YETENEK HAVUZU

Yetenek havuzunuz var mı? Şirketiniz, kurumunuz ve sosyal çevrenizde yetenek havuzu oluşturmayı düşündünüz mü? Telefon rehberinizde kaç tane yetenek bulunuyor! Gözünüz kapalı arkanıza bakmadan güvenebileceğiniz kaç tane yetenekli insan var çevrenizde?

YETENEK HAVUZU

YETENEK HAVUZU

Yetenek havuzunuz var mı? Şirketiniz, kurumunuz ve sosyal çevrenizde yetenek havuzu oluşturmayı düşündünüz mü? Telefon rehberinizde kaç tane yetenek bulunuyor! Gözünüz kapalı arkanıza bakmadan güvenebileceğiniz kaç tane yetenekli insan var çevrenizde?

Şimdi başarılı olmuş kişi ve kurumları gözünüzün önüne getirin. İlişkilerinde yetenekli insanlarla nasıl iş birliği yaptıklarına bakın. Birçok CEO yetenekli insanlarla başarıya ulaştı.

Bu ülkenin kaderidir liderler tehdit oluşturacak ikinci adamları hazmedemezler. O NEDENLE Mustafa Sarıgül CHP’den dışlanır. O nedenle partiler sürekli revizyon yaparlar.

Şimdi bulunduğunuz şehirdeki oda başkanlarına, akil adamlarına ve kurumlardaki yöneticilere bakın. 30–40 yıldır erki yöneten bu insanlar koltuğa nasıl yapışıyorlar? Sorduğunuzda “benden daha iyisini bulsam hemen bırakırım” derler! Koltuğa ve statüye o kadar alışmışlardır ki sanki doğum evinden alınıp o koltuğa bırakılmış gibi hissederler kendini. Ölümlerine kadar bu görevi onurlandırmaları gerektiğine kendilerini ikna etmişlerdir.

Koltuk sevdası başı döndürmeye yeter. Hele çevrenizde sen vazgeçilmezsin, mükemmelsin diyebilecek yalaka tayfası varsa sizin gitmeniz imkânsızdır. Koltukta sizi o kadar havaya sokarlar ki zavallı kendini karizmatik lider, mükemmel proje adamı, sorun çözücü olarak görür. Oysa geçmiş başkanlara neler yaptıklarını şimdi yüzüne bile bakmadıklarını anlaması için kendinin de geçmiş olması gerekecektir. Kimse meydan okumadığı eleştirmediği için çıplak kral gerçeği ortaya çıkmaz. Koltuğun yazılı olmayan kuralı vardır. Zeki adamları, yeteneklileri yanında tutarsanız kaybedersiniz! O nedenle size kesin itaat etmeyenleri yok etmeniz gerekir. Yoksa koltuk tehlikededir. Hem Osmanlı İmparatorları da devletin bekası için kardeşlerini boğdurmadı mı? Siz üç beş yetenekliyi yok etseniz ne çıkar!

Yanınıza alacağınız adamlar kesinlikle hedefsiz olsunlar. Bir lokma, bir hırka anlayışı ile yetişenlerden seçin. Mutlaka koltuk onlara hayal gelmeli, kendilerini buna layık görecek her tür ortamdan uzaklaştırın. Sürekli ömrünüze duacı olanlardan seçin. Ceketi mutlaka ü. Düğmeli ve hepsi kapalı olsun. Karşınızda el pençe divan durmalılar. Padişahım çok yaşa diye düşünüp başkanım çok yaşayın siz çok zeki, deneyimli aynı zamanda karizmatiksiniz desinler.

Yoksa şehrin geleceği için hizipçi, biat etmeyenlerle iş yapılmaz. Sizin huzurlu iş yapmanız için sessizliğe, iç sesinize ihtiyacınız var. Kimsenin konuşmaması gerekir. Konuşması için söz verdiklerinizde sadece “haklısınız, dediğiniz gibi yapalım efendim” deme hakkını kullanmalıdır.

Siz yetenekli adam seçerken size yapıldığı gibi yapın alttakilere aslan üsttekilere kedi olacak kişileri bulun! Yalakalık yetenekleri doğuştan ve genlerinde olanları tercih edin. Bunları şirketinize, derneğinize, kurumunuza alın. her şeyi ile sizin fotokopiniz olsun. Onları çok sevin hatta 2 numara küçüğünü bulursanız evde besleyin!

Yetenek havuzu önemli siz kriterlerinizi belirleyin. Donanımlarında, kişiliğinde, ailesinde ve geçmişinde mutlaka kusurlar bulunanlardan seçin. Çapsızlıkları ile ilgili elinizde dosyalar bulundurun. İp sizin elinizde olsun. Sizi kimse eleştirmesin, değiştirmeye çalışmasın siz zaten başkalarını eleştirmek ve değiştirmek için oradasınız. Bunu neden başkası yapsın ki!

Bak kardeşim düşünen, sorgulayan,yetenekli adam her zaman tehlikelidir. Diğerleri ve siz aradaki farkı anlarsanız moraliniz bozulur bu da 20 yıllık başkanlık,yöneticilik döneminde yapamadıklarınızı yapmanızı engeller.Sisteme zarar verir. Siz size kolay uyum sağlayacak adamları referansla bulun. Yanlışlıkla bir yetenekli denk gelir kimse üzülmesin. Yetenekli adam bulursanız YALAKA’lık testi yapın perde arkasında 20 yıl kalıp halen bozulmamışsa yönetiminize alabilirsiniz. Kimse sizi üzmesin. Sevgiler Manisa’m….

Erdem Karagöz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.