VALİ SPİL'E ÇIKTI

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Manisa'nın Spil Dağı turizminin Türkiye genelinde bir marka değer yapılması gerektiğini belirtti.

VALİ SPİL'E ÇIKTI

VALİ SPİL’E ÇIKTI

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Manisa'nın Spil Dağı turizminin Türkiye genelinde bir marka değer yapılması gerektiğini belirtti.

Manisa'da ilgili daire müdürleri ile birlikte Spil Dağı Milli Park alanında incelemelerde bulunan Daşöz, Spil'in dünya çapında bilinen bir turizm merkezi olması gerektiğine işaret ederek, hazırlanan projeler kadar, bu projeleri uygulamaya koyacak yatırımcı bulmanın da önemli olduğunu kaydetti.

Manisa'da bulunan Spil Dağı'nın, Türkiye'nin en güzel doğal alanlarından bir tanesi olduğunu ifade eden Daşöz, bu alanın milli park olarak en iyi şekilde değerlendirilmesi ile başta Manisa ve İzmir olmak üzere bölgede önemli bir turizm değeri olarak ortaya çıkacağını söyledi.

Daşöz, "Bu bizim için büyük önem taşıyor. Tabi burasının milli park statüsünde olması, buranın öncelikli olarak Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün sorumlulğunda olan bir yer. Milli parklar içinde yapılabilecek faaliyetlerin, fiziki büyümenin ve yapılaşmanın belirli kuralları var. Daha önce arkadaşlarımız burası ile ilgili bir çalışma yapmışlar. Projeler avam projesi düzeyinde çalışılmış durumda. Bu alan içinde Konaklama tesislerinden, değişik konsepte spor ve sağlık tesisleri olmak üzere burada yapılabilecek faaliyetlere imkan tanınacak. İşte hepimizin bildiği yamaç paraşütü, atlar, dağcılık, yürüyüş güzergahı...Şimdi bilke bunlara başka şeyler de ilave etmemiz lazım. Diğer bütün köyleri de bir turizm merkezi olarak sistemin içine dahil ederek burayı gerçekten ülkemizin ve ilimizin en önemli noktalarından birisi haline getirmek amacıyla hareket ediyoruz" diye konuştu.

Spil Dağı'nda yaptığı gezinin son derece yararlı olduğunu ve vakit geçirmeden çalışmaları hızlandıracağını belirten Daşöz şönları söyledi: "Burayı böyle gördükten sonra arkadaşlarımızla bu konuda daha da yoğunlaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu işin içine üniversitelerin de katılması gerekir. Buranın sağlıkla ilgili bir boyutunun da olduğunu söyledik. Burada Akciğer rahatsızlıkları başta olmak üzere bir takım rahatsızlıklarla ilgili olumlu bir ortam söz konusu olabilir. Tabi Flora içinde bu yörenin ve ilimizin en önemli simgelerinden biri olan Manisa lalesi de var. Onunda yaşam alanı bu bölge. Kullanacağımızım en önemli malzemelerden birisinin de Manisa Lalesi olması gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca Sağlığa yönelik olarak sağlık altyapısının oluşturulması söz konhuisu olabilir. İşte bütün bunları soğuk kanlı bir şekilde uygulanabilir bir şekilde alt yapısı ile birlikte, üzerinde oluşacak fiziki gelişme, gerçekleştirilecek aktiviteler ile birlikte değerlendirerek burayı böyle güzel bir yer haline getirme hedegfinde olmamız lazım. Bundan sonra ilimizin en önemli marka değerlerinden biri olan Spil Dağı'na yönelik özel bir çalışma grubu ile özel bir faaliyet yoğunluğu ile bu işi götürmeye çalışacağız." 

Daşöz, inceleme gezisi sırasında ilk olarak 1200 rakımlı At Alanı Mevkii'nde, buraya yapılması planlanan yaklaşık 700 yatak kapasiteli sağlık ve spor tesisleri hakkında ilgili müdürlerden bilgi aldı.

Daha sonra beraberindekilerle birlikte Manisa’nın genel olarak rahatça göründüğü 1517 rakımlı Bakacak Tepe’ye çıkarak, dürbünle Manisa’yı inceledi. Daşöz, Bakacak Tepe’sinde gördüğü endemik bitki türleri ile de yakından ilgilendi.

Daha sonra Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Yangın Gözetleme Kulesi’nin bulunduğu Karadağ Tepe’ye geçen Vali Daşöz, gözetleme kulesinini işleyişi hakkında bilgi aldı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.