VALİ DAŞÖZ: "ÜZÜNTÜYLE KARŞILADIM"

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, '251 Bin Dev Öğrenci' projesi kapsamında bastırılan ve bazı ulusal yayın organlarına "erotik tanımlamalar var" iddiasıyla haber olan kitapla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

 VALİ DAŞÖZ:

 VALİ DAŞÖZ: “ÜZÜNTÜYLE KARŞILADIM”  

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, '251 Bin Dev Öğrenci' projesi kapsamında bastırılan ve bazı ulusal yayın organlarına “erotik tanımlamalar var” iddiasıyla haber olan kitapla ilgili önemli açıklamalar yaptı.   

Halil İbrahim Daşöz, yaptığı açıklamada, ulusal bir gazetede, valilik tarafından başlatılan “251 Bin Dev Öğrenci Projesi” kapsamında bastırılan yazar Nüvide Gültunca Tulgar tarafından hazırlanan “Kendi Kutup Yıldızını Bul” isimli kitabın küçük bir bölümünü ağır bir şekilde eleştiren bir haber yayınlandığını, daha sonra internet sitelerinde de bu habere yer verildiğini belirtti.

ÇOCUKLARIN GELECEĞİ ÖNEMLİ

Daşöz, projenin Milli Eğitim Temel Kanunu'nun temel amaçları doğrultusunda çocukların hem kendi gelecekleri hem de Türkiye’nin geleceği bakımından iyi yetişmelerini, başarılı ve mutlu olmaları için gerekli özelliklere sahip olmalarını, değerlilik ve yeterlilik duygularını geliştirmeyi amaçladığını bildirdi. Daşöz, bu projeyle, öğrencilerin hem okul hayatlarında, hem de yaşamları boyunca daha mutlu ve daha başarılı olmalarına katkı sağlayacak kazanımlar elde etmelerinin hedeflendiğini söyledi.

“PROJE ARKADAŞLIĞI”

Vali Daşöz, ‘’Gönüllük esasına dayalı projede öğrenciler, birbirleriyle ve vali, İl Milli Eğitim müdürü, kaymakamlar, Milli Eğitim ve okul yöneticileri, öğretmenler ve velilerimizle ‘Proje Arkadaşlığı’ konsepti içinde gerçekleştirecekleri faaliyetler ve meydana getirecekleri eserlerle yaşamları boyu gurur duyacakları başarı hikâyeleri oluşturacaklardır. Çocuklarımız bu süreçte, ilimize dev öğrenci eserleri kazandıracak, başta tanıtım olmak üzere ilimizin her alanda ileri gitmesine katkı sağlayacak, sosyal ve kültürel yaşamımıza zenginlik katacaklar. Bütün bunları yaparken kendi kişisel gelişimleri bakımından da önemli olan özgüven, özsaygı, sevgi, saygı, iletişim, sosyalleşme, demokrasi kültürü, farkındalık, girişimcilik vb. duygu, özellik ve becerilerini geliştireceklerdir. Projenin bir amacı da okuma alışkanlığını geliştirmektir. Gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda okuma alışkanlığımızın yetersiz olduğu görülmektedir. Çocuklarımızda bilgi eksikliğine ve hayal gücü yetersizliğine yol açan bu durum, hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir sorundur. Bundan dolayı projede kitap sevgisi ve okuma alışkanlığının geliştirilmesi konusuna özel bir önem verilmiştir.’’ dedi.

“MİNİ DEV ÖĞRENCİ KÜTÜPHANESİ’

Projenin uygulamasında kitap konusunun özel bir önem taşıdığını aktaran Daşöz, ‘’Bununla öğrencilerin okuma alışkanlığının geliştirilmesine ve her öğrencinin evinde ‘Mini Dev Öğrenci Kütüphanesi’ oluşturulmaya çalışılmaktadır. Kitaplar gönüllülük esasına göre ve sembolik fiyatlarla sunulmaktadır. Bunun nedeni çocuklarımızın çok ucuza kitap temin etmelerini sağlamak ve elde edecekleri kaynaklarla gurur duyacakları eserler meydana getirmelerine destek olmaktır. Kitaplar, öğretmenler, öğrenciler ve diğer ilgililer tarafından önerilen kitaplar arasından İl Proje Kurulları'nca seçilmektedir. İl Proje Kurulu, vali başkanlığında, il Milli Eğitim müdürü, öğretmenler ve öğrencilerden oluşmaktadır. Manisa’da kurulun üye sayısı 45’tir. Haberde sözü edilen ‘Kendi Kutup Yıldızını Bul’ kitabı da Amasya’da proje kapsamında dağıtılmıştır.’’ diye konuştu.

ÜZÜNTÜYLE KARŞILADIM

'Çocuklar proje süreçlerinde hem illeri adına önemli çalışmalar yapmışlar hem de kendi kişisel gelişmeleri bakımından önemli kazanımlar elde etmişlerdir.' ifadelerini kullanan Daşöz, 'Durum böyle iken, bu projenin uygulama ve sonuçlarıyla ilgili hiçbir araştırma yapmadan, kitabın bütününü inceleyip içindeki yüzlerce güzelliği görmeden, kitabı okuyup da olumsuz etkilenen bir öğrenci dahi olup olmadığını araştırmadan, kitabın içindeki küçücük bir bölümün yanlış ve abartılı bir şekilde haber konusu yapılması, uygunsuz kelimelerle anlatılması yanlış ve haksız yaklaşım olarak değerlendirilmiş ve üzüntüyle karşılanmıştır.’’ açıklamasında bulundu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.