banner278

ÜSİTEM İLE CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ VE SANAYİ ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ BÜYÜYECEK

"Manisa İli Sanayi Kuruluşlarının İhtiyaçlarının Tespiti ve Teknopark Kurulumuna Yönelik Fizibilite Çalışması" projesi final toplantısı ve Üniversite-Sanayi İşbirliği Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÜSİTEM) Açılış Töreni, 21 Aralık 2011 tarihinde Mühendislik Fakültesi'nde gerçekleştirildi.

banner292
ÜSİTEM İLE CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ VE SANAYİ ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ BÜYÜYECEK

ÜSİTEM İLE CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ VE SANAYİ ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ BÜYÜYECEK

“Manisa İli Sanayi Kuruluşlarının İhtiyaçlarının Tespiti ve Teknopark Kurulumuna Yönelik Fizibilite Çalışması” projesi final toplantısı ve Üniversite-Sanayi İşbirliği Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÜSİTEM) Açılış Töreni, 21 Aralık 2011 tarihinde Mühendislik Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Programa Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaarslan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu ve Prof. Dr. Erdoğan Özkaya, Rektör Danışmanı ve ÜSİTEM Müdürü Doç. Dr. Nurşen Saklakoğlu, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda ilk olarak Proje Koordinatör Yardımcısı CBÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Funda Gençler tarafından “Manisa İli Sanayi Kuruluşlarının İhtiyaçlarının Tespiti ve Teknopark Kurulumuna Yönelik Fizibilite Çalışması”  projesinin tanıtımı yapıldı. Ardından Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen Kalkınma Ajansının kurulma amaçları, prensipleri ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ise devletin artık sanayi ile üniversitenin bir araya gelmesini hedeflediğini ve projelere büyük kaynaklar aktardığını belirterek, “Bütün kategorilerde, destek için aranan en önemli özellik, üniversite sanayi işbirliğidir. Önemli olan, iyi bir proje ofisi oluşturmaktır. Sanayicilerimize de proje konusunda yön ve yol göstermemiz gerekir. Üniversite çapında ekipler kurup, gerekirse sanayicinin ayağına gitmeliyiz. Öncelikle kendimizi, uzmanlık alanlarımızı, çalışmalarımızı sanayicilere tanıtmalıyız. Elbette hedefimiz sadece merkezle sınırlı kalmak değil. Daha iyi ve somut işler yapmak istiyor ve bu yönde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. ÜSİTEM’den sonra hazırlıklarına başladığımız bir diğer projemiz de teknopark çalışmasıdır. Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde üretilen televizyonlar, Avrupa Birliği ülkelerinde büyük bir pazar payına sahiptir. Televizyonun öncülüğünü yapan ABD bile artık televizyon üretemez durumdadır. Bu başarıların devam etmesi için iyi bir ar-ge olması gerekir ve bunun için de üniversite sanayi işbirliği şarttır. ÜSİTEM’in küçük bir adım, fakat iyi bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Daha önce de Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bir büro açmıştık. Amacımız, üniversite sanayi işbirliğini sağlamak ve birikimlerimizi aktararak, her iki kesimin de buluşmasında aktif rol oynamaktır." dedi.

Vali Halil İbrahim Daşöz, ÜSİTEM ile Manisa ve Türkiye adına güzel bir adım atıldığını söyledi. Daşöz, "Dünya 190 ülke ve 7 milyar nüfusuyla küreselleşen büyük bir köy olarak ifade ediliyor. Bütün dünya, tüketim alanında aynı anlayışta ve tüketim anlayışlarında benzerlikler göstermeye başladı. Artık herkes aynı şeyleri istiyor. Arz talep konularında paralellikler söz konusu. Kuralları büyük ölçüde güçlü olanlar koyuyor ve sonuçta kabul edilmesini sağlıyor. Bütün işletmeler, bütün bireyler, aslında benzer olan ihtiyaçları karşılamakla, üretmekle uğraşıyor. Bu açıdan baktığımızda ilimizdeki işletmelerin rakibi Türkiye'dekiler değil, bütün dünyadaki işletmelerdir. Bugün Avrupa'ya bu televizyonları satıyorsak, fiyat ve kalite dengesinde daha avantajlı olduğumuz içindir. Bütün ülkeler, sinerjilerini bir araya getirerek, bu yarışta avantajlı olmaya çalışıyor. Rekabete girmeyen firmaların devamlılığı olmuyor. Eğitim insanları daha nitelikli, daha bilgili, daha donanımlı yapıyor. Fakat bilmekle yapabilmek aynı şey değil. Bilgiyi enerjiye çevirmek noktasında üniversitelere büyük iş düşüyor. Çünkü bilgi, çok çabuk eskiyen bir olgu. Bu sebeple sürekli çalışmayı gerektiriyor. Kişilerin kapasiteleri artırılmadığı, pratiğe gidilmediği sürece gelişmeleri mümkün değil. Kamu yöneticileri olarak, bu tür çalışmaların yanında olmalıyız. Reel sektörümüz, bu işi çok önemle değerlendirmeli. Üniversitemiz sürekli bu konuyu geliştirme gayreti içinde olmalı. Biz Valilik olarak, her zaman bu çalışmaların yanında olacağız. Böyle bir merkezin kurulmasında emeği geçen Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli’yi, öğretim üyelerini ve bütün çalışanları tebrik ediyorum." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaarslan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ve Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen tarafından ÜSİTEM’in açılış kurdelesi kesilerek, merkez gezildi.

Program, Zafer Kalkınma Ajansı çatısı altında bir araya gelen TR33 Bölgesi Rektörleri Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaarslan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ve Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen’in katıldığı, ÜSİTEM’in ilk toplantısı olan “Teknoloji Merkezleri Oluşturulması ve Bu Merkezlerin Geliştirilmesi” konulu toplantı ile sona erdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.