'YENİ ANAYASA NASIL OLMALI'YI TARTIŞTILAR

Manisa Düşünce Birliği Topluluğu bu ay ki toplantısında konu edindiği 'Yeni anayasa nasıl bir anayasa olmalıdır'a ilişkin sonuç bildirgesini açıkladı. Topluluk, tüm siyasi partilere çağrıda bulunarak seçimden önce görüşlerini açıklamalarını istedi.

'YENİ ANAYASA NASIL OLMALI'YI TARTIŞTILAR

'YENİ ANAYASA NASIL OLMALI'YI TARTIŞTILAR

Manisa Düşünce Birliği Topluluğu bu ay ki toplantısında konu edindiği ‘Yeni anayasa nasıl bir anayasa olmalıdır’a ilişkin sonuç bildirgesini açıkladı. Topluluk, tüm siyasi partilere çağrıda bulunarak seçimden önce görüşlerini açıklamalarını istedi.

Birkaç ay önce oluşturdukları Manisa Düşünce Birliği Topluluğu’yla ülkenin ve kentin önemli sorunlarını masaya yatıran Manisalı bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, aydın ve iş adamları bu ay ki toplantılarında yeni anayasayı konu aldı. Aralarında Avukat Zeynel Balkız, Öğretim Görevlisi Mehmet Çelik, Kooperatifçi Mustafa Pala, Eğitimci Ersoy Arslan, Mehmet Güzgülü, Semih Balaban, Gazeteci Levent Donduran, Eski Milletvekili Faruk Saydam, İşadamı İsmail Aydın, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, Hacı Bektaşı Kültür Vakfı Başkanı Bektaş Kılınç, Eğitimci Mustafa Pala, Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Köroğlu’nun da bulunduğu topluluğun her ay toplandığını söyleyen Zeynel Balkız, amaçlarının kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu anlattı. Balkız konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Üçüncü toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Her ay gündemimize farklı bir konuyu alıyoruz. Bugün de ‘yeni anayasa nasıl olmalı’ya ilişkin fikir alışverişinde bulunacağız” diye konuştu.

Toplantının sonrasında sonuç bildirgesini duyuran topluluk bildirgede şu ifadelere yer verdi: “Halkımız son yıllarını sivil bir anayasa beklentisi içinde geçirmiştir. Beklentilerin oluşmasında, mevcut anayasal düzenin oluşturduğu huzursuzlukların yanında iktidar ve muhalefetiyle bütün siyasi partilerin vaatlerinin büyük etkisi olmuştur. Seçim döneminde tüm vaatlerini sıralayan siyasi partiler, halkın geleceği, vatanın bölünmez bütünlüğü, birlik ve beraberliğimiz üzerinde hayati önemde etkisi olacak yeni anayasanın inşası ve içeriği konusunda bugüne kadar tek kelime açıklamada bulunmadılar. Siyasi partilerimizi; yeni anayasayı kimlerle ve nasıl yapmayı düşündükleri, toplumun katılımını nasıl sağlayacakları, üniter yapı, ulus devlet, resmi dil, bayrak, vatanın bölünmez bütünlüğü, hukukun üstünlüğü, halkın ortak kimliği, milli kültür, kayıtsız şartsız millete ait olan egemenliğin nasıl kullanılacağı, din, vicdan ve düşünce hürriyeti, çeşitlilik ve farklılıkların korunarak bütünlüğün ve birliğin nasıl tesis edileceği hususunda seçimden önce görüşlerini açıklamaya davet ediyoruz. Türkiye’de etnik bir grubun sorunlarından ziyade sorun üreten anayasal bir yapı var. Mevcut anayasa vatandaştan ziyade devleti koruma esası üzerine tesis edilmiş olup, egemenlik millet adına TBMM ve diğer anayasal kurumlar arasında dağıtılmış olduğundan Türkiye’nin ahenkle yönetilmesini zorlaştırmış ve bir kısım kurumları vasi haline getirmiştir. Yeni anayasa, dış güçlerin Türkiye üzerindeki düşüncelerinin gerçekleşmesine yardım eden ortamları ortadan kaldırmalı, bütün vatandaşları devletin yapıcı, yaratıcı ve mutlu birer ortağı haline getirmeyi esas almalıdır. Korkularımız, endişelerimiz ve önyargılarımız yeni anayasanın yapılmasına engel olmamalı, bütün kesimler yeni anayasa için olumlu bir gayret içinde olmaya özen göstermelidir”

Yeni anayasadan beklentilerse şunlar: "Ülkenin bölünmesini önlemeliyiz. Bütün vatandaşların mutluluğunu esas almalıyız. Milli irade, parlamento tarafından kullanılmalı. Uzlaşma pazarlık ederek sağlanamaz. Uzlaşma; “evrensel hukuk” ve “evrensel demokrasi” üzerine bina edilmelidir. Tesis edilecek anayasal hukuk, devleti vatandaşa karşı değil, vatandaşı devlete karşı korumalıdır. Kişisel özgürlüklerin önü açılmalıdır. Anayasada başkalaştıran, ötekileştiren hususlara yer verilmemelidir. Anayasada, halkın üzerinde baskıya izin verilmemelidir. Üniter yapı ve ulus devlet ilkeleri gözetilmelidir. Vatan, bayrak, dil, ortak değerlerimiz olmalıdır. Hürriyetleri bol, kısıtlamaları az bir anayasa olmalıdır. Evrensel demokrasinin tesis edilebilmesi için siyasi partiler ve seçim esasları belirlenmelidir. Katılımcı demokrasinin tesis edilmesi, sivil toplumun gelişmesi esas alınmalıdır. Halkın yüzde 93'ünün oyunu almış 1982 Anayasası’nın yarattığı sorunlar ve bugünkü seçim sistemi de dikkate alınarak güçlü iktidarların güçlü anayasa yapacağı inancına kapılmadan yeni anayasanın toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla yapılması gerektiğine dair görüşlerimizi halkımızın ve siyasi partilerimizin takdirlerine saygı ile arz ederiz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.