TÜRKÇE KONUŞAN YABANCI İŞ ADAMLARI MANİSA'DA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) öncülüğünde düzenlenen, Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'nın 16'ncısı Manisa'da gerçekleşti.

TÜRKÇE KONUŞAN YABANCI İŞ ADAMLARI MANİSA'DA

TÜRKÇE KONUŞAN YABANCI İŞ ADAMLARI MANİSA’DA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde düzenlenen, Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'nın 16'ncısı Manisa’da gerçekleşti.
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Manisa Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde, 23 ülkeden 45 işadamı Manisa Spilos Otel’de düzenlenen programda ikili iş görüşmeleri için bir araya geldi. Görüşmeler öncesi Manisa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantıya 45 yabancı iş adamının yanı sıra Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ve Türkçe Konuşan Yabancı İş Adamları Heyet Başkanı Eşref Can Tenlik katıldı. Türkçe konuşan ülkeler ile ilişkilerin arttırılmasının amaçlandığı organizasyonun açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, her dönemde belli kırılmalar olduğunu ve bu kırılmaların değişimi de beraberinde getirdiğini söyledi. Coşkun; “Bakın, son 5 yıldır küresel boyutta arka arkaya önemli kırılma noktaları yaşıyoruz. 2008 yılında ABD’de ortaya çıkan mali kriz, her gün daha kötü haberler aldığımız Avrupa’daki mali kriz ve yanı başımızda Arap ülkelerindeki dönüşüm. Teknolojinin arttırdığı ticaret imkanlarına rağmen hepimizi adeta bir ateş çemberi içerisine aldı. Ancak bu olumsuz konjektüre rağmen Türkiye şimdiden hızla büyüyen ve dönüşen ekonomisi, dinamik nüfusu ve en önemlisi de cesur müteşebbisleriyle bölgesinin ve dünyanın önemli aktörlerinden birisi haline geldi. Aslında Türkiye’nin ekonomik dönüşümünün izlerini 1980’lere kadar götürebiliriz. Son 30 yılda attığımız adımlarla, Türkiye kırsal ekonomiden sanayi ekonomisine geçti. O zamanlar yılda 3 milyar dolar ihracat yaparken, bugün haftada 3 milyar dolar ihracat yapar hale geldik. İhracatımızın yüzde 90’nını tarım ürünleri oluştururken, şimdi ise yüzde 90’dan fazlası sanayi ürünleri haline geldi. Bugünün Türkiye’si, dünyanın 16.’sı, Avrupa’nın ise 6. büyük ekonomisi oldu. İtalya ve Çin arasındaki coğrafyada, en güçlü serbest piyasa ekonomisine ve özel sektörüne sahibiz. Türkiye ekonomisi bugünlere özel sektörümüzdeki büyüme ile geldi. Artık girişimcilik yüzyılında yaşıyoruz. Ve biliyorsunuz ki girişimcilik, zenginlik demek. Zenginleşmek için girişimci sayısını arttırmak, yeni ticaret kanalları yaratmak zorundayız. O yüzden dilde birlikteliğimizi işte de birlikteliğe dönüştürüp, karşılıklı hak ve menfaatlerimizin eşit korunduğu ve paylaşıldığı bir iş birliği ile birlikte zenginleşmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle de bugünkü birlikteliğimize ayrı bir önem veriyorum. Hatırlayın; 2. Dünya Savaşı'ndan sonra, Almanya ve Japonya girişimcileriyle ayağa kalktı. Şimdi biz de atılım yaptık, 1,5 milyon girişimci sayısına ulaştık. Ama bu hala yeterli değil. Birlikte yeni ticaret kanalları yaratmalıyız” diye konuştu.
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Yılmaz, Türkçe konuşan girişimci işadamlarına ve katılımcılara Manisa ekonomisi hakkında bilgilerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi.
Konuşmaların ardından, Türkçe konuşan İşadamları Heyeti Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun ve Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap’a Kazakistan’a özgü giysi hediye ettiler.
Programın ikinci bölümünde Balkanlar, Doğu Avrupa, Kafkasya, Ortadoğu, Orta Asya gibi bölge ülkeleri ile Almanya ve Rusya’da gelen Türkçe Konuşan İşadamları ile Manisalı işadamları ikili iş görüşmelerini gerçekleştirdiler.
Görüşmelerin ardından Türkçe konuşan İşadamları heyeti, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerden bulunduktan sonra kentten ayrıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.