsa bu sürecin tamamlanması gerekiyor. Esnafların kredi alırken eşlerinden de imza istenmesinden dolayı sıkıntıları olduğu tarafımıza iletildi. Konuyu ilgili ve yetkililere ileteceğiz sanırım bu sıkıntıyı en kısa sürede atlatacağız. Çünkü AK Parti iktidarı sorun odaklı değil çözüm odaklı siyaset anlayışına sahip” dedi.
İnsan var olduğu sürece ekmekte var olacaktır
Esnaf ziyareti esnasında Ülker Unlu Mamüllerini ziyaret eden Yurttaş, İnsanlığın var olduğu süreçle birlikte ekmeğinde olduğunu kaydederek; “Ekmek insanlığın en ortak besin maddelerinin arasında yer almaktadır. Ülkemizin bir tahıl ülkesi olması dolayısıyla, yıllardır süregelen beslenme alışkanlıkları ve sosyo-ekonomik yapısı nedeniyle ekmeğin beslenmedeki önemi daha fazladır” ifadesinde bulundu.
Günde 101 milyon yılda 37 milyar ekmek üretiliyor
Türkiye’de kişi başına günde yaklaşık 400-450 gr. ekmek tüketildiğini belirten AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; “TMO’nun (Toprak Mahsülleri Ofisi) araştırmasına göre Türkiye’de günde 25 bin 300 ton ekmek üretiliyor. Yıllık ekmek üretimi 9.2 milyon ton 250 gramlık standart ekmek büyüklüğü dikkate alındığında günde 101 milyon yılda 37 milyar ekmek üretiliyor. Bir yıldı üretilen ekmeğin parasal karşılığı 26 milyar lira. Günde 24 bin yılda 8,2 milyon ton ekmek tüketiliyor. Üretilen 37 milyar ekmeğin 35 milyar tanesi tüketiliyor. Ecdadımız zengin de olsa fakir de olsa ekmeğe bir sarf malzemesi olarak değil bir nimet olarak bakmıştır. Bir milletin refah düzeyi sadece ürettiği ve tükettiği ile ölçülemez. Refah ve kalkınma bedenin ihtiyaçları kadar ruhun ihtiyaçlarının da karşılanması ile olur. Edebini, kutsallarını muhafaza etmesiyle olur. Ekmeği sadece unun ekmeğe dönüşmesi olarak göremeyiz. Ekmeği sadece unun ekmeğe dönüşmesi olarak göremeyiz. Ekmek bir gıda olmasının ötesinde bir nimettir, saygı duyduğumuz önemli bir besin maddesidir. Biz toplum olarak yerde bulduğumuz ekmeği bile alır ve bir kenara koyarız. Zenginleştikçe israfı artan bir yaşar tarzı bizim tarzımız olamaz. Zenginleştikçe tasarrufu artan bir millet olmak zorundayız. Dünyada 870 milyon insan yetersiz beslenip, 10 milyon insan açlık ve yetersiz beslenmeden ölürken, diğer tarafın hat safhada israf boyutunda yaşaması kabul edilemez. Bu konuya tüm toplumun duyarlı olması gerekir. “Komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir” Hadisine inanan bizler açlıktan ölümlerin olduğu bir dünyada duyarsız ve vurdumduymaz olamayız” dedi.
Günde 500 ton yılda 550 bin ton ekmek israf edilip çöpe atılıyor
İsraf ekonomisinin ülkenin gelişmesinde ki en büyük engellerden birisi olduğunu kaydeden Yurttaş; “Günde 500 ton yılda 550 bin ton ekmek israf edilip çöpe atılıyor. Adet olarak günde 6 milyon, yılda 2 milyar ekmek maalesef çöpe gidiyor. İsraf edilen ekmek bedeli 1,5 milyar liraya karşılık gelmektedir. İsrafın Karşılığı Her 100 kg buğdaydan 75 kg un alındığına göre yılda üretilen 600 bin ton buğday için çiftçiler, boşuna alın teri akıtmış oluyor. Bir fırında ortalama 5 kişi çalıştığı hesaba alındığında her gün yaklaşık 6 bin kişi boşa emek harcıyor demektir. Günde 26 un fabrikası boşa çalışmış oluyor. Çöpe atılan ekmeğin maddi karşılığı olan 1,5 Milyar TL ile bir çok şey yapılabilir. Örneğin bu heba edilen para ile 162 bin asgari ücretliye maaş ödenebilir. 500 okul yaptırılabilir. 500 yurt yaptırılabilir. 500 km bölünmüş yol yaptırılabilir. Yani atılan ekmekle çöpe giden 1,5 Milyar aynı zamanda ülke ekonomisine indirilmiş ekonomik bir darbedir” şeklinde konuştu.

Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası’na destek vermeliyiz
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) israfın önlenmesine ilişkin toplumsal bir duyarlılık ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” başlattığını kaydeden Yurttaş; “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği start ile tüm ülkemizde herkesi bu kampanyaya davet ediyoruz. Bizim dinimiz “Ey iman edenler! Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz. Muhakkak ki Allah israf edenleri sevmez” buyuruyor. Bu noktadan hareketle bu kampanyayı ciddiyetle ve kararlılıkla desteklemeli ve topluma aktarmalıyız. Toplumsal duyarlılığın artması hususunda herkes üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.
Gereğinden fazla ekmek üretilmemeli ve tüketilmemeli
Ekmek israfının nedenleri hakkında da bilgilendirmede bulunan Yurttaş; “Ekmek israfının nedenlerinin başında gereğinden fazla ekmek üretilmesi ve buna paralel gereğinden fazla ekmeğin satın alınmasını gösterebiliriz. Bunun yanı sıra Alınan ekmeğin uygun koşullarda saklanmaması, toplumun yapılan israf konusunda ve israfın büyüklüğü konusunda ve israfın büyüklüğü konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması,ekmeklerin normalden büyük üretilmesini gösterebiliriz. Ekmek İsrafının Çok Yüksek Olduğu Yerlerin başında Yemekhaneli işyerleri, Hastaneler, Yatılı okullar, yatılı Kur’an kursları, Öğrenci yurtları, Otel ve lokantalar gelmektedir.  Ekmek israfı evlerde % 2.9, lokantalarda % 3, öğrenci yemekhanelerinde % 7 oranındadır. Bu israfın önüne geçirilebilmesi için tüketeceğimiz kadar ekmek alınmalı ve ekmek poşette saklanmalı, üretildikten sonra poşete konulması gerekir. Uzun süreli saklama amaçlanıyorsa ekmeğin derin dondurucuda ve poşet içerisinde saklanmalı, ekmek dilimlenerek tüketilmeli, Kuruyan ekmekler israf edilmemeli, içinde az miktarda su kaynayan tencerenin üzerine yerleştirilen süzgeç üstüne konularak tüketilmeli, bayatlayan ekmekler galeta unu veya kurutulmuş ekmek içi şeklinde çeşitli yemek, pasta ve tatlı yapımında kullanılmalıdır. küçük ve uzun ömürlü ekmeklerin üretilmelidir. Müftülükler vasıtası ile hutbeler hazırlanmalı, imamlar ve Kur'an Kursu öğreticileri ekmek israfı konusunda eğitilmeli ve onların da toplumu eğitmesi sağlanmalıdır. Ailede çocuğun her türlü israf konusunda eğitilmesi sağlanmalıdır. İlkokullardan başlayarak her seviyede ekmek ve diğer israflar konusunda eğitilmesi sağlanmalıdır.Tolu olarak yemek yenilen yemekhanelere israf konusunda yazılar ve uyarılar asılmalıdır. Basın yayın vasıtaları aracılığı ile kamu spotları ile konu hakkında toplumsal duyarlılık sağlanmalıdır. Bu konuda köşe yazarları topluma Işık tutunmalıdır” dedi.

Herkes elini taşın altına koymalı
Ekmek israfının önlenmesi konusunda tüm topluma ve özellikle anne ve babalara büyük görevler düştüğünü kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; “Tüm basın mensuplarına, köşe yazarlarımıza toplumsal duyarlılık ve bilgilendirme yapacakları haber ve diğer girişimler nedeniyle şimdiden teşekkür ediyorum. Suyun israfı, çevrenin israfı, madenlerin israfı, havanın israfı, zamanın israfı hakkında yavrularımızı bilgilendirmeliyiz. Dostlara israftan uzak bir yaşam diliyorum” şeklinde konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.