VAHİM İDDİA VE ÜNİVERSİTEDEN YALANLAMA

Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Yerleşkesi'nde bulunan yurtlar ve üniversite binalarına ait atık suların, bir vatandaşın tarlasına akıtıldığına dair iddialar gündeme bomba gibi düştü. CBÜ konuyla ilgili açıklama yaparak, öz konusu iddiaları yalanladı.

VAHİM İDDİA VE ÜNİVERSİTEDEN YALANLAMA

VAHİM İDDİA VE ÜNİVERSİTEDEN YALANLAMA 

Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Yerleşkesi’nde bulunan yurtlar ve üniversite binalarına ait atık suların, bir vatandaşın tarlasına akıtıldığına dair iddialar gündeme bomba gibi düştü. CBÜ konuyla ilgili açıklama yaparak, öz konusu iddiaları yalanladı. 

Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Yerleşkesi’nde bulunan yurtlar ve üniversite binalarına ait atık suların, bir vatandaşın tarlasına akıtıldığına dair haber üzerine CBÜ yönetimi şu açıklamayı yaptı:  “1-Üniversitemiz yerleşim alanlarına alt yapı hizmetlerini getirme sorumluluğu yasalarla belirlenen kamu kuruluşlarımız, bugüne kadar Muradiye Yerleşkesi alanına bu hizmetleri sunamamışlardır.  2-Gazetelerde yer alan fotoğraflarda, tarlaya pis suların verildiği iddia edilen görüntü tamamen asılsız olup, söz konusu borudan yerleşke alanındaki yağmur suları tahliye edilmektedir.   3- Muradiye Yerleşkesi’nde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait bin kişilik öğrenci yurdu ve üniversitemiz binalarına ait atık sular, ayrı boru hatları ile yerleşke içerisinde yer alan arıtma merkezimize gelmekte, merkezde arıtılan sular ise yerleşke alanımız içerisine tahliye edilmektedir. 
4-Üniversitemiz Muradiye Yerleşkesi alanında, Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtların açılması ile birlikte artan atık suların, arıtıldıktan sonra yerleşke alanında tahliyesinde de sıkıntı olacağı öngörüsü ile başta Kredi ve Yurtlar Kurumu olmak üzere, Belediyeler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ile çeşitli yazışmalar yapılmış, ancak kalıcı bir çözüm için bugüne kadar gelişme sağlanamamıştır. 
5-Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, yağmur ve arıtılmış atık suların Gediz nehrinden daha kısa mesafede bulunan dere yatağına atılması ile ilgili olarak talep olması halinde, izin verilebileceğine ilişkin bildirimi üzerine, 22 Şubat 2013 tarih ve 2511 sayılı yazımız ile izin talep edilmiştir. Sorun, verilecek izinle birlikte çok kısa bir süre içinde çözüme kavuşturulacaktır. 
6-Üniversite olarak, yağmur ve atık suların yerleşke alanı dışına tahliye sorumluluğu bizde olmamasına rağmen, kendi bütçe kaynaklarımız ve imkanlarımız ile sorunun çözümüne katkıda bulunmak için olağanüstü bir gayret sarf etmekte, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının da  üzerlerine düşen görevleri acilen yapmalarını beklemekteyiz. 
7-Yerleşke alanımızın hemen bitişiğindeki, 10 bin öğrencimizi tehdit eden çöplüğün kaldırılması için defaatle yazışmalar yapılmasına rağmen, ilgili kamu kurum ve kuruluşları görevlerini bu güne kadar yerine getirmemiştir. Basının, bir vatandaşımızın mağduriyeti ile ilgili olarak gösterdiği duyarlılığı, 10 bin öğrencimiz için de göstermesini bekliyoruz.”    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.