VATANDAŞI DEPREM KORKUSU SARDI

Alaşehr'in Alkan köyünde yapılan sondaj çalışması esnasında jeotermal kaynak patlamış ve bağlarda ciddi zarar meydana gelmişti. Bölgede incelmelerde bulunan CHP'li Hasan Ören, yerin altından yaklaşık 1000 kamyon çamur çıktığını iddia ederek, bölgedeki vatandaşları bu kez deprem korkusunun sardığını dile getirdi.

 VATANDAŞI DEPREM KORKUSU SARDI

VATANDAŞI DEPREM KORKUSU SARDI

Alaşehr’in Alkan köyünde yapılan sondaj çalışması esnasında jeotermal kaynak patlamış ve bağlarda ciddi zarar meydana gelmişti. Bölgede incelmelerde bulunan CHP’li Hasan Ören, yerin altından yaklaşık 1000 kamyon çamur çıktığını iddia ederek, bölgedeki vatandaşları bu kez deprem korkusunun sardığını dile getirdi.

Bölgede incelemeler yapan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören şu açıklamayı yaptı: “Üç hafta önce Alaşehir Alkan köyünde özel bir firmanın yaptığı sondaj çalışmaları sırasında sondaj bölgesinin dışında bir alanda sıcak su patlamaları olmuş, bağlarda ve çevrede büyük zararlar oluşmuştur. Kaza sonrasında sıcak su ve çamur çıkışının önlenmesi ve vatandaşların zararlarının karşılanması amacıyla hazırladığım soru önergesini TBMM Başkanlığına sunmuş olmama rağmen hala cevabı verilmemiştir.

Bu gün sıcak su patlamalarının yaşandığı Piyadeler kasabası ve Alkan köyünde Alaşehir İlçe Başkan Yardımcımız Ali Haklı, yönetim kurulu üyeleri köylülere hukuki destek veren bir grup Avukat arkadaşlar ve bize katılan vatandaşlarla incelemelerde bulunduk. Patlama alanında gördüklerimiz bizi gerçekten dehşete düşürmüştür.

Bir dönem dünya kamuoyunu meşgul eden, Meksika körfezindeki petrol kuyusundaki patlamanın ardından yaşanan petrol sızıntısına benzer bir durumla karşı kaşıya kaldığımız ifade ediliyor. Çünkü tüm dünyanın seferber olmasına rağmen petrol sızıntısının ve çevreye verdiği zararların önüne geçilememiştir. Belki de petrol kadar zararlı olmayabilir ama patlamaların ve sıcak su çıkışının önüne bir türlü geçilemiyor olması vatandaşlarda büyük korkuya neden olmaktadır.

İlk patlamadan bu yana sıcak su patlamaları devam etmiş, 6-7 kez patlama olmuştur. Sıcak su ve buhardan dolayı bağları yok olan vatandaşların yaraları hala sarılmamıştır. Patlamaların devam etmesi ve yerin 1000 metre altından sıcak su ve çamur çıkmaya devam etmesi vatandaşların tedirginliğini daha da arttırmıştır. Yaklaşık 1000 kamyon çamur yeraltından yeryüzüne çıktığı iddia edilmektedir ve yaptığımız araştırmada da bu görülmüştür. Bölgenin deprem fay hattı üzerinde bulunması nedeniyle vatandaş bölgede büyük deprem yaşanacağı ve patlamaların olduğu alanın altından çıkan binlerce kamyon çamurun yeraltında boşalttığı alanın çökeceğinden korkmaktadır.

Firmanın yaptığı sondaj çalışmalarında gerekli tedbirlerin yapılmadığı Piyadeler ve Alkan köyü sakinleri tarafından sert bir şekilde dile getirilmektedir.

Yerin 1000 metre altında gelen sudaki ağır metallerin yer altı ve yerüstü su kaynaklarına zararları hakkında köy halkına verilmiş herhangi bir bilgi yoktur. İçinde ağır metal barındıran sıcak suyun içme sularına karışması ihtimali yüksektir. Sıcak su patlamalarının tarım üretiminin merkezi olan Alaşehir ovasına, insan ve hayvan sağlığına zarar vereceğini vatandaş dile getirmektedir. Suyun çıktığı bölgedeki bağların yok olduğu ve suyun karıştığı dere ve nehirlerdeki canlı yaşamını yok ettiği gözlemlenmiştir.

Bunun yanında yetkililerin tatmin edici bir açıklama yapmaması, vatandaşların korkusunu artırmıştır. Yetkililer ve uzmanların yaptığı farklı açıklamalar bölge halkında kafa karışıklığına neden olmuştur.

Yerinde yaptığım araştırmalar sonucunda İl Özel İdaresi Başkanı Sayın Hayrullah Solmaz ve Sayın Valimiz Halil İbrahim Daşöz ile görüşerek gördüklerimi aktararak Piyadeler ve Alkan’da yaşayan vatandaşlarımızın bilgilendirilmesini önemli olduğunu anlattım. Sayın Valimizde bizzat kendisi tarafından yöre halkına bu hafta içerisinde ulaşarak yaşanan olayların bilgisini aktaracağını söylemiştir.

Manisa bölgesinde 300 sıcak su sondajı izni verildiği belirtilmektedir. Bu izinler verilirken bölgenin jeolojik yapısının dikkate alınmadığı, gerekli denetimlerin yapılmadığı ve patlamalara karşı önlemlerin alınmadığı konusunda ciddi endişeler vardır.

Manisa ve Alaşehir için büyük bir sorun olan sondaj kazasını TBMM Gündemine taşıdım ve takip edeceğim. TBMM Sanayi Ticaret Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu üyesi CHP Milletvekilleri ile birlikte Alaşehir’e gelerek kaza bölgesinde incelemelerde bulunacağız. Uzmanlardan alacağımız bilgilerle su çıkışının nasıl önleneceği konusunda bilgi alıp bunları yetkililerle ve yaşayan halkla paylaşacağız.

CHP olarak orada yaşayan halkın endişelerini paylaşıyoruz. Sorunun kısa zamanda çözümü için konuyu yakından takip etmekteyiz. Patlama bölgesindeki sıcak su çıkışı en kısa zamanda durdurulmalıdır.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.