banner278

ÜZÜM BU YIL ALTIN DEĞERİNDE

Dünyada bağ alanı açısından dördüncü sırada yer alan Türkiye'de, en fazla bağın bulunduğu Manisa Ovası'nda sultaniye çekirdeksiz üzüm hasadı başladı. Bu yıl rekoltenin düşük olmasından dolayı üzüm fiyatlarının altın gibi sürekli değer kazanması bekleniyor. Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, geçtiğimiz haftalarda yaptığı basın açıklamasında üzümde kilo başına maliyetin 3.42 TL olduğunu, üreticiyi kurtaracak fiyatın ise en az 4.45 TL olması gerektiğine de dikkat çekmişti.

banner292
ÜZÜM BU YIL ALTIN DEĞERİNDE

ÜZÜM BU YIL ALTIN DEĞERİNDE

Dünyada bağ alanı açısından dördüncü sırada yer alan Türkiye'de, en fazla bağın bulunduğu Manisa Ovası’nda sultaniye çekirdeksiz üzüm hasadı başladı. Bu yıl rekoltenin düşük olmasından dolayı üzüm fiyatlarının altın gibi sürekli değer kazanması bekleniyor. Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, geçtiğimiz haftalarda yaptığı basın açıklamasında üzümde kilo başına maliyetin 3.42 TL olduğunu, üreticiyi kurtaracak fiyatın ise en az 4.45 TL olması gerektiğine de dikkat çekmişti.

Yıllık ortalama 200 ile 240 bin ton arasında kuru üzüm rekoltesinin olduğu Manisa’da yetişen mahsulün yüzde 85-90'ı ihraç edilirken kalan kısmı ise iç piyasaya veriliyor. Bu yıl ise bir hayli endişeli olan üzüm üreticileri geçen yıllara nazaran ürünlerinde yüzde 30’luk düşüş yaşadıklarını ifade ettiler. Kuru üzüm üretiminin büyük bir kısmı Ege Bölgesi’nde, bunun da önemli bir kısmı Manisa’da yapılıyor. Dekar başına 400 kilogram verim elde edilen bağlarda bul yıl bu rakamda düşüşler yaşanıyor. Yoğun olarak sultani çekirdeksiz çeşidinin yetiştirildiği bölgede, 1 kilogram kuru üzüm elde etmek için 5 kilogram yaş üzüm gerekiyor. Türkiye’de sultani çekirdeksizin yanında alphonse lavalle, razakı, cardinal, Trakya ilkeren, Yalova incisi, royal, red globe, crimson seedless, superior seedless ve benzerleriyle birlikte birçok üzüm çeşidi üretiliyor. Manisa'da yetişen üzümün ancak yüzde 10'u pekmez üretiminde kullanılıyor. Bu, bölgede üzüm yetiştiriciliğinin genel olarak kurutmalık ve son yıllarda kısmen sofralık amaçlı yapılmasından kaynaklanıyor. Değerlendirilmesi daha kolay olan kuru üzümün iki üç yıl pazarlanma imkânı bulunuyor. Pekmez, az miktarda sultaniye’nin dışında kırsal alanlarda çok az miktarda yetişen çekirdekli beyaz ve siyah üzümlerden elde ediliyor. Türkiye genelinde ise ağırlıklı olarak, “dimrit” çeşidinin pekmezi yapılıyor.

ÜRETİCİLER DÜŞÜNCELİ

Bu yıl üzüm hasadında verimin az olduğunu kaydeden çiftçiler, geçen yıllara göre bu yıl yetiştirilen üzümlerde yüzde 30’luk düşüş yaşandığını ifade ettiler. Yaşanan dolu ve don afetlerinden meydana gelen hasarın yanı sıra bazı zirai hastalıklarında görüldüğünü söyleyen üreticiler, hasadını yaptıkları üzümün fiyatının artması için bekleyeceklerini dile getirdiler.

İŞÇİLER VARDİYALI ÇALIŞIYOR

Üzüm hasadının ramazan ayına denk gelmesini göz önünde bulunduran bazı çiftçiler hasat zamanı sıcak havalardan işçilerin daha az etkilenmesi nedeniyle işçileri vardiyalı sistem ile çalıştırıyor. Hasada sabah saat 05.00’da başlayan işçiler öğlen saat 14.00 sıralarında paydos yapıyor. Bazı çiftçiler ise 14.30 ile 18.30 arası hasat yapıyorlar. Ramazan ayında, oruçlu olarak üzüm hasadında çalışan işçiler ise en çok susuzluk ve sıcaklardan etkilendiklerini dile getiriyorlar. Üzüm hasadında çalışmak için her yıl Manisa ovalarında dayıbaşılık yaptığını söyleyen Mehmet Yerdi, ailesi ile birlikte bir ay boyunca sıcağın altında çalıştıklarını, hasat tamamlanınca evlerine döndüklerini kaydetti. Günümüzde yetişkinlerin pek fazla üzüm hasatlarına gitmedikleri belirtilirken, özellikle gençlerin ve öğrencilerin hasat zamanlarında tarlalarda çalıştıkları söyleniyor. Hasat zamanı tarlalarda çalışan öğrenciler, aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla yaz tatilinde aileleriyle birlikte çalıştıklarını dile getirdiler. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.