UMEM’LE İŞSİZLİK ÇÖZÜLECEK

TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen ‘Uzmanlaşmış Meslek Edinme Projesi’ (UMEM) tanıtım toplantısı yapıldı. Meslek kursların giden her kişiye iş garantisi verileceği proje çerçevesinde her yıl en az 200 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor.

UMEM’LE İŞSİZLİK ÇÖZÜLECEK

UMEM’LE İŞSİZLİK ÇÖZÜLECEK

TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen ‘Uzmanlaşmış Meslek Edinme Projesi’ (UMEM) tanıtım toplantısı yapıldı. Meslek kursların giden her kişiye iş garantisi verileceği proje çerçevesinde her yıl en az 200 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Proje hakkında bilgi veren MTSO Başkan Danışmanı Güvenç Özer, projenin işsizliğe çözüm getirmesi amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti. İstihdam sorunun altında yatan en önemli nedenlerden birinin mesleksizlik olduğunu hatırlatan Özer; Türkiye’de vasıfsız işgücü fazlalığı olduğu görülmekte diğer bir yandan firmalar da kaliteli eleman bulma sıkıntısı çekmektedir. Bu kapsamda hem işsizlik oranını azaltmak hem de işgücü piyasasında arz talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla “beceri’10 uzmanlaşmış meslek edindirme merkezleri (UMEM) projesi” başlatılmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında ülkemizde 19 ilde pilot uygulama ile beceri 10 projesi başlatılmış ilimizde de süreç en hızlı şekilde işletilerek bu gün itibarı ile uygulamaya geçilmiştir” dedi. Kursiyerlere 6 ay eğitim ve her gün 15 TL Çalışma çerçevesindeki amaçlarının bir yandan Manisa’daki işsizlere, hem mesleki beceri hem de iş kazandırmak; diğer yandan da ülke ihracatında 7. sırada olan Manisa sanayisinin ihtiyaç duyduğu teknik personeli yetiştirmek olduğunu dile getiren Özer; “Projenin hayata geçirilmesi için ilk olarak sahaya inerek sanayicilerimizin ihtiyacının tespiti doğrultusunda kendileriyle birebir görüşmeler gerçekleştirdik. 68 firmamızdan 708 kişilik kadro talebi aldık. İmalat süreçleri ağırlıklı olmak üzere birçok branşta ihtiyaçları tespit ettik.” şeklinde konuştu. Uygulamalı eğitimlerde kursiyerler potansiyel işverenlerinin gözetiminde çalışacaklarını, beceriyi kazandığı düşünülenlerin istihdam edileceğini kaydeden Özer; “Kursiyerlerimiz eğitim boyunca günde 15 TL harçlık alacak, mesleki kazalara karşı da sigortalanacaklar. İstihdam edilmeleri durumunda da iş verenler bir yıl boyunca o çalışanları için sigorta iş veren payından muaf olacaklar. Kurslar sayesinde işsizlerimiz hem beceri hem iş kazanıyor İşverenlerimiz nitelikli personeli daha düşük maliyetle istihdam ediyor. Ekonomimiz ise yeni bir dinamizm kazanıyor” şeklinde konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.