banner278

TURGUTLU, ÇEVRE FELAKETİYLE KARŞI KARŞIYA

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Turgutlu ve çevresinin yeni bir çevre felaketiyle karşı karşıya olduğunu idda etti.

banner292
TURGUTLU, ÇEVRE FELAKETİYLE KARŞI KARŞIYA

TURGUTLU, ÇEVRE FELAKETİYLE KARŞI KARŞIYA

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Turgutlu ve çevresinin yeni bir çevre felaketiyle karşı karşıya olduğunu idda etti.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinin 15 km kuzeyindeki ormanlık Çal Dağı bölgesinde nikel madeni çıkarılmasına başlandığını hatırlatan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, bölgenin çevre faletiyle karşı karşıya olduğunu ileri sürdü. Konuyla ilgili açıklama yapan Ören, şunları söyledi:
“TBMM Başkanlığına sunduğum ve çoğunluğu bölge milletvekillerinden oluşan Cumhuriyet Halk Partili 21 Milletvekili arkadaşımın da imzaladığı Araştırma Önergemde, nikel madeni çıkarılması ve işlenmesi amacıyla kurulacak işletmenin; fayda - maliyet analizinin tespiti, ormanlar ve tarım arazileri üzerine etkilerinin, nikel madeninin ayrıştırılmasında kullanılacak olan sülfürik asidin, yer altı ve yerüstü su kaynakları, tarım arazileri ve çevre üzerindeki kirletici etkilerinin ve çevre köylerde yaşayan bölge halkının yaşam standartlarının ve sağlıklarının korunması, tedbirlerinin araştırılması, işletme kapandığında ortaya çıkacak sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin belirlenmesini istedik ve bir Araştırma Komisyonu kurulması talebinde bulunduk.
Turgutlu Çaldağı’nda yapılacak olan sülfürik asit liç metoduyla nikel madeni çıkarmanın sakıncalarına, insana, ormanlarımıza ve çevreye vereceği zararlara dikkat çekerek, bu maden işletmesinin mutlaka engellenmesi ve işletme ruhsatı verilmemesi gerektiği konusunda daha öncede uyarılarda bulunmuştum.
Turgutlu ve çevresi yeni bir çevre felaketiyle karşı karşıyadır.Dünyanın hiçbir yerinde ve köşesinde sülfürik asitle liç yöntemiyle nikel çıkarılmamaktadır. Dünyanın en geri ülkelerinde bile bu tip bir nikel işletmeye şimdiye kadar izin verilmemişken, zararları bilinmesine rağmen neden Turgutlu’da böyle bir maden işletmesine izin verildiğini anlamakta zorlanıyorum.
Madenin el değiştirmesi şüpheli bir durumdur. Dış güçlerin talebiyle arama ve üretim izni verilen şirketlerin yükümlülükleri ve verdikleri taahhütlerin ne olacağı bilinmemektedir.
TBMM’nde Araştırma Komisyonu kurulduğunda, bu konu Milletvekilleri, bilim adamları, uzmanlar tarafından detaylı olarak araştırılacak ve çıkacak sonuç Meclisin ve kamuoyunun bilgisine sunulacak ve gerekli önlemlerin alınması sağlanacaktır.
Araştırma önergesi metni ve imzası bulunan Milletvekillerinin isimleri ekte bilgilerinize sunulmuştur.”

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Manisa ili Turgutlu ilçesinin 15 km kuzeyindeki ormanlık Çal Dağı bölgesinde nikel madeni çıkarılmasına başlanmıştır. Çal Dağı bölgesinde 12.5 milyon  m2 alanda sülfürik asit kullanılarak nikel madeni çıkarma, ayrıştırma ve zenginleştirme yapılmaktadır. Günümüzde dünyanın hiçbir yerinde açık liç usulü ile nikel madeni çıkarılmamaktadır.
Bölgede deneme üretimi için yapılan çalışmalarda toplam arazinin sadece 1/200’ü kullanılmış ve bu nedenle birçok ağaç kesilerek ormanlık alanın zarar görmesine neden olmuşlardır. İşletme süresince 200 binin üzerinde ağacın kesileceği tahmin edilmektedir. Bu durum bölgedeki ormanlık alanın tamamen yok olması demektir. Bölgedeki ağaçların kesilmesi ve dere yataklarının bozulması nedeniyle erezyon artmış, daha önce hiç görülmemesine rağmen bazı köyler sel felaketine maruz kalmıştır. Ayrıca nikel madeninin çıkarılmasında kullanılan sülfürik asit’in neden olduğu olumsuzluklarla ilgili şikayetlerde gelmeye başlamıştır.
Çaldağı’nın güneyinde dünyanın ve Türkiye’nin en önemli tarım alanlarında birisi olan Gediz nehri ve havzası bulunmaktadır. Gediz nehri Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslar arası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşmenin (RAMSAR) eklerinde sayılarak uluslar arası koruma altına alınmıştır. Buna rağmen sülfürik asit kullanılarak açık liç usulü ile nikel maden çıkarılmasına devam edilmektedir.
Bölgenin en önemli su havzası olan Gediz nehri Çal Dağının ve maden sahasının çok yakınından geçmektedir. Bu nedenle yer altı ve yer üstü su kaynakları ile doğal kaynaklar bundan olumsuz etkilenecektir. Projesinde işletme ömrü 10 yıl olarak belirlenen maden tükendiğinde bölgede orman ve tarım alanları ile birlikte nüfusu yüz bini aşan Turgutlu ilçe merkezimiz bu çevre kirliliğinden önemli ölçüde zarar görecektir. Turgutlu Çaldağ bölgesinde, Musulcalı, Akköy, Çampınar, İzzettin, Yakuplar, Temrek ve Sarıbey köyleri bulunmakta bölge halkı geçimini tarım ve ormancılıktan sağlamaktadır. Bölge halkı, geleceklerini karartmamak adına konuya duyarlılık göstermekte ve Çaldağ ormanlık alanlarına tarım arazilerine ve köylerine sahip çıkmak için nikel madeni çıkarılmasına karşı olup, ülkenin en büyük çevre felaketini önlemek adına, işletmeye izin verilmemesini istemektedirler.
Turgutlu Çal Dağı bölgesinde nikel madeni çıkarılması ve işlenmesi amacıyla kurulacak işletmenin; fayda - maliyet analizinin tespiti, ormanlar ve tarım arazileri üzerine etkilerinin, nikel madeninin ayrıştırılmasında kullanılacak olan sülfürik asidin, yer altı ve yerüstü su kaynakları, tarım arazileri ve çevre üzerindeki kirletici etkilerinin ve çevre köylerde yaşayan bölge halkının yaşam standartlarının ve sağlıklarının korunması, tedbirlerinin araştırılması, işletme kapandığında ortaya çıkacak sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98, TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105nci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.
ARAŞTIRMA ÖNERGESİNDE İMZASI BULUNAN MİLLETVEKİLLERİ
1- Hasan ÖREN    Manisa Milletvekili
2- Alaattin YÜKSEL    İzmir Milletvekili
3- Özgür ÖZEL    Manisa Milletvekili
4- Sakine ÖZ    Manisa Milletvekili
5- Şükran Güldal MUMCU  İzmir Milletvekili
6- Birgül Ayman GÜLER  İzmir Milletvekili
7- Hülya GÜVEN   İzmir Milletvekili
8- Rahmi Aşkın TÜRELİ  İzmir Milletvekili
9- Erol AKSÜNGER   İzmir Milletvekili
10- Mustafa MOROĞLU   İzmir Milletvekili
11- Rıza TÜRMEN   İzmir Milletvekili
12- Oğuz OYAN    İzmir Milletvekili
13- Aytun ÇIRAY   İzmir Milletvekili
14- İzzet ÇETİN     Ankara Milletvekili
15- İlhan CİHANER   Denizli Milletvekili
16- Süheyl BATUM   Eskişehir Milletvekili
17- Mehmet Siyam KESİMOĞLU Kırklareli Milletvekili
18- Mehmet Hilal KAPLAN  Kocaeli Milletvekili
19- Atilla KART    Konya Milletvekili
20- Emre KÖPRÜLÜ   Tekirdağ Milletvekili
21- Hüseyin AYGÜN   Tunceli Milletvekili
22- Dilek AKAGÜN YILMAZ  Uşak Milletvekili
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.