YENİ TÜRK TİCARET KANUNU MANİSA'DA ANLATILDI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından oda üyelerine "Yeni Türk Ticaret Kanunu" konusunda seminer verildi.

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU MANİSA'DA ANLATILDI

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU MANİSA'DA ANLATILDI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından oda üyelerine "Yeni Türk Ticaret Kanunu" konusunda seminer verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 Ocak 2011 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen ve 14 Şubat 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili tüm değişiklikler, TBMM Türk Ticaret Kanunu Tasarısı Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ünal Tekinalp tarafından Manisa Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu’nda oda üyelerine anlatıldı. Seminere oda üyelerinin yanı sıra MTSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, MTSO Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş, CBÜ Rektör Yardımcısı Prof Dr Süheyla Sürücüoğlu, Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan, Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası Başkanı Sadık İrier katıldı. Seminer, Hakkari'de dün gerçekleştirilen terör saldırısı sonucunda şehit olanlar anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan MTSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, "Türkiye ekonomisini büyüten, yatırımları ve istihdamı sağlayan, özel sektördür. Bu yüzden özel sektörü güçlendirecek her adım, yapısal kalkınmaya hizmet etmektedir. Ekonomimizin kurumsal altyapısını güçlendirecek. İki temel kanuni düzenleme olan ticaret ve borçlar kanunlarının mecliste iktidar ve muhalefet partilerimizin işbirliğiyle yasalaşmış olmasını, bu çerçevede atılmış fevkalade önemli adımlar olarak görüyoruz. Yeni ticaret ve borçlar kanunları, sanayicinin, tüccarın, esnafın anayasası konumundadır. 1956 yılından beri yürürlükte bulunan 6762 sayılı Türk ticaret kanunu, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelere paralel güncellenememiş ve bunun sonucunda ekonominin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalmıştır. Yeni Türk ticaret kanunu ile ticari hayatta uluslararası standartlarda kurallar hakim olacak. Şirketlerimizin özellikle KOBİ’lerimizin bu yeni döneme uyum sağlaması için önemli hazırlıklar yapması gerekecektir. Bu hazırlığı yapmayan veya geciktiren şirketlerimiz küresel rekabette zorlanacaklardır. Düzenlediğimiz bu seminer ile, yeni Türk ticaret kanunu’na hazırlık için şirketlerimize yardımcı olmayı amaçlıyoruz." dedi.


Coşkun'un konuşmasının ardından TBMM Türk Ticaret Kanunu Tasarısı Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ünal Tekinalp, katılımcılara yeni Türk Ticaret Kanunu'ndaki değişiklikler hakkında bilgi verdi. Tekinalp, "Halka açık şirketlerle değil bütün şirketlerle ilgili olarak en önemli değişiklik bu şirketlerin uluslararası denetleme standartlarına göre denetlenecek olmasıdır. Bu denetleme de adım adım bir denetleme olacaktır. En büyük yeniliklerden bir tanesi uluslararası finansal raporlama standartlarının özdeşi olan Türkiye Muhasebe Standartları ve Raporlama Standartları taklit edilecektir. Küçük pay sahibi ve yatırımcı çok iyi bir şekilde korunacaktır." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.