banner278

ÜÇ AYLAR, REGAİP KANDİLİ VE MANİSA

ÜÇ AYLAR, REGAİP KANDİLİ VE MANİSA

banner292
ÜÇ AYLAR, REGAİP KANDİLİ VE MANİSA

ÜÇ AYLAR, REGAİP KANDİLİ VE MANİSA

Önümüzdeki 11 Mayıs 2013 cumartesi günü mübarek üç ayların başlangıcıdır. Üç ayların ilk Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan 16 Mayıs gecesi Regaip kandilidir. İbadet hayatımızın daha canlı tutulduğu bereketli bir mevsimdir. Beş kandil gecesinden dört tanesi bu aylardadır. Recep ayında, Regaip ve Miraç kandilleri, Şaban ayında Berat kandili ve Ramazan ayında da Kadir gecesi bulunmaktadır. Sevgili Peygamberimiz(S.A.V.) efendimiz bu aylarda ve gecelerde daha çok ibadet etmiş ve ;”Allah’ım recep ve şaban ayını hakkımızda mübarek kıl ve bizi ramazan ayına kavuştur”(1) diye dua etmişler ve bizlerinde bu şekilde dua etmemizi istemişlerdir.

Bu aylar;mü´min için manevi hasat mevsimidir. Duaların Allah’a arz edildiği, pişmanlık göz yaşlarıyla günahların silindiği, yapılan ibadetlerin sevaplarının katlanarak verildiği bir dönemdir. Nefis muhasebesinin yapılabileceği, hayatımızı bu güne kadar nasıl yaşadığımızı, ne gibi ameller işlediğimizi, Allah’a nasıl hesap vereceğimizi düşünmemiz gerekli zamanlardan biridir. Çünkü Allah Teala verdiği hayatı ibadet ve taatla geçirmeyenlerin o gün “Keşke bu hayatım için bir şeyler yapıp gönderseydim”(2) diyerek pişmanlık duyacaklarını Kur´an bize haber veriyor. Başka bir ayette: ”Ey iman edenler! Herkes yarına (mahşer gününe) ne hazırladığına baksın”(3)

Peygamber efendimiz de: “Yedi şey gelmeden önce ibadetleri yerine getirmede acele ediniz; insana her şeyi unutturan fakirlik, taşkınlığa götüren zenginlik, sağlığı bozan hastalık, takadi kesen yaşlılık, hayatı sona erdiren ölüm ve beklenilen kıyamet kopmadan önce hazırlık yapıp tedbirli olmamızı istemiştir.”(4)

İdrak edeceğimiz üç ayların ve mübarek gecelerin evvela Yaradan’ımıza, ailemize, milletimize ve ülkemize karşı vazifelerimizi hatırlamamıza, hata ve kusurlarımızdan tövbe edip vazgeçmemize vesile olmalıdır.

Regaip kandiline dair Peygamber efendimiz tarafından tavsiye edilmiş ibadet şekli yoktur. Tövbe ve istiğfar etmeli, kaza ve nafile namazları kılmalı Kur´an-ı Kerim okumalı ve dinlemeli, salat-ü selam getirmeli, hayır yapılmalı, kendimiz ve etrafımızdaki insanlar için dua etmeliyiz.

Ayrıca her zaman ve bilhassa mübarek zamanlarda büyüklerin gönüllerini almalı, eş ve dostlarımızın hatırlarını sormalı, fakirleri, garipleri ve yetimleri arayıp sevindirmelidir. Aramızda varsa kırgınlıklar, dargınlıklar, şahsı çıkarlar bir tarafa bırakılıp hoş görülü olmalıyız.

Bu mübarek gece Manisa için ayrı bir önem taşımaktadır; Manisa´yı Bizans´tan fethetmek için ordusuyla gelen Saruhan Bey 1313 yılında Regaip Kandili gecesinde, Gediz Ovasından şehre doğru binlerce keçinin boynuzlarına meşale bağlayıp askerleri ile birlikte yürüyünce Bizans´lılar büyük bir ordu geliyor zannederek şehri terketmek zorunda kalmışlardır.

Rabbim üç aylarımızın ve içindeki mübarek gecelerin hayırlara vesile olmasını nasip eylesin. Manisa´mızın semalarından ezan sesi ve gönderinden Türk Bayrağı eksik olmasın.

Ömer ÇORAPLI

1-Ahmet b. Hambel, Müsnet, 1/259

2-Fecr Suresi, 24. Ayet

3-Haşr Suresi, 18. Ayet

4-Tirmizi, Zühd, Hadis No: 2306


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.