TÜRK-SAĞLIK SEN'DEN ERKEN MESAİ İÇİN BİRLİK ÇAĞRISI

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alınan devlet hastanelerinde mesai saatlerinin yarım saat öne çekilmesi kararına sağlık sendikaları eleştiri yağdırmaya devam ederken Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Genç, bu uygulamadan vazgeçilmesi için, diğer sağlık sendikalarına 'Birlik olalım' diyerek çağrıda bulundu.

TÜRK-SAĞLIK SEN'DEN ERKEN MESAİ İÇİN BİRLİK ÇAĞRISI

TÜRK-SAĞLIK SEN’DEN ERKEN MESAİ İÇİN BİRLİK ÇAĞRISI    

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alınan devlet hastanelerinde mesai saatlerinin yarım saat öne çekilmesi kararına sağlık sendikaları eleştiri yağdırmaya devam ederken Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Genç, bu uygulamadan vazgeçilmesi için, diğer sağlık sendikalarına ‘Birlik olalım’ diyerek çağrıda bulundu. Valilik’in uyarısıyla, poliklinik önlerindeki yoğunluğun azaltılması amacıyla Sağlık İl Müdürlüğü aldığı kararla devlet hastanelerinde, mesai saatleri yarım saat öne çekmişti. Ancak, sağlık sendikaları bu karara oldukça fazla tepki gösterdi. Son olarak konuyla ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Genç uygulamanın yanlış olduğunu savundu. Genç, kararın yeterince araştırılmadan alındığını öne sürdü. Alınan karar gereği uygulanacak olan mesai saatlerinin sağlık hizmetlerinde verimliliği artıracağına inanmadıklarını ifade eden Genç, “Bu karara belki hizmeti alan açısından kulağa hoş gelebilir ancak, hizmeti veren çalışanlar açısından hiç düşünülmeden alınmış bir karardır. Bir sektörde hizmet kalitesinin artırılması o sektörde çalışanların da hak ve hukuklarını koruyarak yapılacağı aşikâr olmasına rağmen, çalışanların bu kararla sosyal hayatları nasıl etkilenecek diye düşünülmeden uygulama konulan bir karar olarak görüyorum. Bu tür uygulamalarda başarılı olabilmek o sektörde çalışanları da dikkate alarak ancak gerçekleştirilebilir. Alınan bu karar hizmetin vatandaşa daha erken gitmesi için düşünülmüş olsa da, bunun hastanelerdeki poliklinik hizmetlerini daha verimli hale getireceği kanaatinde değiliz. Sağlık hizmetlerinde verimliliği artırmak için bize göre, mutlaka alınacak kararlarda çalışanların temsilcilerin de görüşlerinin alınması, sanırım beraberinde başarıyı da getirecektir. İş kolunda faaliyette olan sendikalarında bu süreçte güç birliği yaparak çalışanların elini kuvvetlendirmek en uygun yöntem olacaktır.” dedi. VAZGEÇİLMEZSE MAHKEMEYE BAŞVURULACAK Türk Sağlık Sen olarak bu uygulamaya karşı, çalışanlarının yanlarında olacaklarını belirten Genç, “Sendikamız Genel Merkezi 22.06.2011 tarihinde, Manisa Valiliği’ne uygulamanın durdurulması konusunda yazıyla müracaatta bulunmuş, bu uygulamadan vazgeçilmediği takdirde ise akabinde hukuki süreç boyutunun başlatılacağını tüm sağlık çalışanlarına duyurmak istiyoruz. Bu konunun çözüme ulaşıncaya kadar Türk Sağlık-Sen olarak her zaman olduğu gibi çalışanın yanında yer alarak mücadeleye devam edeceğimizi bilmelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.