ÜLKER, "SAĞLIK ÇALIŞANLARI, MESAİ SAATİ MAĞDURU EDİLMEMELİ"

Sağlık Sen Şube Başkanı Yüksel Ülker, "Sağlıkta Dönüşümün mimarları olan Sağlık Çalışanları bu konu çözülmezse Saat 12.00-13.00 arası diğer memurlarda olduğu gibi öğle tatili kullanacaklar ve hastane dışında geçireceklerdir. Bu durumda hastalarda oluşacak mağduriyetin hesabını kimler vereceğini iyi hesap edilmelidir" dedi.

ÜLKER,

ÜLKER, "SAĞLIK ÇALIŞANLARI, MESAİ SAATİ MAĞDURU EDİLMEMELİ"

Sağlık Sen Şube Başkanı Yüksel Ülker, “Sağlıkta Dönüşümün mimarları olan Sağlık Çalışanları bu konu çözülmezse Saat 12.00-13.00 arası diğer memurlarda olduğu gibi öğle tatili kullanacaklar ve hastane dışında geçireceklerdir. Bu durumda hastalarda oluşacak mağduriyetin hesabını kimler vereceğini iyi hesap edilmelidir” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Manisa Şube Başkanı Yüksel Ülker, sabah 08.00-12.00 öğleden sonra 13.00-17.00 olan sağlık personelinin mesai saati düzenlemesinin sağlık personeli açısından fazla çalışma mağduriyeti doğurduğunu belirtti. Ülker, sağlık personeli mesai saatlerinin kesintisiz olarak 08.00-16.00 saatleri arasında 8 saat olarak düzenlenmesinin uygun olacağı görüşünü bildirdi.
Ülker, gazetecilere yaptığı açıklamada tam gün yasası ve yataklı tedavi kurumları hizmeti yönetmeliği gereğince sağlık personelinin 8 saatlik mesai süresini kesintisiz olarak geçirmesi gerektiğini, bu nedenle de öğle tatili öngörülerek düzenlenen 08:00-17:00 saatleri arası mesai saatlerinin sağlık personelini 9 saat çalışmasına yol açarak mağdur ettiğini söyledi.
Manisa Valiliğinin yaz saati uygulaması ile birlikte mesai saatlerinde bir düzenlemeye giderek mesai saatlerini 08:30-17:30 olarak düzenlediğini, ancak sağlık hizmeti verilirken vatandaş mağduriyetlerinin yaşanmaması için mesaiye 08:00'de başlanılmasının uygun olacağının belirtildiğini ifade eden Ülker, "Hastanelerin hizmete 08:30'da başlaması vatandaşımız açısından bir mağduriyet oluşturacağı için sendikamızın sağlık çalışanlarının mesai saatinin eskisi gibi 08:00'de başlaması teklifi kabul gördü. Ancak mesai saatinin 17.00’de sone eriyor olması sağlıkta tam gün yasası ile birlikte sağlık çalışanlarının 8 saat olması gereken mesai saatlerinin 9 saat olarak uygulanması gibi bir karışıklık ortaya çıkardı" dedi.

9 SAAT ÇALIŞACAK Ülker şöyle konuştu: "Bu yasaya göre eğer sağlık çalışanı 08.00-17.00 saatleri arasında çalışırsa 9 saatlik bir çalışma süresine tabi oluyor. Valiliğin gönderdiği son yazıda sabah 08.00’de başlayan mesaiye öğleyin 12.00’de ara verileceği, 13.00’de tekrar başlayacak mesainin 17.00’de sona ereceği belirtiliyor. Ancak yataklı tedavi kurumları hizmet yönetmeliğine göre sağlık hizmetlerinin 8 saat olarak kesintisiz verilmesi gerekiyor. Buna göre sağlık hizmetini veren kişinin yemeğini kurum kendisi karşılar, kişi yemek için dahi dışarıya çıkamaz. Öğlen arasında sadece poliklinik hizmetleri verilmiyor, ama diğer hizmetler verilmeye devam ediyor. Burada sağlık personeli açısından bir mağduriyet ortaya çıkıyor. Sağlık personeli valiliğin bildirdiği son mesai saati düzenlemesi ile ilgili kanun maddeleri ve yönetmelik gereği kurumdan dışarıya çıkamayarak, 9 saat çalışmış olacak. Valiliğimiz bu durumda sabah 08.00 akşam ise 16.00 saatleri olarak sağlık çalışanlarının mesai saatini kesintisiz olarak belirlemesi gerekiyor. Eğer çalışma saati arasında yemek molası için ara verilmesi isteniyorsa bu aranın hangi saatte olacağı çalışanların kendi aralarında yapacağı bir düzenleme ile belirlenmesi için esnek bırakılmalıdır."

BÜTÜN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ Ülker, geçtiğimiz yıl da Manisa Valiliğinin talimatıyla Sağlık Müdürlüğünün mesaiye başlama saatini 07.30’a çektiğini belirterek, sağlık personelini mağdur eden bu düzenlemeyi de uygulanabilir bulmadıkları için karşı çıktıklarını hatırlattı. Ülker, sağlık personelinin mesai saati mağduru edilmemesi için sendika olarak konuyu takip edeceklerini de ifade ederek, soruna ilgili yasa ve yönetmeliklerin ışığında adil bir çözüm bulunacağına inandıklarını ifade etti. Sağlık hizmeti verilirken, olaylara biraz da sağlık personeli açısından bakılmasını öneren Ülker, "Sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde Sağlık Bakanlığı hasta memnuniyetindeki artışları yaptıkları anketlerde görmektedir. Hasta memnuniyetinin oluşmasında sağlık personelinin fedakârca çalışması, güler yüzlü hizmeti de önemli bir faktördür. O bakımdan sağlık personeli artık göz ardı edilmemeli ve bütün sorunları çözülmelidir. Mesai saati konusu da sağlık personelinin çözüm bekleyen önemli bir sorundur. Sağlıkta Dönüşümün Mimarları olan Sağlık Çalışanları bu konu çözülmezse Saat 12.00-13.00 arası diğer memurlarda olduğu gibi öğle tatili kullanacaklar ve hastane dışında geçireceklerdir. Bu durumda Hastalarda oluşacak mağduriyetin hesabını kimler vereceğini iyi hesap edilmelidir. Biz bu konunun takipçisi olacağız. İnanıyoruz ki, konu sağlık personeli açısından memnuniyet verici bir netice elde edilerek çözülür" diye konuştu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.