banner278

ÜCRETSİZ SAĞLIK HAKKINIZA SAHİP ÇIKIN

Sağlık Hakkı ve Hasta Hakları Derneği üyeleri yaptıkları eylemde Manisalıları ücretsiz sağlık hakkına sahip çıkmaya çağırdı ve 13 Mart’ta sağlık örgütlerinin Ankara’da düzenleyeceği mitinge katılacaklarını duyurdu.

banner292
ÜCRETSİZ SAĞLIK HAKKINIZA SAHİP ÇIKIN

ÜCRETSİZ SAĞLIK HAKKINIZA SAHİP ÇIKIN

Sağlık Hakkı ve Hasta Hakları Derneği üyeleri yaptıkları eylemde Manisalıları ücretsiz sağlık hakkına sahip çıkmaya çağırdı ve 13 Mart’ta sağlık örgütlerinin Ankara’da düzenleyeceği mitinge katılacaklarını duyurdu.    Sosyal Güvenlik Kurumu önünde toplanan Sağlık Hakkı ve Hasta Hakları Derneği üyeleri sağlık alanına ilişkin yaşanan gelişmelerden duydukları kaygıları kamuoyu ile paylaşmak istediklerini belirtti. SES’e sağlık sendikaları, parti temsilcileri ve sağlık çalışanlarının katıldığı eylemde Sağlık Hakkı ve Hasta Hakları Derneği Başkanı Orhan Çapan yaptığı açıklamada; “Sağlıkta dönüşüme bir isim vermek ve yaşananları somutlamak gerekirse, kısaca diyebiliriz ki; 2 geri 1 ileri adım atılıyor. Yani tersinden mehter yürüyüşü yapılıyor. Açın bakın; hemen her gün gazetelerde sağlığa ilişkin hak kayıpları haberlerini okuyabilirsiniz. Hükümet önce iki geri adım atmakta, ardından kamuoyu tepkisi geldiğinde bir adım ileri atmaktadır. Hükümet tüm sağlık kurumlarında birinci basamak dahil olmak üzere katkı payları getirdi. Ardından bu konu sağlık emekçileri sendikası ve Tabip Odası tarafından yargıya taşındı ve yargı birinci basamaktaki katkı paylarının yürütmesini durdurdu.” dedi. TÜİK’in son açıklamalarına göre 1999 yılında %4.8 olarak gerçekleşen toplam sağlık harcamasının gayfi safi milli hasılaya göre 2008 yılında %6.1’e yükseldiğini belirten Çapan; “Kişi başına yapılan sağlık harcaması 2007 yılında 553 dolarken 2008 yılında 624 dolar olmuştur. Yani temel trend diğer sektörlerde olduğu gibi; Tüketim büyüyor. Toplam sağlık harcamasının %90.6’sı cari sağlık harcamalarına gitmiş. Bu parayı halkımız ödüyor. Bizler Sağlık Hakkı ve Hasta Hakları savunucuları olarak bu tersten mehter yürüyüşünei sağlıkta yaşanan hak kayıplarına, cepten ödemelere artık yeter diyoruz. İşte bu gerçeklerle Türk Tabipler Birliği ve Sağlık Emekçileri Sendikasının öncülüğünde sağlık örgütlerinin düzenlediği 13 Mart Ankara Mitingi’ne katılacağız.” diye konuştu. Çapan tüm Manisa halkını eylemlerine ve parasız sağlık hakkına sahip çıkmaya çağırdı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.