banner271

UMEM KURSİYERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle Beceri'10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi kursunu tamamlayan kursiyerler törenle sertifikalarını aldı.

UMEM KURSİYERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

 UMEM KURSİYERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI
Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle Beceri’10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi kursunu tamamlayan kursiyerler törenle sertifikalarını aldı.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polinas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesindeki düzenlenen sertifika törenine Vali Halil İbrahim Daşöz, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şerafettin Yel, İş-Kur Müdürü Yüksel Uçar, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yaşar Çoşkun, Polinas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Adil Bircan, öğretmenler ve kursiyerler katıldı. Törende konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yaşar Çoşkun, “Yaklaşık 1.5 yıl önce uygulanmasına başlanan bu proje, teknolojiye uygun eğitim alanları oluşturmak, iş gücü piyasasının nitelikli iş gücünü karşılamak ve işsizlere meslek edindirerek istihdama kazandırılmasını hedeflemektedir” dedi. Coşkun, “İşsizlik sorunu diye adlandırılan kavram aslında mesleksizliktir. Ülkemizde vasıfsız iş gücü fazlalığı göz önüne alındığında firmalarımız kaliteli eleman bulmanın sıkıntısını yaşamaktadır. Bu nedenle Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak UMEM Projesini hem işsizliğin azaltılması açısından hem de iş gücü piyasasına işverenin beklentileri doğrultusunda eğitilmiş nitelikli eleman temini açısından önemsiyor ve sonuçlarının başarılı olması konusunda tüm imkânlarımızla gayret gösteriyoruz. İlimizde şu an başkanlığını yürüttüğümüz İl Yürütme Kurulu, İş Kur İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve pilot okul Polinas Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğünden oluşmuştur. 20 sınıf eğitime açılmıştır. Halen kursiyerlerin bir kısmının eğitimleri sürmektedir. Teorik ve pratik eğitimini tamamlayarak 38 kursiyer UMEM belgesi, sadece teorik eğitimi tamamlayan 30 kursiyer ise kurs bitirme belgesi almaya hak kazanmıştır. Sonuç itibariyle 5 yıllık süreyi kapsayan bu projenin ülkemizdeki işsizlik sorununa çözüm getirmesi konusunda önemli bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak tüm imkânlarımızla bu projenin destekçisiyiz” diye konuştu.
Vali Halil İbrahim Daşöz de dünyanın ‘Ya işinizi bulacaksınız, ya işinizi kuracaksınız’ yaklaşımı içerisinde olduğunu belirterek, “Aranan ve talep edilen kişi olmalıyız. Bu kursları bitiren donanımlı kursiyerlerimizin iş bulamama kaygıları kalmamıştır. Çünkü vasıflı deneyimli, işverenlerin talep ettiği kişiler olmuşlardır. Bu kurslarımız devam edecektir” dedi.
Konuşmalardan sonra Vali Daşöz ve protokol UMEM kursunu başarıyla bitiren kursiyerlerin sertifikalarını verdi. Sertifika töreninden sonra Vali Daşöz, Polinas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Atölyelerinde kurs gören kursiyerlerin çalışmalarını yerinde inceledi. UMEM Beceri’10 kapsamında Manisa’da 21 projenin hayata geçirildiği, proje kapsamında 543 bin 587 TL’si UMEM Projesi, 323 bin 716 TL’si UMEM-İEP Projesinde olmak üzere 867 bin 303 TL bütçe kullanıldığı, İŞKUR tarafından her bir kursiyere kursa devam ettikleri fiili gün için İŞKUR Yönetim Kurulunca belirlenen 15 TL cep harçlığı verildiği, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile bunlardan bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortası primi ödendiği bildirildi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.