ULUSAL ZEYTİN KONGRESİ AKHİSAR'DA BAŞLADI

Ege Üniversitesi, İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Akhisar Belediyesi ve Akhisar Ticaret Borsası'nın organizasyonluğunda yürütülen dört gün sürecek Ulusal Zeytin Kongresi Akhisar'da başladı.

ULUSAL ZEYTİN KONGRESİ AKHİSAR'DA BAŞLADI

ULUSAL ZEYTİN KONGRESİ AKHİSAR'DA BAŞLADI

Ege Üniversitesi, İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Akhisar Belediyesi ve Akhisar Ticaret Borsası'nın organizasyonluğunda yürütülen dört gün sürecek Ulusal Zeytin Kongresi Akhisar'da başladı.

Akhisar Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yusuf Kurucu, hem ulusal hem de uluslararası etkin zeytin politikalarında ihtiyaç duyulan en önemli unsurun zeytin bitkisinin coğrafi envanterinin oluşturulması gerekliliğini vurguladı.
Tarımın, ülkelerin dışa bağlılığını engellemesi açısından öne çıkan bir sektör olduğunu belirten Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Akın Olgun da, şöyle konuştu: "Tarım bütün ülkeler için önemlidir ve öncelikli sektörlerden biridir. Günümüzde pek çok değişik ülke veya ülkeler topluluğu tarımsal yönde ilerlemelerine rağmen hala tarıma çok büyük destek vermektedirler ve bunun yanında çok önemli koruma politikaları uygulamaktadırlar. Günümüzde sanayileşme ve teknolojik gelişmeler yönünde önemli aşama kat edilmesine rağmen tarımın hala gündemde olması stratejik bir sektör olmasından ve daha da önemlisi ülkelerin dışa bağlılığını engellemesi açısından öne çıkan bir sektördür." Önümüzdeki dönemlerde tarımın daha da öne çıkacak ve güncel bir sektör haline geleceğini anlatan Olgun, şunları söyledi: "Çünkü, tarım alanları nüfus artışına bağlı olarak sürekli azalmaya başlamıştır. İklim değişikliklerinin etkisiyle tarımda üretim azalmaları başlamıştır. Tarım içerisinde öne çıkan sektörlerin başında ise zeytin ve zeytinyağı sektörü gelmektedir. İnsan sağlığının ve beslenmenin önem kazandığı günümüzde zeytin sektörü tarımın parlayan yıldızı haline gelmiştir."
Bölgeler arası işbirliğine önem verdiklerini belirten Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı da, sözlerine şöyle devam etti: "Zeytin ilçemiz için çok önemli bir ürün. Böylesi bilimsel kongrelerin gündeme gelmesi bilimsel araştırmaların karşılıklarını bulması çok önemlidir. Bu kongrenin 4 ortağının olması belki bu işin önemini daha da artırıyor. Aynı zamanda burada yapılan bilimsel çalışmaların sahaya yansıması katkı sağlayacaktır. Zeytincilik ülkenin stratejik açısından dolayı çok önemli bir üründür. Biz Akhisar olarak zeytinin toplam kalitesine önem veriyoruz. Bölgeler arası rekabetten daha çok bölgeler arası işbirliğine önem veriyoruz."
Türkiye'nin zeytin konusunda ileri bir düzeyde olmadığına vurgu yapan Tarım Bakanlığını temsilen katılan Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğünden Müdür Yardımcısı Dr. Müslüm Beyazgül, "Ülkemizin potansiyelini ele aldığımızda zeytin konusunda çok ileri bir düzeyde olduğumuzu söylemek mümkün değildir. Son zamanlarda bakanlığımızın verdiği destekle çok iyi bir noktaya gelmesine karşın dünya ölçeğinde istediğimiz noktada olduğumuzu söyleyemeyiz" dedi.
Akhisar'ın bilime verdiği desteğin önemli bir olgu olduğunu belirten Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz da, şöyle konuştu: "Bugün burada ulusal zeytin kongresinde konuşmacı olduğumdan dolayı kendimi çok heyecanlı ve mutlu hissediyorum. Bunun bir çok sebebi var, bir ilçede ulusal zeytin kongresi düzenleniyor olması aslında hepimizin aynaya bakıp sorgulaması gereken mutlu olması gereken bir konudur. Bu konuda emeği geçen başta Akhisar Belediye Başkanımız olmak üzere herkesi kutluyor ve teşekkür ediyorum. Akhisar'ın bilime verdiği destek bilimsellik anlamında geldiği noktayı işaret eden olaydır. Burada bulunmaktan onur ve gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum."
Birlik ve beraberliğin başarıyı getirdiğini kaydeden Manisa Valisi Celalettin Güvenç de, şunları söyledi: "Akhisar'da böyle bir kongrenin yapılıyor olması bardağın yarsının dolu olduğunu karamsar olmamamız gerektiğinde çok açık bir ifadesi olduğunu göstermiştir. Birlik ve beraberlik olduğu müddetçe üniversite hocalarımız, üniversitelerimiz, üreticilerimiz bu sinerji artacaktır. Zeytin ve diğer ürünlerde de dünyadaki pazar payımız ürettiğimiz katma değer bugünkünün çok daha üzerine çıkacaktır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.