banner278

YURTTAŞ; "AMACIMIZ ÜZÜM YEMEK BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL"

Kanunla birlikte getirilen yer altı sularına ölçüm cihazı takma zorunluluğu konusunda AK Parti iktidarı olarak getirmiş oldukları tüm kolaylıklara rağmen muhalif milletvekilleri tarafından uygulamanın saptırılmak istendiğini kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, açıklamalarda bulundu.

banner292
YURTTAŞ;

YURTTAŞ; “AMACIMIZ ÜZÜM YEMEK BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL”

 

Kanunla birlikte getirilen yer altı sularına ölçüm cihazı takma zorunluluğu konusunda AK Parti iktidarı olarak getirmiş oldukları tüm kolaylıklara rağmen muhalif milletvekilleri tarafından uygulamanın saptırılmak istendiğini kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, açıklamalarda bulundu.

Yurttaş ; “Yeraltı sularımızı etkin verimli ve tasarruflu kullanmamız gerektiği açıktır.Ancak uygulamadaki gecikmeler ve yeni bir takım şartların ortaya çıkması sebebiyle daha detaylı bölge seçimlerinin DSİ tarafından yapılması ve Bakanlar Kurulu onayıyla bu bölgelerde sayaç uygulamasına geçilmesi sağlanmıştır. Bu yasa ile özellikle köylerimizde bir rahatlama sağlanarak daha katılımcı bir su kullanım projeksiyonu gerçekleştirilecektir. Böylesine önemli bir durum söz konusu ve su sayaçlarını zamanında takmayanlar için getirdiğimiz kolaylıklar göz önündeyken özellikle CHP’li Manisa Milletvekillerinin durumdan bihabermiş gibi davranmaları şaşkınlık vericidir” dedi.

 

Yurttaş konuyla ilgili yaptığı açıklamalarına şu şekilde devam etti; “6111 sayılı kanunun 126. Maddesi ile 167 sayılı Yer altı Suları Hakkında Kanunun 10. Maddesine “Kuyu, galeri, tünel ve benzerlerine çekilecek yer altı suyu miktarının tespitini sağlayacak ölçüm sistemleri kurulmadan, kullanma belgesi verilemez. ”hükmü eklenerek yer altı suyu kuyularına ölçüm sistemi takılması zorunluluğu getirilmişti. 6111 sayılı kanunun 127. Maddesi ile de 167 sayılıyı kanuna geçici 3. Madde eklenerek, bu kanunun yayınlanmasından önce yer altı suyu kullanma belgesi almış olanların kanunda belirtilen ölçüm sistemlerini kurarak durumlarını kanuna uygun hale getirmeleri için 2 yıllık süre tanınmıştı. Çıkardığımız kanunun maksadı; Yeraltı suyu kullanım miktarını belirlemek, Yeraltı suyu kullanıcısının tahsis edilen miktarı kontrol altına almak, Yeraltı suyunun etkin, verimli ve tasarruflu kullanılmasını sağlamak, Stratejik bir kaynak olan yeraltı suyunun sürdürebilir olarak yönetmekti. Kanun değişikliği sonrası 7 Haziran 2011 tarihli ve 27957 sayılı Resmi Gazetede DSİ Yer altı Suları ölçme Sistemleri Yönetmeliği yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Ardından Devlet Su İşleri Müdürlüğünün 05 Temmuz 2011 tarihli 2011/11sayılı “Yer altı Suyu Kullanımı” konulu genelgesi çerçevesinde, DSİ Bölge Müdürlüklerinde konu ile ilgili olarak havza veya ovalarda yer altı suyu potansiyeli dikkate alınarak; içme kullanma suyu ihtiyaçları, zirai sulama ihtiyaçları, sanayi maksatlı su ihtiyaçları için kullanılacak su miktarları tespit çalışmaları denetimlerimizle yapılmıştı.

 

Kanuni düzenlemeler ile uygulanacak ölçüm sistemlerinin teknik özellikleri belirlenmiş; başta idare ilgili personeli olmak üzere mahalli toplantılar yaparak, ilan ve duyurular vasıtasıyla bilgilendirme çalışmaları yapılmış; kaçak kuyuların kullanımının kaynağında engellenmesi maksadıyla Elektrik Piyasası Kurumu Başkanlığı ile çalışma yapılarak, elektrik piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde değişiklik yapılması sağlanmıştı. Kanunun uygulanması için öngörülen iki yıllık zaman dilimin de ilk defa kullanma belgesi alacaklara ölçüm sistemi kurmadan belge verilmemiştir. Ancak; Sahadaki kaçak kuyuların çokluğu, her maksatla her miktarda çekim yapacak yer altı suyu kuyularına ölçüm sistemi takılması mecburiyeti getirilmiş olması, yönetmelikte öngörülen ölçüm sistemlerinin sayı ve özellik olarak tek bir üreticiden temin etme imkanının bulunmaması, ölçüm sistemlerinin bedellerinin kullanıcılar tarafından ödenecek olması ve bu bedellerin kullanıcılara yüksek gelmesi ve kullanıcılarda para alınacağına dair oluşan düşünce sebebiyle olumsuz yönde direnç gelişmesi ve buna bağlı olarak da sisteme alışma surecinin azalacak olması, sebepleriyle ölçüm sistemlerinin kurulması uygulanması tam anlamıyla yapılamamıştı.

 

Kanun öngörülen iki yıllık geçiş suresinin sonu olan 25 Şubat 2013 tarihi itibariyle kanunun çıkarılmasındaki ana maksat olan kaçakların önlenerek kanuni zemine sokulması hususu gerçekleşmediği gibi kanuni açıdan belge almış kanuni yükümlülüklerini ölçüm sistemi kurulması dışında, tam olarak yerine getirmiş olan belge sahiplerinin de kaçak kullanıcıdurumuna düşmeleri ve yer altı suyu kuyularının kapatılması müeyyidesi ile karşı karşıya kalmalarına sebep olduğu görülmüştür Kısacası kanunun maksadı kaçak kuyuları önlemek ve bunları kanuni zemine çekmek iken gelinen noktada kacaklar önlenemediği gibi belgeli kuyularda kaçak konumuna düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.”

 

“Bu neticeler doğrultusunda yer altı suları üzerinde ki idare denetiminin tamamen ortadan kalkmasına sebep olabileceği sonucunu ortaya çıkmış ayrıca yasadan önce açılan ve sayaç takılma zorunluluğu olan kuyu sayısı 273 bin 962 olarak tespit edilmiştir” şeklinde açıklamalarına devam eden Yurttaş; “Bu kuyulardan 6 bin 633 kuyuya sayaç takılmıştır. Kalan 267 bin 329 kuyuya kalan sürede sayaç takma imkanı fiilen mümkün olamayacağından yasayı yeniden düzenleme ihtiyacı doğmuştur. Ölçüm sistemlerinin kurulmasını zorunlu kılan yeraltı suyunun; Kullanım maksadı, Miktarı, Havza Sınırı ve diğer hususları dikkate alınmış ve Dsi’nin teklifi de Bakanlar Kurulunca tespit edilip, Bakanlar Kurulu Kararıyla süre uzatılmıştır. Kısaca ifade etmek gerekirse nerelerde sayaç takılıp takılmayacağına, ne kadar su kullanılacağına Bakanlar Kurulu Karar verecek ve istediği yerlerde süreyi uzatabilecektir. Dolayısıyla da tarımla uğraşan öncelikle çiftçilerimize ve ziraatçılarımıza büyük avandaj sağlayan süre uzatımı yoluna gidilmiştir. Yine 167 sayılı yasanın geçici 3. Maddesinde ikili bir ayrıma gidilmiştir. Sanayi amaçlı kullanım, Zirai, içme ve kullanma amaçlı kullanım, Mevcut geçici 3. Maddede hiç bir ayrım yapılmaksızın ölçüm sayacı takmayacakların kullanma belgeleri iptal ediliyor ve kuyu kapatılmak suretiyle masraflar belge sahibinden alınmaktaydı. Bu kanun ile; Sanayi amaçlı kullanıcılar 1 yıl içinde sayaçları takmadıkları takdirde; kullanma belgeleri iptal edilecek, kuyuları kapatılacak, masraflar belge sahibinden alınacak” ifadesinde bulundu.

 

Tarım sulamalarında; içme ve kullanma sulamalarında bir yıl şartı getirildiğini kaydeden Yurttaş; “Ancak takma imkanı olmayanlar aynı süre içinde müracaatları halinde sayaçları 3 yıl içinde DSİ tarafından takılacak yada taktırılacak, bedeli %10 fazlasıyla belge sahibinden tahsil edilecektir. Ayrıca taksitle ödeme imkanı da getirilmiştir. Yeraltı sularımızı etkin verimli ve tasarruflu kullanmamız gerektiği açıktır. Ancak uygulamadaki gecikmeler ve yeni bir takım şartların ortaya çıkması sebebiyle daha detaylı bölge seçimlerinin DSİ tarafından yapılması ve Bakanlar Kurulu onayıyla bu bölgelerde sayaç uygulamasına geçilmesi sağlanmıştır. Bu yasa ile özellikle köylerimizde bir rahatlama sağlanarak daha katılımcı bir su kullanım projeksiyonu gerçekleştirilmektedir” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.