YATIRIM PROJELERİ FİZİBİLİTESİ VE FİNANSMANI TOPLANTISI MUĞLA'DA YAPILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Bankalar Birliği işbirliğiyle düzenlenen yatırım projeleri fizibilitesi ve finansmanı sekizinci toplantısı, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MUTSO) yapıldı.

YATIRIM PROJELERİ FİZİBİLİTESİ VE FİNANSMANI TOPLANTISI MUĞLA'DA YAPILDI

YATIRIM PROJELERİ FİZİBİLİTESİ VE FİNANSMANI TOPLANTISI MUĞLA’DA YAPILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Bankalar Birliği işbirliğiyle düzenlenen yatırım projeleri fizibilitesi ve finansmanı sekizinci toplantısı, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MUTSO) yapıldı.

Toplantıya Muğla, Afyonkarahisar, Denizli ve Aydın İli Oda ve Borsaların Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanları katıldı. Toplantının açılışında konuşan TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz, Türkiye'de yaklaşık 1 milyon faal çalışan firma olduğunu söyledi. TOBB Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz, ''Türkiye'de her yıl yaklaşık 100 bin yeni işletme kurulduğunu, bu firmaların ömrünün yaklaşık 5-10 yıl arasında değiştiğini.'' kaydetti. Batı ve doğuda asırlardır ayakta duran şirketler olduğunu ifade eden TOBB Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz, ''Bizdeki sorun, kolay şirket kuruyoruz ancak bu şirketleri büyütemiyoruz. Çünkü sermayemiz ve mali sistemimiz yeterince büyük değil. Kurumsal yönetim ilkelerini şirketlerimizde geliştiremiyoruz. Bu duruma mevcut finansman imkânları ve risk azaltıcı yöntemler noktasında bilgi noksanlığı eklenince KOBİ'lerimiz faaliyetlerinde güçlük yaşıyorlar.'' diye konuştu.

Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi, 500 milyar dolar ihracat, 25 bin dolar kişi başına düşen gelire sahip olmayı hedeflediğini anımsatan TOBB Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz, bu hedeflere ulaşmada potansiyelin verimli kullanılmasının önemine işaret ederek, şöyle konuştu: ''Anadolu'daki firmalara sorduğumuzda en büyük sorunun finansmana erişim olduğunu görüyoruz. Şirketlerimizin ihtiyaç duyduğu finansal araçların geliştirilmesini ve tüm şirketlerimizin bu araçlardan haberdar olmasını sağlamalıyız. Avrupa'daki ekonomik sorunlar nedeniyle bütün dünyada döviz fiyatlarındaki hareketlilik arttı.  Bu aşırı hareketlilik firmalarımızın sipariş, nakit dengesi ve döviz pozisyonu konularında planlama yapmalarını zorlaştırıyor. Bu alanlarda şirketlerimizi bilgilendirmek zorundayız. Şimdi bu yönde bir adım atıyoruz. Türkiye Bankalar Birliği ile yaptığımız işbirliği sayesinde bankacılık sektörü ile Reel Sektör  arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik ufuk açıyoruz.  Özellikle bu alanda firmalarımıza yol göstermek, bu tür imkânlara daha kısa yoldan ve daha kolay nasıl ulaşacaklarını anlatmak için bu organizasyonu düzenliyoruz. Yatırım projeleri fizibiliteleri ve güçlü finansman, ihracat sigortası, türev enstrümanlarla kur riski başta olmak üzere piyasa risklerini azaltma, sermaye piyasalarından kaynak sağlama gibi konularda üyelerimizin bilgi birikimini arttırmak, ufuklarını genişletmek istiyoruz. Bu bilgilendirme seminerleri ile özel sektör ve bankacılık temsilcilerinin arasında kurulan güven köprüsünü güçlendiriyoruz, bilgi alış verişini arttırıyoruz, firmalarımızın kazancının artmasına hep birlikte katkı sunmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 7 toplantı gerçekleştirdik. Anadolu’nun pek çok ilinde firmalarımızın sahiplerini ve yöneticilerini; ülkemizde hangi finansman imkânı varsa; o finansman imkânına en kısa yoldan nasıl ulaşılır; anlattık. Ege Bölgesi’ndeki Afyonkarahisar, Aydın, Denizli ve Muğla illerini kapsayan 8. toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Bu vesile ile Türkiye Bankalar Birliği’ne tekrar teşekkür ediyorum.'' dedi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ise TOBB ve Türkiye Bankalar Birliği arasında imzalanan protokol çerçevesindeki bilgilendirme toplantısının Muğla'da düzenlenmesinden mutluluk duyduklarını dile getirdi. Karakuş, Muğla'nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu, uygulanacak doğru projelerle turizm, tarım ve madencilik alanındaki potansiyelini daha ileriye taşıyacağını vurguladı. Toplantıda, Türkiye Sınaî Kalkınma Bankası yöneticileri Mustafa Kadaifçi, Tuna Taşpınar ile Coşkun Kanberoğlu, katılımcıların sorularını yanıtladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.