TÜRKİYE'NİN EN SICAK JEOTERMAL KUYUSU BAKAN YILDIZ'IN KATILIMIYLA AÇILDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Bugün jeotermal enerjiyle 20 yerleşim birimimizde 81 bin konut ısıtılmaktadır. Bunu artırmaya çalışmamız lazım. Bu kaynakların kullanımı enerjide ithalata olan bağımlılığımızı azaltacaktır'' dedi.

TÜRKİYE'NİN EN SICAK JEOTERMAL KUYUSU BAKAN YILDIZ'IN KATILIMIYLA AÇILDI

TÜRKİYE’NİN EN SICAK JEOTERMAL KUYUSU BAKAN YILDIZ’IN KATILIMIYLA AÇILDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Bugün jeotermal enerjiyle 20 yerleşim birimimizde 81 bin konut ısıtılmaktadır. Bunu artırmaya çalışmamız lazım. Bu kaynakların kullanımı enerjide ithalata olan bağımlılığımızı azaltacaktır'' dedi. 

MTA Genel Müdürlüğünün Manisa ve Civarı Jeotermal Enerji Aramaları Projesi kapsamında, Manisa'nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Örnekköy mevkisinde 2 bin 250 metre derinliğindeki jeotermal enerji araştırma sondaj kuyusu törenle açıldı. Bakan Yıldız, törende yaptığı konuşmada, açılan jeotermal kuyusunun Türkiye'de en yüksek sıcaklık derecesine sahip olma özelliğiyle bir ilk niteliği taşıdığını, bu kuyuyla 282 dereceye ulaşan jeotermal kaynağının bulunduğunu söyledi. Burada kullanılan sondaj makinesinin de 3 bin metreye kadar inebilme özelliğiyle ilk olduğunu dile getiren Yıldız, tesiste kamu ve özel sektör işbirliğiyle üretimin yapıldığını ifade etti.  Manisa'nın, sahip olduğu kaynaklarıyla tükettiğinden daha fazla üreten bir il olduğunu anlatan Bakan Yıldız, maden ve jeotermal gibi kaynaklarla kentin, Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir enerji ihtiyacına yönelik yükünü omuzlayabilecek seviyeye geldiğini belirtti.  Bakan Yıldız, Türkiye'nin çoğu binlerce yıllık çok zengin yeraltı kaynaklarına sahip olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatla yerli ve yenilenebilir kaynakların üretimi ve kullanılması için bu kaynakların ortaya çıkarılmasına yönelik AK Parti hükümetleri döneminde yoğun çalışma yürütüldüğünü dile getirdi. Yıldız, ''Bu kaynaklar 5 bin yıldan beri vardı ama biz bunları yeni buluyoruz. O yüzden at binenin kılıç kuşananın'' dedi. Türkiye'nin, enerji konusunda dışa bağımlı yapısını ortadan kaldırmayı amaçladıklarını dile getiren Yıldız, şöyle konuştu: ''Biz Türkiye'deki tüm yeraltı kaynaklarımızı, ithal gidere sebep olmaksızın yerli ve yenilenebilir üretime dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu amaçla MTA'nın arama faaliyetlerine ayırdığı pay yedi katına çıkarıldı. Önceden 2 bin metrede yapılan sondaj çalışmaları, 30 bin metreye ulaştı. Enerji politikalarında çok ciddi bir artış sağlandı.''  Bakan Yıldız, yeraltı kaynaklarının Manisa'da olduğu gibi diğer kentlerde de önce yöreye katkı sağladığını, bu amaçla ihaleden elde edilecek gelirlerin yüzde 50'sinin İl Özel İdaresi'ne aktarıldığını, bu kaynakların kullanımıyla ilgili vali, il özel idaresi ve ilgili kurumları iş düştüğünü söyledi. Yıldız, MTA'nın bugüne kadar 260 bin metre sondaj çalışması yaptığını ve 207 jeotermal enerji sahasını tespit ettiğini dile getirdi.

“20 YERLEŞİM YERİNDE 81 BİN KONUT ISITILIYOR”

 Jeotermal enerjinin entegre kullanılabilecek doğal bir kaynak olduğunu ifade eden Yıldız, sözlerini şöyle devam etti: ''Bugün jeotermal enerji ile 20 yerleşim birimimizde 81 bin konut ısıtılmaktadır. Bunu artırmaya çalışmamız lazım. Bu kaynakların kullanımı enerjide ithalata olan bağımlılığımızı azaltacaktır. Bu çabalar mutlaka yerli, yenilenebilir kaynaklarımıza katkı koyacaktır. Sayın Başbakanımızın bize talimatı da budur. Hedefimiz ithalatı olabildiğince azaltmak, olabildiğince yerli kaynakları kullanır hale getirmektir. Bunun için de yeraltı kaynaklarına yönelik aramaları artırdık.” Bakan Yıldız, bir süre önce 3 jeotermal sahasını özel sektöre 95 milyon dolar bedelle ihale ettiklerini anlatarak, şunları söyledi: ''Buradaki sahalar da Türkiye'ye katkı koyacak. 29 sahayı ihale edeceğiz. Yakın ve orta vadede jeotermal kaynakları inşallah artırmış olacağız. Açılan jeotermal kuyuları bilimsel çalıştırılıyorsa, kuyunun reaksiyonları dikkate alınıyorsa mutlaka iyi verim alınacaktır. Bu rüzgarın da, güneşin veriminden de daha fazladır.'' Türkiye'de artan kaynak kullanımıyla jeotermal tesislerinden turizmde de yararlanma imkanının geliştirildiğini belirten Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı: ''Son dönemde jeotermal kaynaklara yapılan yatırımla kaplıca turizminden her yıl 3 milyon kişi faydalanmaktadır. Bu gelişim artarak devam ediyor. Jeotermal kaynaklara yatırım hızla artmakta, 6 adet jeotermal elektrik santralında ilk defa 95 megavat elektrik üretim kapasitesine ulaşılmıştır. 11 sahada elektrik üretimine dönük yatırımlar devam ediyor. Jeotermalden elektrik üretiminde 2023 hedefimiz 600 megavat kurulu güçtür. Jeotermal önemli bir kaynaktır. Alaşehir de Avrupa'nın ve dünyanın sayılı kaynakları arasına girdi. Bu berekettir, bu bereketin daha da yayılacağına inanıyorum.'' Bakan Yıldız, konuşmasının ardından MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer ve Manisa Valisi Celalettin Güvenç ile jeotermal arama sondaj kuyusunun açılış kurdelesini kesti. Açılışa katılan Soma Grubu'na bağlı madenciler, Bakan Yıldız'a, Başbakan Erdoğan'ın maden bareti ve kıyafeti giydiği Manisa mitingindeki fotoğrafını hediye etti. Yıldız, işçilerle sohbetinde ramazanda birlikte iftar açma sözü verdi. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.