"YANDIM ALLAH" DİYEN ÇİFTÇİLER KARŞIMIZA ÇIKIYOR

GEDİZ AŞ'nin çiftçinin elektriğini en savunmasız anda kestiğini söyleyen CHP Manisa Milletvekilleri, mağduriyetin giderilmemesi halinde sosyal patlamaların olma olasılığının yüksek olduğuna işaret ettiler.ÇÖZÜMSÜZLÜK SOSYAL PATLAMAYA YOL AÇAR

GEDİZ AŞ’nin çiftçinin elektriğini en savunmasız anda kestiğini söyleyen CHP Manisa Milletvekilleri, mağduriyetin giderilmemesi halinde sosyal patlamaların olma olasılığının yüksek olduğuna işaret ettiler.

Manisa’nın bazı belde ve köylerinde çiftçilerin tarım sulamasında kullandıkları elektriğin yaz aylarında kesilmesine tepki göstererek geçtiğimiz günlerde açıklama yapan CHP Manisa Milletvekilleri çözüm odaklı hiçbir adım atılmaması üzerine tekrar bir araya gelerek çiftçinin bu mağduriyetinin yetkililerce bir an çözüme kavuşturulması gerektiğini bir kez daha ifade ettiler.

CHP Manisa İl Başkanlığı binasında bir araya gelen CHP’li Milletvekilleri Hasan Ören, Sakine Öz ve Özgür Özel, GEDİZ Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından kesilen elektriğin, çiftçinin para kazanacağı, ürününü toplayacağı aylarda kesilmesinin yanlış olduğunu ve bunun başka bir çözüm yolunun olması gerektiğini söylediler. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel çiftçinin sabrının taşmak üzere olduğunu ve olası sosyal patlamaların önüne geçilmesi için bir an önce yetkililerin adım atması gerektiğini söyledi.

“ÖZELLEŞTİRME DEĞİL BİR YAĞMALAMADIR”

Defalarca Manisa’da çiftçinin ve elektrik kullanan meskenlerin sıkıntıları ile açıklamalar yaptıklarını söyleyen CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören,”Aslında geriye dönüp baktığımızda Manisa’da yapılan elektrik dağıtımının özelleştirilmesi ile ilgili tepkilerimiz çok fazlaydı. Artık elektrik yurttaşın kullandığı elektriğin en doğal hakkı olduğunu, hayatını devam ettirebilmeleri için en gerekli araç olduğunu ifade etmiştik. Özelleştirmeye karşı çıkan bir tutumumuz varmış gibi gözüktü ama dün söylediğimiz ile bugün yapılanları karşılaştırdığımızda yapılanların özelleştirme değil bir yağmalama olduğu ortaya çıkıyor. Milletvekili arkadaşlarım Manisa’nın köylerinden beldelerine, beldelerinden ilçelerine kadar her yerden gecenin 2’sinde bile şikâyet almaktalar. Turgutlu’dan Soma’ya Selendi’ye kadar bu mübarek günde sadece özelleştirmeler yüzünden elektrikleri kesiliyor. 70 liralık 100 liralık borç yüzünden kesilme yapılıyor. Köylerde içme sularının elektriği kesiliyor. Elektriği kesebilirsiniz hakkınız vardır ama mübarek günlerde ve hele ki mahsul toplama zamanında bu zulüm yapılamaz. Bu çiftçiler elbette borçlarını ödeyecek. Şubat ayında mart ayında kesin bu elektriği. Temmuz ağustos ayında elektrik kesmek çiftçiyi hiçe saymaktır. Manisa’da kayıp kaçak oranı %8, Hakkâri’de Şırnak’ta %75, siz başka yerlerdeki açığı Manisa’dan çıkarmaya çalışamazsınız. “dedi.

“HAYAL SATIP GİTMEYİN”

Köylerden, beldelerden ve ilçelerden kendilerine gelen şikâyetleri soru önergeleri ile TBMM’ne ilettiklerini ama çözümle ilgili bir adım atılmadığı için tekrar bugün bu konuyu gündeme getirme ihtiyacı duyduklarını söyleyen CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz,” Köylerimizde tarım sulamasında kullanılan elektriğin kesilmesini TBMM’ye bildirdik ancak bir sonuca ulaşamadık. Köylerin mağduriyeti artmaya devam ediyor. Elektrik kesintileri yüzünden çiftçi mahsulleri toplayamaz hale geldi. Belki de ramazan ayı içinde camilerin suyunun elektriği kesilecek. Manisa’nın geçim kaynağının büyük bir kısmını tarımdan sağlıyorsa ve bu konuda bir sıkıntı var ise bunun çözüme kavuşması gerekir. Bakan da geldi ama buralarda hayal sattı gitti. Gerçeği bir türlü görüp algılayamadı. Biz buradan iktidara sesleniyoruz, enerji ve tarım bakanına sesleniyoruz. Buralara gelip hayal satıp gitmeyin, gerçekleri görün ve ilimizdeki sorunlara bir an önce çözüm bulun. Eğer çözüm bulunmaz ise bu çiftçilerin mağduriyeti katlanarak yaşayacaklar. Eğer çözüme dair bir fikriniz yoksa gelin bizim düşüncelerimizi dinleyin.”dedi.

“YANDIM ALLAH” DİYEN ÇİFTÇİLER KARŞIMIZA ÇIKIYOR

Haksız ve zamansız yere kesilen elektrik konusunu defalarca dile getirmelerine rağmen bir adım atılmadığını gördükleri için bir kez daha çiftçinin feryadına ses olmak istediklerini belirten CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, ”Gittiğimiz her köyde, beldede karşımıza “Yandım ALLAH” diye yakaran çiftçiler çıkıyor. Bunun sebebi de bir özelleştirme yapıldı, biz özelleştirmeye karşı çıktık ama iktidar partisi sanki çağın gereğine karşı çıkıyormuşuz gibi alaycı bir üslupla vatandaşa gittiler ve dediler ki özelleşince her şey daha güzel olacak dediler. Ama her şey güzel olmadı, zamlar durmadı, devletin devlet olmasından kaynaklı duyarlılıkları ortadan kalktı.

“EN ÇARESİZ ZAMANDA KESİNTİLER YAPILIYOR”

Şu anda GEDİZ Elektrik Dağıtım Şirketinin, çiftçileri en zor anlarında yakalayarak kesinti yapıp nasıl olsa borcunu öder düşüncesiyle hareket ettiğini belirten Özel, “iki üç gün sulanmayan mahsulün kavrulacağını bildikleri için çiftçilerin en zayıf anında elektiğini kesiyor. Nasıl olsa bir şekilde çiftçi benim paramı öder diyor. Özelleştirme işte böylesine vahşi, acımasız günü geldiğinde kimsenin gözünün yaşına bakmayacak bir uygulama olduğu böyle ortaya çıkıyor.

“BAŞBAKAN VE 5 MİLLETVEKİLİ NEREDE?”

Biz özelleştirmeye karşı çıktığımızda bizi dikkate almayan ve özelleştirmeyi savunan Başbakan ve 5 tane milletvekili şu anda nerdeler çok merak ediyorum. Zengin sofralarında iftar yapmak kolay ama çiftçinin bu mağduriyetini duymuyorlar. Devlet hassasiyeti olsaydı bakana telefon açar, genel müdürler ile kavga eder bir şekilde bu aylarda çiftçiye bu zulmü yaşatmazdık. Artık görev vatandaşı bu vahşi kapitalist sistemin pençesine atan iktidardadır. Ne yapması gerekiyorsa yapmalı bir an önce bu zulme son vermelidir.

“KESİNTİLER HUKUKİ DEĞİLDİR”

 Elektrik kesintisini yapan GEDİZ Elektrik Dağıtım yetkililerine seslenen Özel,”Yaptıkları kesintiler hukuki de değildir. Çünkü ticaret kanunu normlarında bir gerçek vardır. Örneğin bir işletmeye haciz konulacaksa o işletmenin esas faaliyetini durduracak ekipmanlar haciz edilemez. Bir berberin makası, bir kasabın bıçağı, bir tornacının torna tezgâhı haciz edilemez ve en sona o ekipmanlar bırakılır. Bugün tarlasını sulamak için elektrik kullanan çiftçinin elektriğini kesmek onun hayat damarını kesmektir. Gezi parkı olaylarında 3, 5 ağaç diye küçümseyenler mesele büyüdükten sonra sorunu faiz lobilerine, dış güçlere bağladılar. Bugün de her köyde 5, 10 çiftçi mağdur durumda ve yok olmaya iflasa sürükleniyorlar. Çiftçilerin daha fazla sabrı taşmadan, intiharlar olmadan, cinnetler yaşanmadan bu soruna çözüm bulunmalıdır. Sıktığımız her elde görüyoruz ki büyük bir sosyal patlamanın eşiğindeyiz. Bu birikim devam eder ve bardaktaki son damla taştığı anda çiftçiler yollara dökülüp o GEDİZ A.Ş’yi başınıza yıktıktan sonra hiçbir şeyin kıymeti yoktur. Gücümüzün son damlasına kadar çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.