ÜZÜM FİYATLARI GERÇEKTEN YÜZ GÜLDÜRDÜ MÜ?

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, üzüm fiyatları ve tüccarla üzümcü aeasındaki mücadeleyle ilgili bir soru önergesini Meclis'e sundu. Tarım Bakanı Mehdi Eker'den cevap isteyen Hasan Ören,"Üzüm fiyatları gerçekten yüz güldürdü mü? " sorusunu sordu.

ÜZÜM FİYATLARI GERÇEKTEN YÜZ GÜLDÜRDÜ MÜ?

ÜZÜM FİYATLARI GERÇEKTEN YÜZ GÜLDÜRDÜ MÜ?

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, üzüm fiyatları ve tüccarla üzümcü aeasındaki mücadeleyle ilgili bir soru önergesini Meclis’e sundu. Tarım Bakanı Mehdi Eker’den cevap isteyen Hasan Ören,”Üzüm fiyatları gerçekten yüz güldürdü mü? “ sorusunu sordu.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören üzüm sezonuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“AKP milletvekilleri üzüm üreticisi memnun diyor, ama üretici feryat ediyor. Milletvekilleri siyaseten herkesin memnuniyetinden bahsediyorlar ama buna inandıklarını zannetmiyorum.

Çünkü görmezden gelinen sıkıntılara rağmen, TARİŞ Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Milletvekillerine, üzüm üreticilerinin imzaladığı mektuplar göndermekte ve feryatlarını dile getirmektedirler. Konuyla ilgili hazırladığım soru önergesini TBMM Başkanlığına sundum.

Bilindiği üzere, Çekirdeksiz Kuru Üzüm üretiminin % 95’i Manisa’da bulunan 655 bin dekar bağdan elde edilmektedir. 60 bin aile geçimini üzüm üretiminden sağlamaktadır. Üzüm üretimi Manisa ekonomisinde önemli yer tutmaktadır.

Ancak bu yıl AKP politikaları ile devletin denetimsizliği ve bunu fırsat bilen bazı ihracatçıların, tam olgunlaşmamış ve tatlanmamış üzümü ihraç etmeleri dış piyasada memnuniyetsizlik yaratmış ve fiyatların düşmesine neden olmuştur.

Sezon başında 1,10 TL olan yaş üzüm fiyatı 70 kuruşa düşmüştür.  Özellikle Sarıgöl ilçemizde asmada hala beklemektedir. Sergide kurutma zamanı geçtiğinden asmada kalan üzümün, ancak yaş olarak elden çıkarılması gerekmektedir.  Bunun sorumluluğunu sadece tüccarlara yüklemek yanlış olur.  Eğer devlet gerekli denetimi yapmış olsaydı yurt dışına kalitesiz ürün gitmeyecek ve yaş üzüm fiyatı 1 liranın üzerinde olacaktı.

Tüm bunların sorumlusu AKP hükümetinin yanlış tarım politikalarıdır. Çünkü ilgili kurumlar ihraç edilecek üzümler için bir standart oluşturmadığından ve gerekli şeker (brix), renk ve kalite kontrolü yapılmadığından dış piyasada oluşan olumsuzluklar üreticiye zarar vermektedir.

Üzüm üreticisinin en büyük ve örgütlü gücü olan TARİŞ kooperatiflerinin çiftçinin sesi olarak taleplerine hak vermekteyim. İhracatta sıkı denetim,  kaliteli üzüm ihracatı ve ihracat desteği ile dış piyasada rekabet şansının artırılması talepleri vardır.

İhraç edilecek üzümlerde sorun yaşanmaması için standartlar belirlenmeli ilgili kurumlar tarafından şeker ve kalite kontrolü mutlaka yapılarak ürün yurt dışına çıkarılmalıdır.

Öncelikli olarak Sarıgöl’de asmada kalan üzümleri bir an önce kesilerek ihraç edilmesi için ihracat teşvikinin 100 $/ton olarak belirlenmesi gerekmektedir.

AKP Hükümetinin birilerinin yüzünü güldürdüğü doğrudur. Ama bunlar ne üretici, ne, çiftçi ne de köylüdür. Çünkü yanlış tarım politikaları ile çiftçi, köylü, üretici, daha doğrusu Manisa kaybediyor.”

ÖREN’İN SORU ÖNERGESİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi EKER tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

Bilindiği üzere, çekirdeksiz Kuru Üzüm üretiminin % 95’i Manisa’da bulunan 655 bin dekar bağdan elde edilmektedir. 60 bin aile geçimini üzüm üretiminden sağlamaktadır. Çekirdeksiz kuru üzüm üretimi Manisa ekonomisinde önemli yer tutmaktadır.

Ancak bu yıl üzüm hasadının gecikmesi birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Devletin denetimsizliği ve bazı fırsatçı ihracatçıların, tam olgunlaşmamış, tatlanmamış, tadı ekşi, rengi yeşil üzümü ihraç etmeleri dış piyasada memnuniyetsizlik yaratmış ve fiyatların düşmesine neden olmuştur.

TARİŞ Kooperatifleri dünya üzüm piyasasında rekabet gücünü artırmak ve kaliteli ve sağlıklı ürün ihracatını sağlamak için bazı tedbirlerin alınmasını talep etmektedirler.

Bu nedenle
1.Önümüzdeki yıl belirlenecek ilk kesim tarihinden önce yaş üzüm ihracatı yapan firmaların ve soğuk hava depolarının kontrolü için hangi tedbirler alınacak ve nasıl bir yaptırım uygulanacaktır?

2.İhracatta sorun yaşanmaması için ihraç edilecek yaş üzümlerde şeker miktarı (Brix) ve renk kalitesi standartlarının belirlenmesi için bir çalışma yapacak mısınız?
 
3.Yaş üzüm ihracat teşvikinin 100 $ / Tona yükseltilmesi için bir çalışmanız var mıdır?

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.