banner278

TÜRK ÇİFTÇİSİ SİGORTAYA SOĞUK BAKIYOR

Tarım sigortasında istenilen sonuca ulaşılamadığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, "Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanan çiftçilere tarım sigortası zorunluluğu getirilmesine rağmen 2012 yılında Manisa'da çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 71 bin 177 çiftçiden ancak 29 bin 560'ı yani yüzde 41'i sigorta yaptırmıştır." dedi.

banner292
TÜRK ÇİFTÇİSİ SİGORTAYA SOĞUK BAKIYOR


TÜRK ÇİFTÇİSİ SİGORTAYA SOĞUK BAKIYOR

Tarım sigortasında istenilen sonuca ulaşılamadığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, "Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanan çiftçilere tarım sigortası zorunluluğu getirilmesine rağmen 2012 yılında Manisa’da çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 71 bin 177 çiftçiden ancak 29 bin 560’ı yani yüzde 41’i sigorta yaptırmıştır.” dedi.

Akçay, “Ülkemizdeki çiftçilerin yaklaşık yüzde ellisinin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmadığı düşünüldüğünde Manisa’daki toplam çiftçimizin ancak yüzde 20’sinin tarım sigortası yaptırdığı anlaşılmaktadır. Sigorta yaptıran çiftçilerimizin de çok büyük bir bölümü Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi çeken çiftçilerimizdir. Bu veriler, Tarım Sigortası sisteminin işlemediğinin bir göstergesidir. Bu nedenle Tarım Sigortası sistemi yeniden gözden geçirilerek sistemin aksaklıkları giderilmelidir.” diye konuştu.Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden düşük faizli kredi kullanan çiftçilere sigorta zorunluluğu getirilmesine rağmen Tarım sigortasında istenilen seviyeye ulaşılamadığını söyleyen Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Tarımsal üretimde çiftçilerimizi mağdur eden bazı riskler 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamına alınmamıştır. Örneğin kuraklık ile tarla ürünlerinde yaşanan don gibi önemli riskler sigorta kapsamında değildir. Hayvancılıkta ise birçok hastalık sigorta kapsamı dışında olduğu için hayvan üreticilerimiz sigorta yaptırmamaktadır. Yüzde 50 prim desteğine rağmen bazı ürünlerdeki sigorta bedellerinin yüksek olması nedeniyle ürünü para etmeyen çiftçimiz sigorta yaptıramamaktadır. Bazı çiftçilerimiz sigorta eksperlerinin hazırlamış olduğu raporların gerçek zarar oranlarını yansıtmadığı gerekçesiyle sigorta yaptırmamaktadır.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.