TÜRK METAL SENDİKASI'NDA ŞOK!

2008 Yılında Türk Metal Sendikası Genel Merkezi tarafından görevinden alınan Mehmet Ali Özaltın, Ankara 4. iş mahkemesinin kararı iptalinden sonra Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından da kararın onandığını açıkladı. Özaltın, sendikanın hemen genel kurula gitmemesi durumunda suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

TÜRK METAL SENDİKASI'NDA ŞOK!

TÜRK METAL SENDİKASI’NDA ŞOK!

2008 Yılında Türk Metal Sendikası Genel Merkezi tarafından görevinden alınan Mehmet Ali Özaltın, Ankara 4. iş mahkemesinin kararı iptalinden sonra Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından da kararın onandığını açıkladı. Özaltın, sendikanın hemen genel kurula gitmemesi durumunda suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.    

Türk Metal Sendikası’nın eski Başkanı Mehmet ali özaltın konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:   “2008 Yılında Mustafa ÖZBEK’İN genel başkanlığındaki 4 genel merkez yöneticisinin Manisa Şubesine gelip benim genel merkez yönetim kurulu kararı ile görevden alındığımı söylemeleri üzerine başlatmış olduğum hukuk mücadelesi geçte olsa sonuç vermiştir.

Türk Metal Sendikası genel merkez kurulu kararını Ankara 4. iş mahkemesinin iptalinden sonra Yargıtay  9.  hukuk dairesi tarafından da onanarak yasa ve tüzük gereği yönetim kurulunun böyle bir yetkisi olmadığını daha sonradanda disiplin ve denetim kurullarını işleterek beni ihraç etmelerini ve eylemli bir şekilde şubeyi kapatmalarını 9. hukuk dairesi tarafından adeta ders verircesine sendikal yasa ve tüzüğe aykırılığını 13.09.2011 tarihli 2011–29531 esas 2011– 29880 kararı ile ortadan kaldırmıştır.

Buna göre tüzüğün ilgili maddesince Manisa şubesinde kongre kararı alınıp seçim yapılması gerekliliğini yeni genel merkez yöneticilerine noter kanalı ile iletilmiştir.

Mustafa Özbek döneminde yapılan illegal yapıya ve yolsuzlukları tasvip etmediklerini dolayısıyla  Mustafa Özbek’in tüm izlerini silmek ve zihniyetini ortadan kaldırdıklarını ima eden hatta bütün resimlerini genel merkez ve şubelerden kaldırtan yeni yönetim benim mücadelemin haklılığını ortaya koymaktadır.

 İcraatlarında gerçekçi iseler bu mahkeme kararını uygulamaya koymalarını bekliyorum. Aksi taktirde kendilerinin de geçmişte olan anti demokratik ve illegal yapının devamı olarak görecek olduğumu ve kendileri hakkında yargı kararını uygulamamaktan suç duyurusunda bulunacağım.

Yine 2008 yılında Ankara Cumhuriyet Baş Savcılığına  suç duyurusunda bulundum,  40 aydır devam eden soruşturma iddianame aşamasında olup bu suç duyurumda savcılığın elde ettikleri belgelerle ve banka denetleme kurumunun bizzat tespit ettiği sadece banka hesaplarından bulunan 112milyon dolar sendika kasasındaki kayıpla birlikte Türk Metal Sendikası Genel Merkez yönetimine  kayyum davası açıp mücadelemi sürdüreceğim.

Yine bir takım düzmece iddialarla ve şube personelinin doğruyu yansıtmayan beyanlarıyla hiçbir şahidim dinlemeden ve bilirkişi raporu olmaksızın 1. ağar ceza mahkemesinde verilen karar temiz safhasındadır. Yüce Türk Adaletine inancım sonsuzdur. Orada Yargıtay üyelerinin hassasiyetle inceleyeceği dosyanın kararını da tüm kamuoyu görecektir.”

 

Söz konusu kararda şu ifadelere yer verildi: "2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nun yönetim kurulu toplantılarını düzenleyen 17/4 fıkrasında, şube yönetim kurulundaki ayrılmalar halinde yeni yönetim kurulunun seçilebilmesi için gerekli işlemlerin sendika yönetim kurulunca yapılacağı açıkça düzenlenmiş olup, buna yakırı olarak yönetim, denetim ve disiplin kurulunun asil ve yedek üyelerinin yarısından fazlasının istifa yoluyla ayrıldığı gerekçesi ile 'şube münfesih hale geldiği için faaliyetlerinin durdurulmasına' karar verilmesi doğru değildir. Genel yönetim kurulunca yapılacak işlem; şube yönetim kurulunun yeniden seçilebilmesi, şubenin olağanüstü genel kurulunun toplanmasına ilişkin tedbirleri alıp, şubenin genel kurulunun toplanması ve şube zorunlu organ üyeliklerine seçim yapılmasını sağlaktır. Bu yapılmayarak, şubenin zorunlu organlarının üyeliklerinden istifa edildiği gerekçesiyle şubenin faaliyetlerinin durdurulması, yasanın anılan hükmünde belirtilen tedbir değildir. ...şube kapatılması kararı tamamen şube genel kuruluna aittir. Sendika genel yönetim kurulunun 07.10.2008 tarih ve 595 sayılı şubenin kapatılması niteliğindeki kararı, Sendikalar Kanunu'nun 11/8 ve 17/4 maddelerine açıkça aykırı bulunduğundan iptaline karar verilmiştir. "

ÖZALTIN'DAN GENEL MERKEZE NOTERLİ İHTAR

Şu anda AK Parti Manisa il yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan eski Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin kendi lehinde verdiği karara ilişkin sendika genel merkezine ihtarname gönderdi. Özaltın'ın ihtarnamesinin bir bölümünde, "Türk Metal Sendikası Genel Yönetim Kurulu, 2821 sayılı yasaya ve ilgili mevzuata aykırı hareket ederek, yasal kurallar çerçevesinde elde etmiş olduğum Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanlığı'nı yasaya ve tüzüğe aykırı tasarruf ve eylemlerinizle ve zorla elimden alınmış olduğu tartışmasızdır. Sendikanın genel yönetim kurulunun yasaya aykırı bu tasarrufu ile 07.10.2008 tarihinden bu yana beni hem maddi, hem de manevi yönden mağdur ettiğiniz Yargı kararı ile sabit olmuştur. 


SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Ankara 4. İş Mahkemesi kararına uymanızı ve bu karar doğrultusunda Manisa şubesi hakkında aldığınız ve 2008 yılında uygulamaya koyduğunuz kararların kaldırılmasını ve Manisa şubesinin yeniden ihyasını, seçimle işbaşına gelen şube başkanı olarak haklarımın yasa ve tüzük çerçevesinde iadesini, sonuç itibariyle anılan kararın eksiksiz olarak Sendikalar Kanunu ve Sendika Tüzüğü gözetilerek yerine getirilmesini, aksi halde ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağımı, Yasaya ve Tüzüğe aykırı olarak yasal hakkımın elimden alınması nedeni ile maruz kaldığım maddi ve manevi kayıplarımın Sendikalar Kanunu, Sendika Tüzüğü ve ilgili mevzuat itibari ile yerine getirilmesini, yerine getirilmemesi halinde Hukuk Mahkemesinde tüm yasal haklarımı gecikme faizi ile birlikte tahsili için dava açacağımı, işbu ihtarnamede yer alan taleplerimin, ihtarnamenin tarafınıza tebliğinden itibaren iki hafta içinde yerine getirilmesini ihtaren bilgilerinize sunarım." ifadeleri yer aldı.
 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.