ÜLKER: ''KENAN EVREN SANAYİ SİTESİNİN İSMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞTİRİLMELİDİR''

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi Yüksel Ülker, Manisa'da kurulu bulunan Kenan Evren Sanayi Sitesi'nin (KESS) isminin bir an önce değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

ÜLKER: ''KENAN EVREN SANAYİ SİTESİNİN İSMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞTİRİLMELİDİR''

ÜLKER: ''KENAN EVREN SANAYİ SİTESİNİN İSMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞTİRİLMELİDİR''

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi Yüksel Ülker, Manisa'da kurulu bulunan Kenan Evren Sanayi Sitesi'nin (KESS) isminin bir an önce değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Konuya ilişkin olarak gazetecilere açıklamalarda bulunan Ülker, Manisa'da darbeyi hatırlatan hiçbir şey istemediklerini ifade etti. Ülker, ''Caddelere, okullara, sanayi sitelerine verilen darbe ve muhtırayla anılan kişilerin isimleri demokrasi yönünde önemli mesafeler kat eden ülkemizde bir an önce tabelalardan silinmelidir.'' dedi.

Darbecilerin, direkt veya dolaylı yollardan darbelerin zeminin hazırlanmasında etkin rol oynadığının günümüzde artık bir bir ortaya çıkmaya başladığını belirten Ülker, şöyle konuştu: ''Aslında bu gün gelinen nokta malumun ilanıdır. Darbecilerin demokrasinin kesintiye uğratılması sürecinde neler yaptıkları yıllardan beridir halk arasında konuşulagelir. Ama bu gün görülüyor ki yapılanlar bir bir belgelendirilerek yargının önüne konuluyor. 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde de ülkede siyasi cinayetler yaygınlaşmış, bir kaos ortamı sağlanmıştır. Şartlar olgunlaşınca da 'ne yapalım başka çaremiz yok. Siyasi otorite kayboldu' denilmiştir. Böylesi bir darbenin yapılmasında başrol oynayan darbenin mimarı Kenan Evren'in ismini taşıyan bir sanayi sitesi maalesef ilimizde varlığını sürdürmektedir. Demokrasinin beşiği sayılabilecek ilimizde bir darbecinin isminin yaşatılıyor olmasından dolayı büyük bir rahatsızlık içindeyiz. Vakit geçinmeden gerekli adımlardın atılarak sanayi sitesinin isminin değiştirilmesini öneriyoruz.''

Cadde, sokak, park, kültür merkezleri, sanayi siteleri gibi yerlere isim verirken ülke için hayırlı işler yapan insanların göz önünde bulundurulması çağrısında bulunan Ülker, ''Ülkemizde baskı, şiddet, kaos ortamından beslenerek binlerce kişinin hayatını karartan 12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren'in ismini Manisa'da istemiyoruz. Ülkemizin ilerlemesindeki en büyük engellerden olan, darbelerin ve kalıntılarının artık tamamen yok edilmesi gerekiyor. Ülkemizde darbe diye bir söylem artık gündemimizden bir daha geri gelmeyecek şekilde çıkarılması gerekiyor.'' dedi.

Milletin zihninden, vicdanından silinen darbecilerin isimlerinin tabelalardan da silinmesinin zamanını geldiğini ifade eden Ülker şöyle devam etti: ''Demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlemesi için darbenin tüm izleri başta zihinlerden olmak üzere darbecilerin isimlerini taşıyan tabelalardan da silinmesini son derece önemsiyoruz.  Tarihimizde utanç vesilesi ve kara bir leke olan darbe kahramanlarının isimlerinin ölümsüzleştirilme çabaları yine darbecilere ait olan bir meziyettir. Ancak, bunu toplumumuz kabul etmiyor. Demokrasinin işlemesinden yana bir tavır koyuyorsak Kenan Evren Sanayi Sitesi tabelasının değiştirilmesine katkı vermemiz gerekir. Manisa'dan gelip geçen vatandaşlarımız, sanayi esnafı ve siteden hizmet alan müşterilerin her gün görmek zorunda olduğu tabela vakit geçirmeden indirilmelidir.''

Ülker, sanayi sitesine mesir, Spil gibi Manisa'yı simgeleyen yeni bir isim belirlenebileceğini, bunu yaparken de tüm kesimlerin önerileri değerlendirilerek hareket edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.